Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?

Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?
Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?
Ewa Koziak | Fakty po południu
Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?Ewa Koziak | Fakty po południu

Tomasz Grodzki kontra Stanisław Karczewski - kto zostanie marszałkiem Senatu? Obaj to lekarze i obaj mają poparcie swoich środowisk politycznych. Minimalną większość w izbie wyższej parlamentu ma teoretycznie opozycja, ale to nie zniechęca PiS-u do prób przeważenia szali zwycięstwa na swoją stronę.

Dla związanego ze Szczecinem Joachima Brudzińskiego Tomasz Grodzki to przede wszystkim uznany lekarz. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości już nie ma tak pozytywnej opinii o politycznej działalności kandydata na marszałka Senatu.

- Nie mam, że tak powiem, wiedzy, ani takiego przekonania, że jest politykiem skutecznym - mówi Joachim Brudziński.

- Pan senator Grodzki to człowiek wysokiej kultury osobistej, wysokiej kultury prowadzonego dialogu - zapewnia Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Tomasz Grodzki ma poparcie Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na marszałka Senatu wystawi Stanisława Karczewskiego. Decydujące będą głosy senatorów niezależnych.

- Nie poprę marszałka Karczewskiego i kandydata PiS-u. A kogo poprę? Jeszcze nie wiem - zapowiada Wadim Tyszkiewicz, senator elekt. Przed ogłoszeniem kandydatury Grodzkiego Tyszkiewicz mówił, że nikt z nim o tym nie rozmawiał.

- Obawiam się jednak, że zaczym wybierzemy pana Grodzkiego, Prawo i Sprawiedliwość będzie coraz mocniej kłusowało po senatorach Platformy Obywatelskiej - mówi Krzysztof Gawkowski, który został wybrany na szefa klubu Lewicy.

PiS ciągle kusi

Senator Grodzki mówił, że Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach kusiło go Ministerstwem Zdrowia. Odmówił. Dziś w tle politycznego przeciągania liny pojawia się Ministerstwo Sportu i Turystyki.

To jedyny resort, którego szefa nie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił - ze względów osobistych.

O tym, że jeden z senatorów Koalicji miał dostać propozycję objęcia Ministerstwa Sportu i Turystyki mówił Grzegorz Schetyna.

- Ja wiem, jaki jest finał tych propozycji, czy tych rozmów. On jest absolutnie negatywny. Twardo powtarzam: nie będzie żadnej korupcji politycznej - zapewnia Grzegorz Schetyna.

Według doniesień medialnych taką ofertę miał dostać Robert Dowhan, działacz sportowy i były członek zarządu klubu żużlowego z Zielonej Góry. Opublikował on w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym zapewnia, że nie wybiera się do żadnego ministerstwa w tej kadencji.

Wielu senatorów wybranych spoza list PiS przyznawało, że obóz rządzący ich kusił.

Od wyborów minął prawie miesiąc. Nikt nie ogłosił zmiany politycznych barw. Wybór marszałka Senatu będzie prawdziwym testem. Pierwsze posiedzenie nowej izby wyższej odbędzie się 12 listopada.

Liderzy Platformy, PSL i SLD ogłosili także rekomendacje do prezydium Senatu. Chcą, żeby każda partia miała swojego przedstawiciela. Bogdan Borusewicz ma być wicemarszałkiem z ramienia Platformy, Gabriela Morawska-Stanecka z SLD, a PSL swojego kandydata ma ogłosić we wtorek.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS