Fakty w Południe

"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"

"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"

"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"

Foto: tvn24 | Video: Aneta Regulska / Fakty w Południe
Co dalej z funduszem alimentacyjnym? Rząd chwali się, że odzyskuje więcej pieniędzy od dłużników, ale liczba korzystających z funduszu spada. Jak mówią samotni rodzice, wszystko przez zbyt wyśrubowane kryteria. Prawo do świadczenia uzależnione jest od progu dochodowego. Dziś to 800 złotych miesięcznie na osobę. Zdaniem samotnych rodziców i ekspertów, to odbiera dzieciom szanse na lepsze życie.

Nawet jeśli zarabiają płacę minimalną, przekraczają próg. "Jesteśmy karani za naszą zaradność"

Samotni rodzice apelują o zmiany w funduszu alimentacyjnym. Prawo do tego świadczenia uzależnione...

Pani Marzena dla swoich dzieci musi być i matką, i ojcem. Pracuje za dwoje, by zapewnić dzieciom wszystko, ale dobrze pamięta czasy, kiedy ledwo wiązała koniec z końcem.

- Gdy wchodziliśmy do sklepu, żeby cokolwiek kupić, to w ogóle nie brałam ich z samochodu. Albo po prostu prosiłam, żeby tylko nic nie chciały, bo ja miałam pieniądze albo na chleb,  albo na coś słodkiego - wspomina samotna matka.

Dziś kobieta korzysta z funduszu alimentacyjnego. Radzi sobie, ale ciągle żyje w strachu. Pani Marzena chciałaby mieć wyższe zarobki, lecz obawia się, że po zmianie pracy na lepszą ona i jej dzieci stracą prawo do świadczenia z funduszu.

- Zdarzały się sytuacje,  kiedy znajomi przynosili mi torby z jedzeniem. Kiedy chciałam zjeść jogurt, to musiałam sobie kupić za 50 groszy z promocji, przeterminowany, ponieważ na inny nie było mnie stać. Boję się bardzo, że te czasy wrócą - martwi się pani Marzena.

Skazani na siebie

Tysiące samotnych rodziców, bez wsparcia i pieniędzy na wychowanie dzieci od byłych partnerów, skazani są siebie. - W Polsce milion dzieci czeka na to, aż te alimenty zostaną dla nich wyegzekwowane a skuteczność tej egzekucji jest jedną z najgorszych w Europie - mówi Robert Damski, komornik.

Statystycznie na dziesięciu dłużników alimentacyjnych tylko dwóch je płaci w zasądzonym wymiarze. Pomóc powinien fundusz alimentacyjny, ale żeby pieniądze dostać, nie można przekroczyć progu dochodowego - to dziś 800 złotych miesięcznie na osobę. Ten próg stawia pod ścianą samotnych rodziców, którzy przy obecnej płacy minimalnej chcą pracować.

- Rozmawiałam ostatnio z mamą, która została postawiona w sytuacji: albo płaci za leki dziecka, albo płaci za czynsz. Kobieta nie otrzymuje pieniędzy z funduszu alimentacyjnego, bo przekracza próg o 17 złotych - mówi Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Potwierdzają to inni samotni rodzice, którzy co miesiąc liczą każdy grosz, by nie przekroczyć progu.

Rządowe statystyki

Rząd chwali się, że odzyskuje coraz więcej pieniędzy od dłużników alimentacyjnych do funduszu. Obecnie ściągalność wynosi 39 procent. - Ta ściągalność jest wyższa, ale na pewno nie zadowalająca, jeśli chodzi o wsparcie dla osób, które z tego funduszu korzystają - mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z ministerialnych statystyk wynika jednak, że od 2015 do 2018 roku wypłacana z funduszu kwota zmniejszyła się o 246,3 miliona złotych. Systematycznie spada też liczba rodzin korzystających z tego świadczenia.

Organizacje walczące o prawa samotnych ojców i matek obawiają się, że rząd dąży do tego, by fundusz wygasić.

- Nie jest likwidowany wprost, ale jeśli płaca minimalna idzie w górę - a próg się nie podnosi lub podnosi się minimalnie - to de facto jest on wygaszany - alarmuje doktor Agata Chełstowska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- My mówimy o pieniądzach dla dzieci, bo te dzieci nie żyją fotosyntezą. One potrzebują mieć te pieniądze na jedzenie, na ubranie, na wyjazd szkolny - dodaje Justyna Żukowska-Gołębiewska, prezes zarządu stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci".

Samotni rodzice od dawna apelują o zmiany w funduszu, bo ci, którzy wyśrubowanych kryteriów nie spełniają, zmuszeni są pracować ponad siły. Albo na czarno. Jeszcze niedawno wiceminister Stanisław Szwed obiecywał podniesienie progu do 900 złotych miesięcznie na jedną osobą. Jednak według rodziców, próg w ogóle powinien być zlikwidowany.

- W 2020 roku to kryterium zostanie podniesione aby nie doszło do sytuacji, że ktoś, kto jest na wysokości płacy minimalnej, z tego uprawnienia nie skorzysta - przekonuje wiceminister Szwed.

Konkretów jednak wciąż brak. A proza życia jest bezlitosna. - Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód - mówi pani Marzena.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Pięciotonowy pacjent u dentysty. Zabieg zakończony sukcesem

  Pięciotonowy pacjent u dentysty. Zabieg zakończony sukcesem

  Operacja słoń zakończona sukcesem. Ninio z poznańskiego zoo przeszedł pięciogodzinny zabieg usunięcia korzeni ciosu. To nie pierwsza wizyta dentysty u tego słonia. W sierpniu ubiegłego roku roku Niniowi usunięto chory cios, jednak zabieg ze względu na stan zdrowia zwierzęcia musiał zostać przerwany po pięciu godzinach. Teraz lekarze z RPA dokończyli usuwanie korzeni zęba u pięciotonowego pacjenta.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. Cykl spotkań dotyczących zmian w sądownictwie

  Vera Jourova w Polsce. Cykl spotkań dotyczących zmian w sądownictwie

  Długa lista spotkań i jeden ważny temat. Vera Jourova przyjechała do Warszawy rozmawiać o stanie polskiej praworządności. O forsowanych przez PiS zmianach w sądownictwie wiceszefowa Komisji Europejskiej rozmawia dziś z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, rządu i parlamentu - między innymi z marszałkami Sejmu i Senatu, oraz ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

  czytaj więcej »
 • Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

  Opozycja chce odwołania Mariusza Kamińskiego

  Opozycja przygotowuje wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych i administracji, a zarazem koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. To reakcja na reportaż "Superwizjera" TVN, w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", opowiedział o naciskach ze strony Mariusza Kamińskiego, których miał doświadczyć jako agent CBA. Tomasz Kaczmarek miał wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

  czytaj więcej »
 • Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

  Napięcie na linii Warszawa-Bruksela. Vera Jourova jest już w Polsce

  Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w poniedziałek weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. We wtorek Jourova ma rozmawiać o polskim systemie prawnym i upolitycznieniu polskich sądów między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Niewykluczone jest też spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej »
 • Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

  Jest odpowiedź rządu na uchwałę Sądu Najwyższego

  W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą statusu i legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Odpowiedź Zbigniewa Ziobry i wiceministrów sprawiedliwości na uchwałę pojawiła się po dwóch i pół godzinach. - Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - mówił Ziobro. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z prawem uchwałę połączonych izb Sądu Najwyższego może uchylić tylko uchwała połączonych izb Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej »
 • Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

  Odroczone rozprawy, chaos, niepewność. Sądy reagują na uchwałę Sądu Najwyższego

  Niepewność i chaos - nie tylko polskich, ale i europejskich sądów, bo dziś nie mamy pewności, kto został sędzią - słyszymy z Sądu Najwyższego. Jest uchwała w sprawie tego, czy sędziowie powołani przez nową - wybraną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa - są sędziami wybranymi legalnie czy nie. I czy ich orzeczenia są legalne. - To nie jest wymysł Sądu Najwyższego. - Sprawdzenia wymaga od nas unijny Trybunał Sprawiedliwości - mówi sędzia SN Włodzimierz Wróbel. Politycy PiS twierdzą, że uchwałę wydano z rażącym naruszeniem prawa, ale kierują ją do Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej »
 • Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

  Zderzył się z barierką, przed radiowozem uciekł w las. Kolejny kierowca po alkoholu

  Pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz więcej. W zeszłym roku zatrzymano ich aż sto jedenaście tysięcy - sześć tysięcy więcej niż w 2018 roku. Przykładów nie brakuje. W Bolesławcu zatrzymano kierowcę, który zderzył się z drogową barierą, a przed policyjnym radiowozem usiłował ukryć się w lesie. Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali 28-letniego kierowcę Ubera, który miał dwa promile alkoholu we krwi. Konsekwencje takich zachowań mogą być tragiczne.

  czytaj więcej »
 • Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

  Spór o "spór kompetencyjny". Chodzi o sposób wyłaniania sędziów przez nową KRS

  W czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zgromadzenie 60 sędziów dotyczy podstawowej kwestii - legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zapewniał, że sąd ma całą gamę teoretycznych możliwości.

  czytaj więcej »
 • Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

  Rekordowe cofnięcie licznika. "Zniknął" ponad milion kilometrów

  Nowy rekordzista i nowy rekordowy przekręt. Policjanci z łódzkiej drogówki nie mieli wątpliwości, że przy liczniku ktoś coś kręcił, ale że "wykręcił" grubo ponad milion kilometrów, to sytuacja niecodzienna. Jeden z mieszkańców Mławy cofnął licznik w swojej ciężarówce o ponad milion 326 tysięcy kilometrów. Jak pokazują policyjne statystyki, powszechną rzeczą jest to, że kierowcy przy licznikach majstrują, chociaż to przestępstwo.

  czytaj więcej »
tvnpix