Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomócTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Pani Regina jest bezdomna od prawie sześciu lat. Po śmierci męża straciła mieszkanie. Potem miała wypadek. Od tego czasu porusza się na wózku. Renta nie starcza jej na wynajem mieszkania. Kobieta mieszka w pustostanie. - Bez światła, bez wody. Ja mam tak rano stopy zmarznięte, że to jest tragedia - mówi pani Regina Biskup, poznanianka w kryzysie bezdomności. Z kolegą, który pomaga jej na co dzień, pani Regina zbiera pieniądze na butlę z gazem. Nie może pójść do schroniska, bo nie jest zameldowana w Poznaniu. Zimą ciepła szuka w miejskiej ogrzewalni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: On żyje w leśnym pustostanie, ona z partnerem wybrała namiot przy ulicy. "Zawsze mogą na nas liczyć"

Zima to najcięższy okres dla osób w kryzysie bezdomności. Grozi im głód i wychłodzenie. Rok temu w samym Szczecinie straż miejska odwiedzała bezdomnych ponad 2700 razy. - Zwracamy uwagę na to, w jakich są warunkach i namawiamy do przyjęcia pomocy - tłumaczy insp. Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie.

Po pierwsze: reagować

W przetrwaniu zimy pomaga również Caritas. Wolontariusze przynoszą to, co jest najpotrzebniejsze, by przeżyć mrozy. - Dostarczamy ciepłą, gorącą zupę, taką esencjonalną zupę z pieczywem, konserwy, koce ciepłe, wełniane skarpety - wylicza Janusz Sukiennik z Caritas Polska.

Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby. W listopadzie było ich niestety aż osiem. - Jeżeli widzimy osobę w kryzysie bezdomności, która leży na przykład na przystanku, pod wiatą śmietnikową, wezwać służby. Oni wiedzą, jak się taką osobą zająć - podkreśla Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Książę William zainaugurował inicjatywę, której celem jest wyeliminowanie w ciągu pięciu lat bezdomności

Najbardziej pomóc możemy my sami. Czasem wystarczy podejść i zapytać "czy wszystko jest w porządku", zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub 112. Strażnicy miejscy, pogotowie oraz policja wskażą odpowiednie miejsce - na przykład jadłodajnię czy noclegownię. Telefon do służb może ocalić życie. - Ja nieraz pomagam. Podnoszę człowieka albo karetkę wzywam. Też pomagam takim ludziom. Po prostu wiem, co to znaczy. Też zmarzłam, to wiem, co to znaczy - mówi Magdalena Romanczyk, poznaniaka w kryzysie bezdomności.

By podać pomocną dłoń drugiemu człowiekowi, nie potrzeba wiele. Czasem wystarczy chwycić nią za telefon i nie wahać się - zadzwonić.

Lista placówek diecezjalnych udzielających pomocy osobom w kryzysie bezdomności znajduje się na stronie Caritas Polska. W przypadku Warszawy - wszystkie informację na temat pomocy osobnom bezdomnych można uzyskać na portalu Warszawa 19115.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS