W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Jan A. P. Kaczmarek to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody - w tym Oscara. W Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wzgórza Wawelskiego, odsłonięto właśnie jego gwiazdę.

Gwiazda kompozytora Jana A. P. Kaczmarka już błyszczy w krakowskiej Alei Gwiazd. - To są takie piękne promyki, które nam się zdarzają, i na nich budujemy swoją codzienność, teraz już bardzo wymagającą - mówi Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona Jana A. P. Kaczmarka.

Od dwóch lat życie kompozytora i jego rodziny, zamiast kręcić się wokół filmów, do których muzykę tworzył, toczy się pod znakiem walki z zanikiem wieloukładowym. Choroba jest agresywna i ma ciężki przebieg. - Niezależnie od tego, jak buntuje się ciało Jana, to jego umysł jest wciąż niezwykle genialny - zapewnia żona kompozytora.

- Jest niewątpliwie w tej chwili największym kompozytorem, nie uwłaczając, oczywiście, nikomu, który tworzy w naszym mieście - przekonuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dzieła mistrza Jana A. P. Kaczmarka wybrzmiały na specjalnym koncercie podczas trwającego właśnie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dobry film bez dobrej muzyki nie istnieje - mówił kompozytor kilka lat temu na antenie TVN24. - Ona jest głosem, jest postacią też, ona definiuje emocje, emocje są esencją filmu, bo tak naprawdę film bez emocji idzie donikąd - przekonywał Jan A. P. Kaczmarek w lutym 2017 roku.

Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek
Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek tvn24bis

Artysta przez wielkie "A"

Jan A. P. Kaczmarek stworzył niezapomniane kompozycje symfoniczne. W pamięci widzów i słuchaczy zapadła muzyka, którą stworzył do ponad siedemdziesięciu filmów i spektakli teatralnych. Przez dekady żył i pracował w Stanach Zjednoczonych. Nie dał się zaszufladkować.

- Podobno pierwotnie Jan A. P. Kaczmarek został w ogóle odrzucony przez producentów właśnie dlatego, że pochodził z Europy Wschodniej. Wydawało im się, że kompozytor z tego regionu świata nie będzie w stanie dostarczyć lekkiej, delikatnej, baśniowej muzyki potrzebnej reżyserowi - mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.

W 2005 roku - po 15 latach na emigracji - za muzykę do wypełnionego gwiazdami filmu "Marzyciel", który opowiada historię autora "Piotrusia Pana", Jan A. P. Kaczmarek odebrał Oscara. - My artyści, w odróżnieniu od sportowców, nigdy nie wiemy czy zrobiliśmy coś dobrego czy nie, bo nawet jak jedni wrzeszczą "arcydzieło", inni mówią "do dupy", a nagroda trochę ustawia te sprawy. Mam Oscara - mówił w lutym 2019 roku Jan A. P. Kaczmarek.

Jan A. P. Kaczmarek to artysta przez wielkie "A", którego trudno zaszufladkować - mówią jego przyjaciele i ci, którzy mieli zaszczyt z nim współpracować. - Kreuje rzeczywistość i tę muzyczną, ale też tę społeczną, bo chociażby Festiwalu Transatlantyk, kiedy mówimy o wielkich ideach, o zielonym dywanie, po którym chodzimy, a nie czerwonym - uważa Michał Merczyński, dyrektor "Malta Festival Poznań".

- Zażądał od producentów w paru przypadkach, żeby konkretnie ten pianista z Polski przyleciał właśnie do Stanów i nagrywał ścieżkę dźwiękową. Ja wtedy musiałem wypełniać deklaracje i wpisywano mnie jako "muzyk ludowy", bo wtedy organizacje pozwalały na przewiezienie artysty z Polski - wspomina Leszek Możdżer, kompozytor, pianista, producent muzyczny i twórca muzyki filmowej.

Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)
Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)tvn24

Mistrz wielu talentów

Jan A. P. Kaczmarek pracował z twórcami światowej sławy, w tym z Agnieszką Holland przy filmie "Całkowite zaćmienie" z Leonardo DiCaprio w roli głównej, czy przy obrazie "Mój przyjaciel Hachiko" Lasse Hallstroma, w którym zagrał Richard Gere. - To jest nie tylko wybitny kompozytor, ale także wybitny człowiek kultury i wybitny intelektualista, i jeszcze na dodatek konstruktor instrumentów muzycznych - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy.

Wśród wielu nagród i wyróżnień znalazło się odznaczenie dla twórców i mecenasów kultury, wręczone przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niespełna miesiąc temu Jan A. P. Kaczmarek skończył 70 lat. Na scenie w Krakowie list do gości od schorowanego twórcy, na którego leczenie zbierane są środki, przeczytała jego żona. Znalazły się w nim też słowa skierowane do syna małżonków: "synku, będę z tobą, będę się tobą opiekował teraz i potem". Jaś to najmłodsze dziecko kompozytora, ma siedem lat.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS