Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy
Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Służby ostrzegają przed górskimi wycieczkami. "Warunki są typowo zimowe"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Końcówka maja wcale nie oznacza, że lato w górach jest na wyciągniecie ręki. Na szlakach leży śnieg i jest niebezpiecznie. Jak bardzo? O tym w miniony weekend na własnej skórze przekonało się w Tatrach kilkunastu turystów. Są ofiary śmiertelne.

Widoki w górach są piękne, ale warunki niebezpieczne. - To, że na dole mamy wiosnę, w zasadzie początek lata, że wszystko jest zielone, nie znaczy, że tak jest w górach. W niektórych miejscach w górach mamy styczeń-luty, warunki są typowo zimowe - ostrzega Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

W ostatni weekend o niebezpieczeństwach czyhających na górskich szlakach przekonało się kilkunastu turystów. W niedzielę dla jednego z nich wyprawa w Tatry skończyła się tragicznie. - Dwójka turystów wychodziła w kierunku Kazalnicy Mięguszowieckiej letnią ścieżką. W pewnym momencie jeden z nich się ześlizgnął na śniegu i spadł 100-150 metrów. Poniósł śmierć na miejscu. Tego drugiego turystę, po wyprowadzeniu w bezpieczne miejsce, trzeba było ewakuować śmigłowcem - mówi Marcin Józefowicz, ratownik TOPR.

Turyści byli nieodpowiednio ubrani. W góry mieli wyjść w letnich butach i w koszulkach z krótkim rękawem. - Był wyposażony bardzo dobrze na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej i nigdzie wyżej - uważa Maciej Bielawski.

Wiosna omija Tatry szerokim łukiem. W górach wciąż panują zimowe warunki
Wiosna omija Tatry szerokim łukiem. W górach wciąż panują zimowe warunkiTVN24

Czarna seria

Do tragedii doszło także na Słowacji. W Małej Fatrze matka z trójką małych dzieci wybrała się na bardzo trudny Zbójnicki Chodnik. Kobieta potknęła się i spadła w przepaść. Zginęła na oczach dzieci.

Ostatni weekend dla ratowników TOPR był bardzo intensywny. Ratownicy w Tatrach od piątku do niedzieli nieśli pomoc piętnastu osobom.

W tej sytuacji zawiódł brak wyobraźni - z Doliny Kondratowej ratownicy musieli sprowadzić pięciu turystów. Trzech z nich było rannych. Żaden nie miał odpowiedniego przygotowania i sprzętu na taką wyprawę. W sobotę ratownicy otrzymali zgłoszenie o kobiecie, która, schodząc z Rakonia, upadła i nie mogła się już sama poruszać. Została zabrana śmigłowcem do szpitala. - Być może liczą na to (turyści - przyp red.), że ominą te trudne warunki śnieżne. Być może liczą na to, że zatrzymają się w schronisku i dalej nie pójdą, a potem przychodzi chęć "a może jednak wyżej". Nie wiadomo, co nimi kieruje. Ważne jest, że na pewno podejmują złe decyzje, idąc w góry bez sprzętu zimowego - alarmuje Maciej Bielawski.

O wielkim szczęściu może mówić także mężczyzna, który podczas zejścia z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego utknął na szlaku. Pomoc wezwał, korzystając z aplikacji Ratunek. To dzięki niej ratownicy go odnaleźli i zabrali helikopterem. Ratownicy musieli także z Bocznia zabrać 86-latka, który opadł z sił i nie był w stanie samemu wrócić z wycieczki. W niedzielę ratownicy interweniowali jeszcze dwa razy - zabierając ciężko ranną turystkę, która spadła z wysokości, i ewakuując dwóch turystów z Irlandii. - Nawet jeszcze ilości śniegu takie, że w stromych miejscach można i należy się liczyć z możliwością zsuwu jakiegoś śnieżnego, który kogoś wręcz może przysypać. No, naprawdę czujnie, to nie jest czas na adidasy i brak wyposażenia - ostrzega Marcin Józefowicz.

Ojciec z dwójką dzieci poszedł w wysokie Tatry. TOPR: warunki w ogóle się do tego nie nadawały
Ojciec z dwójką dzieci poszedł w wysokie Tatry. TOPR: warunki w ogóle się do tego nie nadawałyTVN24

Po pierwsze: rozwaga

W weekend w Karkonoszach zginęła 39-letnia turystka. Kobieta najprawdopodobniej spadła z punktu widokowego. - Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze został powiadomiony przez funkcjonariuszy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o zwłokach kobiety znalezionej na stoku góry Śnieżne Kotły - przekazuje asp. Beata Sosulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Gdzieniegdzie w górach śnieg może leżeć cały rok. Dlatego na każdą wyprawę musimy się odpowiednio przygotować. - Myśleć o tym, co się robi, czy wejście w dany teren jest bezpieczne czy nie, czy nam coś zagrozi czy nie. Wybierając się wyżej w góry, nawet jeżeli mamy koniec maja, początek czerwca, i widzimy, że gdzieś tam te płaty śniegu leżą, zabieramy ze sobą sprzęt zimowy - mówi Maciej Bielawski.

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS