Fakty w Południe

Mija 50 lat od wydarzeń Marca '68

Mija 50 lat od wydarzeń Marca '68

O Marcu '68 przypominają uroczystości, między innymi w centrum tych wydarzeń na Uniwersytecie Warszawskim. To właśnie tam 50 lat temu oddziały ZOMO brutalnością, siłą i przemocą odpowiedziały na demonstrację przeciwko cenzurze i relegowaniu z uczelni studentów.Adama Michnika i Henryka Szlajfera, protestujących przeciw zdjęciu z afisza "Dziadów". To był początek wydarzeń marcowych. Buntu młodych z jednej strony, a z drugiej - wewnętrznych walk w PZPR, rozgrywanych w atmosferze antysemickiej propagandy.
"Miała być pokora i umiar, wyszło jedno wielkie dojenie"

"Miała być pokora i umiar, wyszło jedno wielkie dojenie"

Premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział zmiany w systemie wynagradzania członków rządu, wedle których ministrowie będą otrzymywali część uposażenia poselskiego. Pensje więc wzrosną, a samych ministrów i wiceministrów ma być za to o 1/4 mniej. Jacek Sasin, pytany o plan oszczędności szefa rządu, stwierdził, że to przejrzysty system. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów dodał, że w sprawie nagród nikt niczego nie ukrywa. Opozycja za to apeluje w Sejmie do ministrów: oddajcie w premie.
Koniec polskiej wyprawy na K2. Janusz Gołąb: pogoda to czynnik determinujący

Koniec polskiej wyprawy na K2. Janusz Gołąb: pogoda to czynnik determinujący

Ośmiotysięcznik pozostaje jedynym szczytem na świecie niezdobytym. Polacy chcieli zapisać się w historii i zostać pierwszym zdobywcami o tej porze roku, jednak ich plany pokrzyżowały ekstremalnie trudne warunki - duże opady, zagrożenie lawinowe, brak szans na dłuższe okno pogodowe oraz czas, bo zima się kończy. Gościem Roberta Jałochy był kierownik sportowy wyprawy Janusz Gołąb, który szerzej mówił o przyczynach takiej decyzji.
Zlikwidowany sklep z dopalaczami, pijany kierowca bez prawa jazdy i policjant-strażak

Zlikwidowany sklep z dopalaczami, pijany kierowca bez prawa jazdy i policjant-strażak

W poznaniu policjanci zlikwidowali sklep z dopalaczami. Wejścia broniły grube metalowe drzwi. Żeby dostać się do środka policjanci musieli użyć tarana i piły do metalu. W sklepie zatrzymano dwóch sprzedawców dopalaczy i trzech klientów. Z kolei funkcjonariusz z drogówki w Nowej Soli ugasił płonące auto na stacji benzynowej. Gdy zobaczył dym wydobywający się spod maski, od razu ruszył na ratunek, by ogień nie zdążył się rozprzestrzenić. W miejscowości Biały Kościół policja zatrzymała 42 latka, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Okazało się, że nie ma prawa jazdy, a dodatkowo jego samochód jest poszukiwany przez niemiecka policję.
Wielka bójka w barze. W ruch poszły krzesła i stoliki

Wielka bójka w barze. W ruch poszły krzesła i stoliki

Bójka w barze w Leeds na północy Anglii. W ruch poszły krzesła i stoliki. Całe zdarzenie nagrała kamera monitoringu zainstalowana w barze. Na nagraniu widać jak jeden z mężczyzn rzucił w drugiego szklanką, a po chwili wybucha regularna bitwa. Mężczyźni rzucali krzesłami, a nawet stolikami barowymi. Jedna osoba została ranna i trafiła do szpitala. Policja publikuje nagranie i prosi o pomoc w identyfikacji sprawców bójki.
tvnpix