"Miasto płonie. Cały czas unosi się tu zapach spalenizny"


Ukraińska kontrofensywa może być największą bitwą w historii współczesnej Ukrainy i zmienić losy wojny - to słychać w Kijowie, a na froncie w Donbasie cały czas słychać rosyjskie bombardowania. Ukraińskim dziennikarzom udało się wjechać do Bachmutu. Wbrew deklaracjom Rosjan - miasto wciąż się broni. Prezydent Zełenski mowi: nie możemy oddać Bachmutu.

Bachmut wciąż nie został zdobyty przez armię Putina, choć kremlowska propaganda twierdzi, że w znacznej mierze kontroluje miasto. Ukraińscy dziennikarze, konwojowani przez żołnierzy, wjechali do Bachmutu. - Tak mniej więcej wygląda każde mieszkanie, każdy dom w Bachmucie. Miasto płonie. Cały czas unosi się tu zapach spalenizny. Trwa ciągły ostrzał. W tej chwili słyszymy wybuchy, dudnienie pocisków nad głowami i świst kul. Tutaj trwają bezpośrednie działania wojenne, które nie ustają ani na chwilę - opowiada Julia Kirienko, dziennikarka ukraińskiej telewizji 1+1.

Nie możemy oddać Bachmutu, bo to znacznie wydłużyłoby linię frontu i otworzyłoby Rosjanom drogę do ataku na Kramatorsk i Słowiańsk - alarmuje prezydent Zełenski. - Dzięki pracy naszych sił zbrojnych są jeszcze miasta w Ukrainie, gdzie ludzie mogą po prostu cieszyć się wiosną i ciepłym dniem. Każdy spokojny dzień w oddalonych od frontu regionach Ukrainy to efekt ciężkich walk na linii frontu na wschodzie kraju - dodaje.

W Bachmucie czekają na ukraińską kontrofensywę i mają nadzieję, że rozpocznie się ona na południu kraju, bo wtedy Rosjanie będą zmuszeni przerzucać swoje siły. Być może również na tym odcinku frontu zwiększą się ukraińskie szanse na odparcie agresora. - Ich taktyka wygląda tak: najpierw wysyłają zmobilizowanych więźniów. Ci zajmują pozycje i czekają na grupę szturmową. Jeśli szturm się uda, skazańcy są zwalniani z pozycji i idą odpocząć. I tak w kółko, za każdym razem - opowiada Wasyl, dowódca oddziału walczącego w Bachmucie.

Waga wsparcia

Minister spraw zagranicznych Ukrainy twierdzi, że rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą wydają mu się teraz bardzo mało prawdopodobne. To, co pewne, to nadchodząca wiosenna ofensywa. Tak to określił szef wywiadu tego kraju. Będzie to największa bitwa w historii nowoczesnej Ukrainy, która może się udać, tylko jeśli Zachód odpowiednio wesprze Kijów, a tymczasem europejskie rozmowy o pomocy militarnej dla Ukrainy ugrzęzły.

Chodzi o zwiększenie dostaw amunicji i broni. Plan zakłada pobudzenie przemysłu obronnego, ale Francja ma go blokować - postulując, żeby łańcuchy dostaw były w całości realizowane w krajach unijnych. To temat podnoszony na spotkaniu europejskich ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. - To prawda. Nadal istnieje pewna różnica zdań, ale jestem przekonany, że wszyscy rozumieją, iż sytuacja jest niezwykle pilna. Jestem również pewien, że w najbliższych dniach osiągniemy porozumienie - uspokaja Josep Borrell, przedstawiciel Unii do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Napięcie za oceanem

Za oceanem też panuje napięcie na poziomie dyplomatycznym, bo do Nowego Jorku na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ udaje się rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow. Ale Amerykanie nie wpuścili funkcjonariuszy propagandowych kremlowskich mediów, którzy mu towarzyszyli. - Ten kraj, który nazywa się najsilniejszym, najmądrzejszym, najbardziej wolnym i najbardziej sprawiedliwym, po prostu stchórzył. Zrobił naprawdę głupią rzecz - stwierdził Ławrow.

Pseudodziennikarzom, którzy tak naprawdę powielają komunikaty napisane na Kremlu, Amerykanie nie wydali wiz. Oni tego, co naprawdę dzieje się w Ukrainie, nie pokazują rosyjskim obywatelom. Wedle narracji upolitycznionych mediów - Moskwa wyzwala Ukrainę spod rzekomych rządów nazistów.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS