Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomócTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Pani Regina jest bezdomna od prawie sześciu lat. Po śmierci męża straciła mieszkanie. Potem miała wypadek. Od tego czasu porusza się na wózku. Renta nie starcza jej na wynajem mieszkania. Kobieta mieszka w pustostanie. - Bez światła, bez wody. Ja mam tak rano stopy zmarznięte, że to jest tragedia - mówi pani Regina Biskup, poznanianka w kryzysie bezdomności. Z kolegą, który pomaga jej na co dzień, pani Regina zbiera pieniądze na butlę z gazem. Nie może pójść do schroniska, bo nie jest zameldowana w Poznaniu. Zimą ciepła szuka w miejskiej ogrzewalni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: On żyje w leśnym pustostanie, ona z partnerem wybrała namiot przy ulicy. "Zawsze mogą na nas liczyć"

Zima to najcięższy okres dla osób w kryzysie bezdomności. Grozi im głód i wychłodzenie. Rok temu w samym Szczecinie straż miejska odwiedzała bezdomnych ponad 2700 razy. - Zwracamy uwagę na to, w jakich są warunkach i namawiamy do przyjęcia pomocy - tłumaczy insp. Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie.

Po pierwsze: reagować

W przetrwaniu zimy pomaga również Caritas. Wolontariusze przynoszą to, co jest najpotrzebniejsze, by przeżyć mrozy. - Dostarczamy ciepłą, gorącą zupę, taką esencjonalną zupę z pieczywem, konserwy, koce ciepłe, wełniane skarpety - wylicza Janusz Sukiennik z Caritas Polska.

Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby. W listopadzie było ich niestety aż osiem. - Jeżeli widzimy osobę w kryzysie bezdomności, która leży na przykład na przystanku, pod wiatą śmietnikową, wezwać służby. Oni wiedzą, jak się taką osobą zająć - podkreśla Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Książę William zainaugurował inicjatywę, której celem jest wyeliminowanie w ciągu pięciu lat bezdomności

Najbardziej pomóc możemy my sami. Czasem wystarczy podejść i zapytać "czy wszystko jest w porządku", zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub 112. Strażnicy miejscy, pogotowie oraz policja wskażą odpowiednie miejsce - na przykład jadłodajnię czy noclegownię. Telefon do służb może ocalić życie. - Ja nieraz pomagam. Podnoszę człowieka albo karetkę wzywam. Też pomagam takim ludziom. Po prostu wiem, co to znaczy. Też zmarzłam, to wiem, co to znaczy - mówi Magdalena Romanczyk, poznaniaka w kryzysie bezdomności.

By podać pomocną dłoń drugiemu człowiekowi, nie potrzeba wiele. Czasem wystarczy chwycić nią za telefon i nie wahać się - zadzwonić.

Lista placówek diecezjalnych udzielających pomocy osobom w kryzysie bezdomności znajduje się na stronie Caritas Polska. W przypadku Warszawy - wszystkie informację na temat pomocy osobnom bezdomnych można uzyskać na portalu Warszawa 19115.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS