Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO

02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPO
Michał Tracz | Fakty TVN
02.06.2022 | Ocieplenie kamienic, ścieżki rowerowe, autobusy miejskie. Samorządy czekają na pieniądze z KPOMichał Tracz | Fakty TVN

Komisja Europejska zaakceptowała KPO, a to oznacza, że unijne środki z funduszu odbudowy są coraz bliżej. Dlatego samorządy planują już pierwsze inwestycje. Piaseczno chce zainwestować w panele słoneczne, Łódź planuje między innymi ocieplenie kamienic, a Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy.

W Piasecznie już zaczęli budować - całe centrum miasta przechodzi metamorfozę. Będą nowe ulice, ścieżki rowerowe i dużo zieleni. Jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy uda się dostać w miarę szybko, to będą też panele słoneczne i tańsza energia.

- Na każdym szczeblu administracji publicznej powinniśmy zadbać o to, żeby te pieniądze trafiły do gminy - podkreśla Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.

Nie tylko Piaseczno, ale także inne gminy planują pierwsze inwestycje w ramach środków z unijnego funduszu odbudowy. Świdnica kończy już przebudowę miejskiego basenu. Z unijnych pieniędzy postawi też panele słoneczne, z których energia ma ogrzewać wodę w basenie. W mieście będą też nowe parki.

- W większości są to projekty proekologiczne na rzecz przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych - wyjaśnia Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Głównym celem unijnego funduszu odbudowy jest przekazanie pieniędzy na odbudowę gospodarki po pandemii i inwestowanie w zielone nowe technologie. Pieniądze trafią nie tylko na wielkie rządowe inwestycje, ale także do przedsiębiorców i samorządów.

- To są środki, na które bardzo liczymy. W chwili obecnej ze względu na wiele czynników te środki to ogromny oddech i dodatkowy tlen dla samorządów, które są w ogromnie trudnym położeniu - zwraca uwagę Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Łódź planuje wydać unijne pieniądze między innymi na ocieplenie kamienic. Gdańsk z kolei zmodernizuje sieć tramwajową i kupi nowe autobusy: wszystkie "zeroemisyjne" - elektryczne albo wodorowe.

Bez pieniędzy z funduszu odbudowy wiele samorządów mogłoby o nowych inwestycjach tylko pomarzyć. - Bez tych pieniędzy te inwestycje na pewno byłyby odłożone, odwleczone w czasie o wiele, wiele lat - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ile środków otrzyma Polska na realizację KPO?

Polska w ramach funduszu odbudowy otrzyma ponad 160 miliardów złotych. Część to bezzwrotne granty, a część pożyczki. Pieniądze w mniejszym lub większym stopniu nie tylko zasilą gospodarkę, ale też trafią bezpośrednio do ludzi. To pieniądze, na które wszystkie samorządy czekają.

- My Krajowy Plan Odbudowy traktujemy trochę jak kolejną furtkę, kolejne źródło finansowania tych wyzwań, które przed nami - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Rząd tak zaplanował wydatki KPO, by dużą część pieniędzy przeznaczyć na zieloną energię i czyste powietrze, inwestycje kolejowe, cyfryzację czy rozwój branży turystycznej.

W dokumencie Polska zobowiązała się do zakupu setek elektrycznych autobusów, otwarcia stacji tankowania aut wodorem czy wyposażenia szkół w komputery z dostępem do internetu.

- Ja mam nadzieję, że PiS i pan premier wyciągną wnioski z tego, co się działo, i na serio podejmą pewne zobowiązania, i w związku z tym te wszystkie terminy zostaną dotrzymane. Gdyby nie zostały dotrzymane, byłoby to ze szkodą dla Polski - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dlatego to właśnie nikt inny jak samorządowcy są w stanie pokazać, jak bardzo my wszyscy tych pieniędzy potrzebujemy. Jak bardzo należy o nie walczyć. Teraz nie możemy pozwolić sobie, by je stracić.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS