Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Kujawsko-pomorska grupa SPEED przez ostatnie 9 miesięcy, średnio każdego dnia, zatrzymywała prawo jazdy jednemu kierowcy, który jechał 100 km/h lub więcej w terenie zabudowanym. - Jechać po drodze więcej o 50 km/h, niż przepisy pozwalają, to już jest bardzo duże ryzyko, które jest związane z możliwością doprowadzenia do jakiejś katastrofy. Chyba młodym ludziom tej świadomości brakuje, zbyt przeceniają swoje umiejętności - uważa Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Zatrzymali ponad 400 praw jazdy, większość za zbyt szybką jazdę

W nagłych sytuacjach, przy takiej prędkości, jeśli na ulicy wydarzy się coś niespodziewanego, kierowca jest praktycznie bez szans, żeby zareagować. Kiedy jedziemy zgodnie z przepisami, 50 km/h, to droga hamowania wynosi 26 metrów. Kiedy jedziemy już 90 km/h, to droga wydłuża się o kolejnych 40 metrów.

- 10 km/h więcej przy hamowaniu to jest około 9 metrów w drodze hamowania, o tyle nam się wydłuża droga hamowania. 9 metrów to życie lub śmierć pieszego, którego zauważymy w ostatniej chwili i tutaj nie ma już miejsca na bezpieczną reakcję - zwraca uwagę Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Dlatego, jak mówią eksperci, kary są pozornie wysokie. - Jesteśmy bardzo tolerancyjny. Pozwalamy kierowcom jechać 90 km/h i nie zabierzemy prawa jazdy za takie przekroczenie, gdzie skutek śmiertelny potrąconej osoby pieszej to 70 km/h, tak mówią statystyki - zauważa Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dariusz Klimczak o zatrzymaniu prawa jazdy za prędkość
Dariusz Klimczak o zatrzymaniu prawa jazdy za prędkośćTVN24

Jak skuteczniej walczyć z piratami drogowymi?

Każdego dnia na polskich drogach ginie statystycznie 8 osób. To prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków. Jak mówią eksperci, bez radykalnego zaostrzenia kar te dane się nie poprawią.

- Symboliczne więzienie, które gdzieś zostanie w aktach odnotowane, które może takiemu człowiekowi naprawdę mocno zaburzyć w życiu, wtedy chyba ci ludzie zaczęliby zupełnie inaczej do tego tematu podchodzić - uważa Mariusz Podkalicki. - Sąd też powinien mieć możliwość krótkotrwałego zabezpieczenia samochodu na parkingu na tydzień, dwa, miesiąc i to by bardziej zabolało niż taki, dla niektórych pozorny, zakaz prowadzenia pojazdów, bo doświadczenie uczy, że spora grupa kierowców ten zakaz ignoruje - wskazuje Marek Konkolewski, były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa i ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE: Tylko na jednym odcinku S11 odnotowano 4,5 tysiąca przekroczeń prędkości

Za błędy piratów drogowych może zapłacić każdy z nas. Skala grzechów, jak pokazują policjanci z Kujawsko-Pomorskiego, jest ogromna. Tylko od początku roku wystawili 31 tysięcy mandatów. - Skontrolowała ponad 35 tysięcy pojazdów, policjanci ujawnili ponad 36 tysięcy wykroczeń - przekazuje starszy aspirant Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Konsekwencje mogą być mogą tragicznie

Jeździmy za szybko, ale i wyprzedzamy na podwójnej ciągłej, na przejściu dla pieszych czy przejeżdżamy na czerwonym świetle. - Jeżeli raz, drugi, trzeci przekroczymy przepisy, to w pewnym momencie zaczynamy myśleć, że one nas nie dotyczą - twierdzi Michał Kościuszko.

ZOBACZ TEŻ: Mógł jechać 70, na liczniku miał 181 km/h. Mówił, że to przez stres

Konsekwencje mogą być tragicznie nie tylko dla nas. - Jeżeli będzie jeszcze więcej kontroli policyjnych, czy te kary będą egzekwowane w sposób bardziej skuteczny, to sami boleśnie odczujemy jako kierowcy, że rzeczywiście te przepisy po coś są, a one nie są po to, żeby tylko karać, ale żeby sprawić, że nasze drogi będą po prostu bezpieczne, a w tej chwili nie są - uważa Michał Kościuszko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: torun.policja.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS