"Pokutuje swego rodzaju przyzwolenie" na przekraczanie prędkości

22.06.2020 | "Pokutuje swego rodzaju przyzwolenie" na przekraczanie prędkości
22.06.2020 | "Pokutuje swego rodzaju przyzwolenie" na przekraczanie prędkości
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
22.06.2020 | "Pokutuje swego rodzaju przyzwolenie" na przekraczanie prędkościDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Fotoradary działają jak trzeba, a najnowsze dane są tego dowodem. 70 procent więcej mandatów niż rok wcześniej robi wrażenie. Niebezpiecznie szybko kierowcy najczęściej jeżdżą na Śląsku, na Mazowszu najczęściej przejeżdżają na czerwonym świetle.

Na prostym odcinku drogi w województwie pomorskim, niedaleko Gdańska, doszło do tragicznego wypadku. W zderzeniu trzech aut zginęły trzy osoby. W tym szesnastoletnia dziewczyna.

- Najprawdopodobniej tutaj kierowca jednego z samochodu zasnął za kierownica, zjechał na pas zahaczając busa - uważa mł. kpt. Mateusz Pielowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

W inny samochód uderzyło auto osobowe. Kto dokładnie zawinił? To sprawdzają śledczy. Badają miedzy innymi, czy wszyscy kierowcy jechali z dozwoloną prędkością.

Takie sytuacje, tak drastyczne łamanie przepisów, to wciąż spory problem na polskich drogach. Rośnie liczba mandatów między innymi za nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości.

- Pokutuje takie przyzwolenie, swojego rodzaju przyzwolenie, że te najniższe progi prędkości, które są przekraczane, one są po prostu społecznie dopuszczalne - tłumaczy Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Bat na drogowych piratów

Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że fotoradary z roku na rok wyłapują coraz więcej piratów drogowych. Tylko w 2019 roku służba wystawiła ponad siedemset tysięcy mandatów. To prawie siedemdziesiąt procent więcej niż w 2018 roku. W tegorocznym półroczu ruch drogowy przez pandemię nieco zmalał. Jednak puste ulice skłaniały do większych prędkości

Najwięcej kierowców przekracza prędkość w województwie śląskim. Radary w Koziegłowach czy w Siewierzu wyłapały ponad dwadzieścia tysięcy takich przypadków. Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości rekordy notują w Lublinie i w Zachodniopomorskiem. Na Mazowszu bardzo często kierowcy ignorują czerwone światło na skrzyżowaniu i przed przejściem dla pieszych.

- Ja jestem naprawdę gorącym zwolennikiem fotoradarów. Dlaczego? Ponieważ, niestety, piratom drogowym żadne argumenty nie są w stanie przemówić do głowy. Tylko i wyłącznie surowe kary - uważa Tomasz Kuchar, kierowca rajdowy.

W te wakacje ma wejść w życie kolejny prawny bat na piratów drogowych. Po przekroczeniu o pięćdziesiąt kilometrów na godzinę dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym też stracimy prawo jazdy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS