Fakty w Południe

Policjanci uratowali 9-latkę uwięzioną pod warstwą błota

Policjanci uratowali 9-latkę uwięzioną pod warstwą błota

9-latka uwięziona pod metrową warstwą błota i skuteczna interwencja brazylijskiej policji. Do sieci trafiło właśnie nagranie, na którym widać jak policjanci odkopują i uwalniają dziewczynkę. Funkcjonariusze patrolowali okolice, gdy podbiegła do nich kobieta. Przekazała, że na 9-letnią dziewczynkę zeszła lawina błotna, a dziecko jest uwięzione pod powierzchnią. Służby zrezygnowały z ciężkiego sprzętu i razem z obecnymi na miejscu ludźmi zaczęto kopać i usuwać ziemię rękami. Po chwili udało się zlokalizować dziewięciolatkę. Dziewczynka przygnieciona była metrową warstwą błota i miała problemy z oddychaniem. W pierwszej kolejności zapewniono jej dostęp do...
Władysław Frasyniuk doprowadzony do prokuratury. W kajdankach

Władysław Frasyniuk doprowadzony do prokuratury. W kajdankach

Władysław Frasyniuk - były opozycjonista i legenda Solidarności został w środę rano wyprowadzony w kajdankach ze swojego mieszkania. Został doprowadzony do prokuratury w Oleśnicy. Usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy na służbie. Padają pytania czy taka forma zatrzymania była niezbędna. Policja odpowiada, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurą, zwolniony już Frasyniuk, że z obecną władzą rozmawiać nie będzie.
Komin House'a, Czarna Piramida i Szyjka od Butelki. Co czeka Polaków na K2

Komin House'a, Czarna Piramida i Szyjka od Butelki. Co czeka Polaków na K2

Narodowa wyprawa na K2 trwa mimo przeciwności. Rafał Fronia czeka w Skardu na lot do Islamabadu. Wraca do kraju. Jego koledzy zostają i walczą. Po zmianie trasy pojawiły się kolejne problemy. Denis Urubko, który dokonał rekonesansu do wysokości 6500 m, przekazał, że "na drodze jest trochę starych lin, ale są braki wymagające uzupełnienia". Co to oznacza dla powodzenia całej misji i jakie są dalsze plany Polaków?
15 kg sprzętu niezbędnego do przeżycia. Co jest w plecakach himalaistów?

15 kg sprzętu niezbędnego do przeżycia. Co jest w plecakach himalaistów?

Zapotrzebowanie nawet na 10 tysięcy kalorii dziennie, ekstremalny wysiłek organizmu nieporównywalny do żadnego wysiłku sportowego na wysokości, na jakiej na co dzień żyjemy. Do tego mróz sięgający minus kilkudziesięciu stopni, w końcu na samej górze "strefa śmierci", czyli wysokość, na jakiej ludzki organizm nie jest już w stanie sam się regenerować. Himalaiści decydują się na to wszystko w imię wielkich marzeń o zdobywaniu najwyższych szczytów Ziemi.
21-latek zginął ugodzony nożem po tym, jak okradł bar z kebabem. Ruszył proces

21-latek zginął ugodzony nożem po tym, jak okradł bar z kebabem. Ruszył proces

Ruszył proces właściciela baru z kebabem w Ełku, przed którym w ubiegłym roku zginął 21-letni Polak. Po śmierci mężczyzny w mieście doszło do zamieszek. 21-latek został ugodzony nożem podczas szarpaniny z pracownikami baru, w którym wcześniej dokonał kradzieży. Pochodzącemu z Algierii właścicielowi baru grozi do trzech lat więzienia, a Tunezyjczyk, który zadał śmiertelne ciosy nożem, jest oskarżony o zabójstwo.
Spór wokół ustawy o IPN. Polski rząd znalazł rozwiązanie

Spór wokół ustawy o IPN. Polski rząd znalazł rozwiązanie

Nowe przepisy w ustawie o IPN dają możliwość oskarżania dziennikarzy czy samych ocalałych z Holocaustu, którzy dają świadectwo o swojej historii - powiedziała w TVN24 ambasador Izraela w Polsce. Anna Azari tłumaczyła, dlaczego nowela budzi w jej ojczyźnie taki sprzeciw. Polska jest otwarta na dialog, chce tłumaczyć i uzasadniać, ale nie zmieniać uchwalony przez Sejm zapis. Czy w tej niezwykle wrażliwej sprawie dojdzie do porozumienia?

Zamach na posterunek w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu

Nie żyje co najmniej pięciu afgańskich żołnierzy, około 10 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W ataku uczestniczyło co najmniej pięciu napastników. Uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne i broń automatyczną zaatakowali tuż przed świtem posterunek wojskowy w pobliżu silnie ufortyfikowanej uczelni. Dwaj napastnicy wysadzili się w powietrze, dwaj kolejni zginęli podczas wymiany ognia, a jeden został aresztowany. Rzecznik Ministerstwa Obrony Afganistanu podkreślił, że "atak był wymierzony w pododdział wojskowy strzegący bezpieczeństwa akademii, a nie w samą akademię". Akademia wojskowa położona jest w północno-zachodniej części...
Revol i Mackiewicz zdobyli Nanga Parbat. Problemy zaczęły się na szczycie

Revol i Mackiewicz zdobyli Nanga Parbat. Problemy zaczęły się na szczycie

Według relacji Elisabeth Revol, ona i Tomasz Mackiewicz zdobyli ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Kryzys zaczął się na szczycie. Z gór wróciła tylko francuska alpinistka, ale heroiczną akcję ratunkową polskich himalaistów komentuje cały świat. Adam Bielecki i Denis Urubko w rekordowym tempie wspinali się na Nanga Parbat, by ocalić Elisabeth Revol. Niestety, swojemu koledze Tomkowi nie mogli już pomóc. Odmrożoną i odwodnioną himalaistkę udało się odnaleźć nocą. Ten moment słychać na nagraniu.
tvnpix