Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomócTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Pani Regina jest bezdomna od prawie sześciu lat. Po śmierci męża straciła mieszkanie. Potem miała wypadek. Od tego czasu porusza się na wózku. Renta nie starcza jej na wynajem mieszkania. Kobieta mieszka w pustostanie. - Bez światła, bez wody. Ja mam tak rano stopy zmarznięte, że to jest tragedia - mówi pani Regina Biskup, poznanianka w kryzysie bezdomności. Z kolegą, który pomaga jej na co dzień, pani Regina zbiera pieniądze na butlę z gazem. Nie może pójść do schroniska, bo nie jest zameldowana w Poznaniu. Zimą ciepła szuka w miejskiej ogrzewalni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: On żyje w leśnym pustostanie, ona z partnerem wybrała namiot przy ulicy. "Zawsze mogą na nas liczyć"

Zima to najcięższy okres dla osób w kryzysie bezdomności. Grozi im głód i wychłodzenie. Rok temu w samym Szczecinie straż miejska odwiedzała bezdomnych ponad 2700 razy. - Zwracamy uwagę na to, w jakich są warunkach i namawiamy do przyjęcia pomocy - tłumaczy insp. Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie.

Po pierwsze: reagować

W przetrwaniu zimy pomaga również Caritas. Wolontariusze przynoszą to, co jest najpotrzebniejsze, by przeżyć mrozy. - Dostarczamy ciepłą, gorącą zupę, taką esencjonalną zupę z pieczywem, konserwy, koce ciepłe, wełniane skarpety - wylicza Janusz Sukiennik z Caritas Polska.

Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby. W listopadzie było ich niestety aż osiem. - Jeżeli widzimy osobę w kryzysie bezdomności, która leży na przykład na przystanku, pod wiatą śmietnikową, wezwać służby. Oni wiedzą, jak się taką osobą zająć - podkreśla Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Książę William zainaugurował inicjatywę, której celem jest wyeliminowanie w ciągu pięciu lat bezdomności

Najbardziej pomóc możemy my sami. Czasem wystarczy podejść i zapytać "czy wszystko jest w porządku", zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub 112. Strażnicy miejscy, pogotowie oraz policja wskażą odpowiednie miejsce - na przykład jadłodajnię czy noclegownię. Telefon do służb może ocalić życie. - Ja nieraz pomagam. Podnoszę człowieka albo karetkę wzywam. Też pomagam takim ludziom. Po prostu wiem, co to znaczy. Też zmarzłam, to wiem, co to znaczy - mówi Magdalena Romanczyk, poznaniaka w kryzysie bezdomności.

By podać pomocną dłoń drugiemu człowiekowi, nie potrzeba wiele. Czasem wystarczy chwycić nią za telefon i nie wahać się - zadzwonić.

Lista placówek diecezjalnych udzielających pomocy osobom w kryzysie bezdomności znajduje się na stronie Caritas Polska. W przypadku Warszawy - wszystkie informację na temat pomocy osobnom bezdomnych można uzyskać na portalu Warszawa 19115.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS