Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby

28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby
28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osoby
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
28.11.2018 | Metoda "na perfumy" zastąpiła "na wnuczka". Policja ostrzega starsze osobyDariusz Łapiński | Fakty TVN

Uwaga na złodziei - mają nowy trik. Zamiast "na wnuczka" teraz stosują metodę "na perfumy". Udają, że chcą sprzedać perfumy, i dają do powąchania flakon. Kto powącha - ten zasypia, a z mieszkania wszystko znika. Na celowniku złodziei są zwłaszcza starsi i samotni.

Większość starszych osób pamięta o tym, że nie można ufać każdemu, kto do nich dzwoni lub puka do drzwi. Oszuści są jednak często bardzo przekonujący. Podszywają się na przykład pod akwizytorów albo pracowników elektrowni czy gazowni.

- Dałam im te pieniądze. Dopiero teraz myślę, jaka byłam nieostrożna. Ale ja w życiu nikogo nie oszukałam i myślałam, że nikt mnie nie oszuka - mówi jedna z ofiar oszustów, pani Anna.

Przestępcy, niestety, wciąż oszukują, wymyślając nowe metody manipulacji i okradania starszych osób. Jeden z nich Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zaprezentował na filmie, ku przestrodze. Film pokazuje, jak wygląda metoda "na perfumy".

- Proszę tylko powąchać nasz najnowszy produkt, to nic nie kosztuje. Musi się pani mocniej zaciągnąć - mówi do starszej kobiety złodziej podszywający się pod akwizytora. To nowa metoda, którą zaczęli stosować przestępcy wobec starszych, samotnych osób.

Film ku przestrodze

- Zamiast perfum jest środek usypiający i po uśpieniu starszej pani sprawca po prostu ją okrada - tłumaczy asp. sztab. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

- Mam nadzieję taką, że moja postać będzie przestrogą dla starszych ludzi, żeby, będąc nawet z drugą osobą w domu, nie otwierali drzwi - mówi aktorka Bogusława Markowska, która zagrała ofiarę.

Filmy - z komentarzem policjantów - pokazywane są na spotkaniach z seniorami. Im więcej uświadomionych starszych osób, tym większa szansa, że wizyta oszusta skończy się zatrzymaniem złodzieja przez policję.

Policjanci rzeczywiście zatrzymują coraz więcej oszustów, ale mimo to liczba takich przestępstw nie spada. W ubiegłym roku w Polsce oszukano ponad 2000 starszych osób na sumę około 30 milionów złotych.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie