Fakty w Południe

Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"

Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"

Jelenia Góra odcięta od turystów w szczycie sezonu? "Teraz już tego nie zmienimy"

Foto: tvn24 | Video: Marta Balukiewicz / Fakty w Południe
Od jakiegoś czasu Jelenia Góra zmaga się z utrudnieniami komunikacyjnymi w związku z prowadzonym remontem dróg. Teraz może być jeszcze gorzej, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje kolejne objazdy na trasie z Wrocławia. Władze Jeleniej Góry boją się, że to skutecznie odstraszy turystów.

W Polsce od dwóch i pół roku nie oddano ani kilometra nowej autostrady

Internauci nie dowierzają publikowanym w mediach społecznościowych statystykom, które pokazują,...

ZOBACZ CAŁE "FAKTY W POŁUDNIE" NA TVN24GO

Zamknięta droga, długie objazdy i spore korki - właśnie takie utrudnienia czekają na turystów, którzy zamierzają udać się w okolice Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku w samym szczycie sezonu. Powodem utrudnień i towarzyszącego im protestu samorządowców są objazdy planowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Wyznaczony został objazd dla samochodów przez miejscowości Marciszów i Kaczorów - mówi Magdalena Szumiata, rzeczniczka GDDKiA.

W oddalonym o 30 kilometrów od Jeleniej Góry Bolkowie budowana jest nowo powstająca obwodnica. Drogowcy łączą ją z istniejącą Drogą Krajową numer 3. Zamknęli już jeden fragment drogi, a kierowców skierowali na objazdy.

- Przygotowany został taki objazd, który tak naprawdę nie jest dostosowany. (...) Pokazywaliśmy miejsca, gdzie ma przejechać ponad 20 tysięcy samochodów na dobę - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Po 17 lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wyłączyć kolejny odcinek drogi, na którym będą prowadzone prace. Chodzi o remont kolejnego odcinka Drogi Krajowej numer 3. Oznacza to, że kierowcy jadący od Wrocławia do Jeleniej Góry, będą musieli liczyć się nawet z kilkudziesięciokilometrowym objazdem w okolicach Bolkowa.

- Jeśli podróżni wybierają się w podróż, powinni zaplanować wcześniej podróż i korzystać z dróg alternatywnych - radzi Magdalena Szumiata.

Należy uzbroić się w cierpliwość

"Na skutek tej decyzji jestem pełen nadziei". Minister o budowie A1

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy, że decyzja Krajowej Izby Odwoławczej, która...

Tą alternatywą są drogi, które nierzadko są bardzo wąskie, jak ta w Kaczorowie.

- Przejazd przez Kaczorów jest niemożliwy. To jest droga, która jest zbyt wąska. Mosty i przepusty nie są dostosowane do takich ciężarów - uważa prezydent Jeleniej Góry.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania ludzi, gdzie nie ma chodników, gdzie muszą dojść do swoich domostw - podkreśla Radosław Łukasiński, z Urzędu Miejskiego w Bolkowie.

Samorządowcy z  Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości nie mają wątpliwości, że drogowy chaos i kolejne objazdy skutecznie odstraszą turystów.

- Rocznie odwiedza Kotlinę Jeleniogórską ponad trzy miliony turystów. Proszę sobie wyobrazić, jak oni mają się dostać w takich warunkach, jak przygotowany ten objazd - mówi Jerzy Łużniak.

GDDKiA odpiera zarzuty i swoich planów zmieniać nie zamierza. Dyrekcja twierdzi, że lepszych objazdów wyznaczyć nie mogła.

- Budowa obwodnicy Bolkowa jest w trakcie, teraz już tego nie zmienimy, obwodnica powstanie. Na pewno będzie to duże ułatwienie po tym, jak zostanie wybudowana. Na ten moment takie objazdy zostały wyznaczone - tłumaczy Magdalena Szumiata.

Drogowcy mają dla kierowców złotą radę: trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

  Zawieszenie broni w Syrii. Agencje donoszą, że cały czas padają strzały

  120 godzin spokoju w Syrii i zawieszenie broni - to ustalenia misji dyplomatycznej wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Turcji. Negocjacje z prezydentem Erdoganem trwały ponad cztery godziny. Miliony istnień ludzkich będą uratowane - pisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Waszyngton zniesie nałożone na Ankarę sankcje, gdy rozejm wejdzie w życie. Mimo zawartego porozumienia agencje donoszą, że padają strzały.

  czytaj więcej »
 • Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

  Były funkcjonariusz CBA o sprawie Banasia. "To jest porażające"

  Prezes NIK odszedł przed wyborami na bezpłatny urlop, ale właśnie z niego wraca. Od rana urzęduje w swoim biurze. Rezygnować ze stanowiska nie zamierza. Pytanie - czy zamierza odnieść się do wyników kontroli CBA? Ma na to jeszcze kilka dni. Jego oświadczenia majątkowe były pod lupą służb przez pół roku. W tym czasie Marian Banaś awansował na jeden z najwyższych urzędów w państwie.

  czytaj więcej »
 • "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

  "To wszystko trwa zbyt długo". Brytyjczycy zmęczeni brexitem

  Jest porozumienie w sprawie brexitu. Ma pozwolić uniknąć chaosu w związku z Irlandią Północną oraz Irlandią. Nie będzie twardej granicy, ale pojawią się cła. Ich szczegóły będą jeszcze drobiazgowo ustalone. Część Brytyjczyków jest przerażona wizją brexitu z umową czy bez, część się na to cieszy, ale niemal wszyscy są już tym bardzo zmęczeni i po prostu nie chcą o tym słyszeć.

  czytaj więcej »
 • Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

  Marian Banaś wraca do pracy po bezpłatnym urlopie

  Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przerywa milczenie i wbrew oczekiwaniu nie podaje się do dymisji. Banaś wydał także oświadczenie, w którym stwierdził, że będzie "przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na jego osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli".

  czytaj więcej »
 • Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

  Uderzenie w grupę handlującą kobietami. 13 osób zatrzymanych

  Policja rozbiła szajkę przemytników ludzi, którzy handlowali kobietami i zmuszali je do prostytucji. Zatrzymano 13 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Grozi im do 15 lat więzienia. Wśród ofiar były kobiety z Ameryki południowej. Przestępcy rekrutowali kobiety na terenie Peru i Kolumbii. Obiecywali normalną, uczciwą pracę za godziwe pieniądze. Uwolnione przez policję kobiety były więzione w Polsce pół roku. Teraz będą pod opieką fundacji "La Strada".

  czytaj więcej »
 • Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

  Kontrola CBA w sprawie Mariana Banasia ma się dziś zakończyć. Dymisja "możliwa"

  CBA od pół roku przyglądało się oświadczeniom majątkowym byłego ministra finansów i obecnego szefa Najwyższej Izby Kontroli. - Prawdopodobnie zakończyła się ta kontrola - powiedział w środę rano wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że dymisja Mariana Banasia jest możliwa. Jak poinformowała w środę NIK, prezes Marian Banaś nie złożył dymisji, a przebywa na urlopie bezpłatnym.

  czytaj więcej »
 • Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

  Turecka ofensywa trwa. Kurdowie i syryjski rząd zamierzają walczyć o Manbidż

  Trwa turecka ofensywa przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wycofujący się Kurdowie poprosili o pomoc syryjską armię rządową. ONZ alarmuje: z północnej Syrii uciekło już 160 tysięcy ludzi, a około 70 tysięcy z nich to dzieci. W najbliższych dniach kluczowe będzie miasto Manbidż. Są już w nim z jednej strony bojownicy kurdyjscy i armia rządowa, a z drugiej strony bojownicy Narodowej Armii Syrii wspierani przez Turków.

  czytaj więcej »
 • Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

  Iwona Hartwich w Sejmie, Bernadeta Krynicka już nie. Kim są nowi posłowie?

  Nowy parlament to też nowe twarze. Wśród posłów debiutantów są architekt, miejska aktywistka, historyk i młoda mama, która zapowiada, że do pracy w Sejmie będzie przychodzić z dzieckiem. Znana z protestu niepełnosprawnych Iwona Hartwich też została posłanką, choć ma zakaz wstępu do Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica mają najwięcej debiutujących posłów.

  czytaj więcej »
 • Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

  Kogo zabraknie w Sejmie? Najwięksi przegrani wyborów

  Byłemu prokuratorowi stanu wojennego i przewodniczącemu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyborcy powiedzieli "dość". Stanisław Piotrowicz nie dostał się do Sejmu. Wybory przegrali także Zbigniew Gryglas, Jerzy Meysztowicz, Piotr Apel i Bernadeta Krynicka.

  czytaj więcej »
tvnpix