Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzaćKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. Rodzicom na dzieciach oszczędzać jest najtrudniej, choć coraz więcej z nich przyznaje, że musi się tego nauczyć.

Rodzice coraz częściej stają się specjalistami w dziedzinie sztuki wyboru, bo muszą z czegoś rezygnować, ale Pola i Nina mogą nie mieć o tym pojęcia. - Chyba też nie umiemy oszczędzać na dzieciach, chyba jest tak, że bardziej na sobie się oszczędza - uważa Katarzyna Ditrich-Paturalska, mama Poli i Niny.

- Jedzenie i produkty spożywcze są takim obszarem, gdzie trzeba rozważać, co jest warte, a z czego trzeba zrezygnować - uważa Łucja. Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. - Dzieci są kategorią bardzo ważną dla Polaków i to jest taka trochę ekonomia behawioralna. Mimo że koszty rosną, to nie jest to taki czynnik, który decyduje o tym, że drogo kosztuje, to nie będziemy tych dzieci mieli - wyjaśnia Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Według dyrektora Instytutu Pokolenia kwestie ekonomiczne mają wpływ na decyzję, ale nie o rozpoczęciu rodzicielskiej przygody, co paradoksalnie pokazał program finansowego wsparcia.

- Wtedy kiedy wprowadzono program Rodzina 500 plus, zaczęło się w Polsce rodzić więcej drugich, trzecich i kolejnych dzieci, natomiast nie wzrosła liczba pierwszych dzieci - tłumaczy Michał Kot, socjolog i dyrektor Instytutu Pokolenia. To dowód na to, że daniny nie są w tej kwestii najważniejsze. - Stabilna praca wyszła na pierwszym miejscu i dużo, ponad połowa, Polaków uważa, że to jest najbardziej zachęcające do posiadania dzieci. Na kolejnych pozycjach wyszła stabilność gospodarcza - dodaje Anna Gołębicka.

Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadają
Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadająTVN24

Efekt rządowego wsparcia?

W 2022 roku na świat przyszło w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. - Głównymi powodami spadku liczby dzieci jest kwestia braku odpowiedniego partnera, kwestie rozpadu więzi społecznych i brak poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Kot. Ci, którzy na założenie rodziny z dziećmi się zdecydowali, o jedną piątą więcej zapłacili w 2022 roku za żywność i mieszkanie dla każdego dziecka. O ponad 13 procent wzrosły koszty związane z transportem i łącznością oraz edukacją. Te cztery obszary stanowią w sumie prawie 80 procent kosztów wychowania. - Właśnie się zastanawialiśmy nad trzecim dzieckiem, ale myślę, że ten czynnik ekonomiczny tu ma znaczenie, że, no, nie wiemy - tłumaczy Katarzyna Ditrich-Paturalska.

Ceny wszystkiego idą w górę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Żeby je zaplanować i przy tym nie zbankrutować - wiele rodzin musi się w 2023 roku bardziej niż zwykle nagimnastykować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS