Fakty w Południe

Wznowiono proces żołnierzy, którzy pobili policjantów

Wznowiono proces żołnierzy, którzy pobili policjantów

Sprawa była głośna, proces pozostaje cichy. Za zamkniętymi drzwiami toczy się druga rozprawa w procesie agresywnych żołnierzy z Giżycka. Trzej oficerowie z 15. Brygady Zmechanizowanej w ubiegłym roku pobili policjantów. Zaczęło się od awantury w miejscowym hotelu. Skończyło urazami interweniujących funkcjonariuszy, którzy trafili na zwolnienia lekarskie. Konsekwencje służbowe wobec żołnierzy już zostały wyciągnięte. Oficerowie przeszli do rezerwy kadrowej. O konsekwencjach prawnych decyduje sąd.

Przyszłość Macierewicza. "Jest usuwalny", ale wiąże się to z ryzykiem

Odejście z partii i przeprosiny. PiS przekonuje, że to kończy sprawę Bartłomieja Misiewicza. Partyjna komisja skrytykowała jego postawę, a premier Beata Szydło dodała, że Misiewicz nie znajdzie więcej pracy ani w MON, ani w żadnej rządowej instytucji. Dla opozycji to za mało. Bo - jak przekonuje - Bartłomiej Misiewicz sam na lukratywnych stanowiskach się nie zatrudniał. Platforma domaga się więc dymisji jego promotora, Antoniego Macierewicza.
Puste ławy i Piotrowicz na mównicy. Tak wyglądała debata nad zmianami w KRS

Puste ławy i Piotrowicz na mównicy. Tak wyglądała debata nad zmianami w KRS

Przy niemal pustej sali plenarnej odbyła się w Sejmie debata nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zamiast Zbigniewa Ziobry - głównego promotora zmian - na sejmowej mównicy pojawili się jego zastępca Marcin Warchoł oraz poseł Stanisław Piotrowicz z konstytucją w ręku. Choć właśnie łamanie konstytucji to najpotężniejszy zarzut jaki pod adresem rządowych propozycji zgłaszają środowiska prawnicze, organizacje pozarządowe, Rada Europy, OBWE a nawet Biuro Analiz Sejmowych. Na próżno. Politycy PiS na wszelkie argumenty pozostają głusi.
tvnpix