Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. Rodzicom na dzieciach oszczędzać jest najtrudniej, choć coraz więcej z nich przyznaje, że musi się tego nauczyć.

Rodzice coraz częściej stają się specjalistami w dziedzinie sztuki wyboru, bo muszą z czegoś rezygnować, ale Pola i Nina mogą nie mieć o tym pojęcia. - Chyba też nie umiemy oszczędzać na dzieciach, chyba jest tak, że bardziej na sobie się oszczędza - uważa Katarzyna Ditrich-Paturalska, mama Poli i Niny.

- Jedzenie i produkty spożywcze są takim obszarem, gdzie trzeba rozważać, co jest warte, a z czego trzeba zrezygnować - uważa Łucja. Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. - Dzieci są kategorią bardzo ważną dla Polaków i to jest taka trochę ekonomia behawioralna. Mimo że koszty rosną, to nie jest to taki czynnik, który decyduje o tym, że drogo kosztuje, to nie będziemy tych dzieci mieli - wyjaśnia Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Według dyrektora Instytutu Pokolenia kwestie ekonomiczne mają wpływ na decyzję, ale nie o rozpoczęciu rodzicielskiej przygody, co paradoksalnie pokazał program finansowego wsparcia.

- Wtedy kiedy wprowadzono program Rodzina 500 plus, zaczęło się w Polsce rodzić więcej drugich, trzecich i kolejnych dzieci, natomiast nie wzrosła liczba pierwszych dzieci - tłumaczy Michał Kot, socjolog i dyrektor Instytutu Pokolenia. To dowód na to, że daniny nie są w tej kwestii najważniejsze. - Stabilna praca wyszła na pierwszym miejscu i dużo, ponad połowa, Polaków uważa, że to jest najbardziej zachęcające do posiadania dzieci. Na kolejnych pozycjach wyszła stabilność gospodarcza - dodaje Anna Gołębicka.

Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadają
Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadająTVN24

Efekt rządowego wsparcia?

W 2022 roku na świat przyszło w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. - Głównymi powodami spadku liczby dzieci jest kwestia braku odpowiedniego partnera, kwestie rozpadu więzi społecznych i brak poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Kot. Ci, którzy na założenie rodziny z dziećmi się zdecydowali, o jedną piątą więcej zapłacili w 2022 roku za żywność i mieszkanie dla każdego dziecka. O ponad 13 procent wzrosły koszty związane z transportem i łącznością oraz edukacją. Te cztery obszary stanowią w sumie prawie 80 procent kosztów wychowania. - Właśnie się zastanawialiśmy nad trzecim dzieckiem, ale myślę, że ten czynnik ekonomiczny tu ma znaczenie, że, no, nie wiemy - tłumaczy Katarzyna Ditrich-Paturalska.

Ceny wszystkiego idą w górę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Żeby je zaplanować i przy tym nie zbankrutować - wiele rodzin musi się w 2023 roku bardziej niż zwykle nagimnastykować.

Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości