Czekał 700 dni, inni mogą nie mieć tyle szczęścia. "Transplantacje mogą uratować wiele istnień"

24.01.2018 | Czekał 700 dni, inni mogą nie mieć tyle szczęścia. "Transplantacje mogą uratować wiele istnień"
24.01.2018 | Czekał 700 dni, inni mogą nie mieć tyle szczęścia. "Transplantacje mogą uratować wiele istnień"
Renata Kijowska | Fakty TVN
24.01.2018 | Czekał 700 dni, inni mogą nie mieć tyle szczęścia. "Transplantacje mogą uratować wiele istnień"Renata Kijowska | Fakty TVN

W piątek odbędzie się Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Sześcioletnia Julka czeka na serce od ponad 300 dni. Nie marudzi, a nawet pociesza własną mamę. Wiele dzieci czeka dłużej, a około 1700 osób wciąż nie wie, czy przeszczep dostanie, dlatego warto godzić się na transplantację po śmierci bliskich.

Mija 330. dzień oczekiwania Julki na nowe serce i 330. dzień poza domem. Marzenia i plany sześciolatka zredukowała do jednego: zdrowia. - Tylko się nie rozpłacz - mówi dziewczynka swojej mamie.

Na razie łzy powstrzymuje nadzieja, że Julce uda się tak, jak 11-letniemu Kryspinowi, który na serce czekał dwa lata.

Kryspin Bąk na przeszczep serca czekał - jak sam mówi - "ze zniecierpliwieniem" aż 700 dni. Ale teraz, przed Dniem Transplantologa dodaje otuchy.

Profesor Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu chce, by Kryspin pokazał się tym, którzy wciąż czekają na szansę. Wciąż jest ich więcej niż dawców, albo lekarzy, którzy chcieliby zgłosić możliwość przeszczepu.

- Czasem pojawia się bezinteresowna negacja: nie, no nie, bo to wysiłek, bo to jest noc... - tłumaczy prof. Zembala.

Przeszczep to życie

Z takimi przekonaniami musiał walczyć pan Janusz Chmurczyk, gdy po pierwszym przeszczepie jeździł po wsiach, by mówić, że przeszczep to życie.

Teraz jest po drugim przeszczepie serca. Traktuje go jak ponowne narodziny. Na pytanie, czy będzie trzeci, pan Janusz odpowiada: "nie, takiego ubezpieczenia to ja nie mam, żeby trzy razy się załapać".

Lekarze udowodnili, że można szanse na życie mnożyć. Liczba przeszczepów serca powoli, ale jednak rośnie. W ostatnich latach wykonuje się ich około stu rocznie. Ale i to mało, zwłaszcza dla dzieci.

- Jak gaśnie dziecko, to w nas bunt, determinacja, modlitwa, wszystko razem. Żeby uratować - mówi prof. Marian Zembala.

Kryspinowi udało się. Dzięki rodzinie dawcy. - Uratowali mu życie i będziemy o to serduszko Kryspina dbać, jak to tylko możliwe - mówi mama Kryspina, Małgorzata Bąk.

Pani Agata Matusiak, mama Julii, jednak obietnicy, że nie będzie płakać, nie może dotrzymać. 15 lat temu zmarła jej pierwsza córka

- Wiemy jak trudna to jest decyzja z przekazaniem organów, ale mogą uratować wiele istnień - mówi ze łzami w oczach.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS