Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?

Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?
Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?
Ewa Koziak | Fakty po południu
Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?Ewa Koziak | Fakty po południu

Tomasz Grodzki kontra Stanisław Karczewski - kto zostanie marszałkiem Senatu? Obaj to lekarze i obaj mają poparcie swoich środowisk politycznych. Minimalną większość w izbie wyższej parlamentu ma teoretycznie opozycja, ale to nie zniechęca PiS-u do prób przeważenia szali zwycięstwa na swoją stronę.

Dla związanego ze Szczecinem Joachima Brudzińskiego Tomasz Grodzki to przede wszystkim uznany lekarz. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości już nie ma tak pozytywnej opinii o politycznej działalności kandydata na marszałka Senatu.

- Nie mam, że tak powiem, wiedzy, ani takiego przekonania, że jest politykiem skutecznym - mówi Joachim Brudziński.

- Pan senator Grodzki to człowiek wysokiej kultury osobistej, wysokiej kultury prowadzonego dialogu - zapewnia Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Tomasz Grodzki ma poparcie Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na marszałka Senatu wystawi Stanisława Karczewskiego. Decydujące będą głosy senatorów niezależnych.

- Nie poprę marszałka Karczewskiego i kandydata PiS-u. A kogo poprę? Jeszcze nie wiem - zapowiada Wadim Tyszkiewicz, senator elekt. Przed ogłoszeniem kandydatury Grodzkiego Tyszkiewicz mówił, że nikt z nim o tym nie rozmawiał.

- Obawiam się jednak, że zaczym wybierzemy pana Grodzkiego, Prawo i Sprawiedliwość będzie coraz mocniej kłusowało po senatorach Platformy Obywatelskiej - mówi Krzysztof Gawkowski, który został wybrany na szefa klubu Lewicy.

PiS ciągle kusi

Senator Grodzki mówił, że Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach kusiło go Ministerstwem Zdrowia. Odmówił. Dziś w tle politycznego przeciągania liny pojawia się Ministerstwo Sportu i Turystyki.

To jedyny resort, którego szefa nie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił - ze względów osobistych.

O tym, że jeden z senatorów Koalicji miał dostać propozycję objęcia Ministerstwa Sportu i Turystyki mówił Grzegorz Schetyna.

- Ja wiem, jaki jest finał tych propozycji, czy tych rozmów. On jest absolutnie negatywny. Twardo powtarzam: nie będzie żadnej korupcji politycznej - zapewnia Grzegorz Schetyna.

Według doniesień medialnych taką ofertę miał dostać Robert Dowhan, działacz sportowy i były członek zarządu klubu żużlowego z Zielonej Góry. Opublikował on w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym zapewnia, że nie wybiera się do żadnego ministerstwa w tej kadencji.

Wielu senatorów wybranych spoza list PiS przyznawało, że obóz rządzący ich kusił.

Od wyborów minął prawie miesiąc. Nikt nie ogłosił zmiany politycznych barw. Wybór marszałka Senatu będzie prawdziwym testem. Pierwsze posiedzenie nowej izby wyższej odbędzie się 12 listopada.

Liderzy Platformy, PSL i SLD ogłosili także rekomendacje do prezydium Senatu. Chcą, żeby każda partia miała swojego przedstawiciela. Bogdan Borusewicz ma być wicemarszałkiem z ramienia Platformy, Gabriela Morawska-Stanecka z SLD, a PSL swojego kandydata ma ogłosić we wtorek.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS