Obiecują im lepsze życie. Zamiast tego dzieci stają się niewolnikami


Współczesne niewolnictwo jest faktem. Najpierw dziennikarze ujawnili targ handlarzy ludźmi w Libii, gdzie jak rzeczy sprzedawani są imigranci. Teraz ujawniono proceder tzw. fałszywych sierocińców w Haiti, gdzie dzieci są wykorzystywane.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

12-letni Sandi padł ofiarą handlarzy niewolników. Był więziony przez ludzi, którzy twierdzili, że prowadzą dom pomocy dla dzieci z rozbitych i ubogich rodzin. - W sierocińcu był mężczyzna, który regularnie nas bił i upokarzał - wspomina chłopiec.

W teorii wszystko wyglądało dobrze. Mężczyzna, który zgłosił się do matki chłopca obiecywał szkołę, dach nad głową i lepsze życie, które miało czekać na niego w przyszłości. Tak ten scenariusz wygląda w przypadku większości ubogich haitańskich rodzin.

- Ponad 80 procent dzieci przebywających w sierocińcach ma przynajmniej jednego żyjącego rodzica - wskazuje Georgette Mulhier z fundacji Lumos.

Dzieci niewolników może być nawet 30 tysięcy

Kiedy prawda wychodzi na jaw, zazwyczaj jest już za późno. Dzieci zamknięte pod kluczem zamiast uczyć się cale dnie snuja się bez celu, przymierając z głodu. W środku panuje bród, a funkcje łazienek spełniają wykopane w ziemi doły. W tzw. fałszywych sierocińcach dzieci same w sobie są tylko sposobem na to, by wyłudzać pieniądze.

- Założyciele takich domów dziecka zauważyli w tej działalności łatwy zysk. Wolontariusze i darczyńcy z całego świata chętnie wspierają sieroty. Zatrudnieni przez sierocińce ludzie szukają więc rodzin żyjących w trudnych warunkach i przekonują do oddania dzieci - podkreśla Georgette Mulhier.

Organizacje pozarządowe szacują, że na Haiti w podobnych sierocińcach przebywa obecnie 30 tysięcy dzieci. Nawiedzana przez trzęsienia ziemi i cyklony wyspa to dla handlarzy ludźmi idealne miejsce do działania.

- Jednym z czynników ekspozycyjnych na handel ludźmi i na wykorzystanie są ekstremalne zjawiska pogodowe. Również sytuacja polityczna, niedziałanie państwa, ponieważ zasadniczo, w stosunku do dzieci bez opieki, to państwo pełni rolę opiekuna. Jest ono odpowiedzialne za to, w jakich warunkach te dzieci egzystują - wskazała Irena Dawid-Olczyk z organizacji La Strada.

Niewolnictwo też jest u bram Europy

Sandiego udało się uwolnić dzięki pomocy organizacji pozarządowych. Miejsce w którym był wieziony zamknięto, ale jego właściciel wciąż przebywa na wolności. W rozmowie z reporterką CNN przekonywał, że przemoc wobec dzieci stosował w celach wychowawczych.

- Tak naprawdę tu chodzi o biedę i bogactwo. Może też o kulturę. W jednym kraju fakt, że dzieci pracują jest zupełnie naturalny, ale w innym - jest już uważany za przestępstwo - nie ukrywa Irena Dawid-Olczyk.

Dlatego walka ze współczesnym niewolnictwem to w pierwszej kolejności walka z politycznym wykluczeniem i ubóstwem. Ich przejawy widać wszędzie, także u wrót Europy. Zdjęcia z oddalonego o niecałe 500 km od sycylijskich wybrzeży Trypolisu, które wywołały wstrząs światowej opinii publicznej, pokazywały licytację, podczas której sprzedawani byli ludzie.

W weekend na ulice Paryża wyszły tysiące osób, skandując hasła takie jak "stop niewolnictwu" i domagając się od libijskich władz natychmiastowych działań.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS