W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Policja nie próżnuje w długi weekend. W zeszłym roku najwięcej wypadków było właśnie w czerwcu. Ładna pogoda może być zwodnicza, bo zmniejsza ostrożność. - Zjedźmy na stację, nie jedźmy długiej trasy non stop, odpocznijmy sobie, wypijmy kawę, wróćmy do dalszej jazdy - apeluje Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Długi czerwcowy weekend sprzyja bliższym i dalszym wyjazdom. Jednak zanim dotrzemy na miejsce, myśli o urlopie nie powinny zajmować głowy i zmniejszać naszej koncentracji za kierownicą. Nie warto też się spieszyć i próbować pokonywać długiej trasy bez żadnego postoju. - Jesienią, zimą, w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy jest ciemno, rzadko decydujemy się na pokonanie ciągiem trasy z Gdańska do Krakowa. Wiosną, latem, gdy dni są dłuższe, spora grupa osób jedzie znad morza, z Gdańska, do Zakopanego - mówi Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Zjedźmy na stację, nie jedźmy długiej trasy non stop, odpocznijmy sobie, wypijmy kawę, wróćmy do dalszej jazdy - apeluje Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wypadki na polskich drogach. "Nie myślimy i mamy w nosie innych, jesteśmy egoistami za kierownicą"
Wypadki na polskich drogach. "Nie myślimy i mamy w nosie innych, jesteśmy egoistami za kierownicą"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Czas wypadków

Długi weekend to czas wytężonej pracy policji. Żeby spotkanie z drogówką zakończyło się miło, wystarczy przestrzegać przepisów. Szczególnie, że mundurowi obserwują nieostrożnych kierowców także z powietrza, a mandaty mogą znacznie uszczuplić urlopowy budżet.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2022 roku to właśnie w czerwcu doszło do największej liczby wypadków drogowych. W 2349 zdarzeniach ranne zostały 2762 osoby, a 90 osób zginęło. - Czerwiec, jeżeli chodzi o 2022 rok, to prawie 11 procent ogółu wypadków drogowych, i był to najbardziej tragiczny miesiąc, jeżeli chodzi o ilość tych zdarzeń. W ogóle miesiące wakacyjne charakteryzują się bardzo dużym natężeniem ruchu i mimo pięknej pogody do tych zdarzeń cały czas dochodzi - wyjaśnia nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Dobre warunki i sucha jezdnia mogą powodować poczucie większego bezpieczeństwa, co w połączeniu z nierozwagą prowadzi prosto do wypadku. Szczególnie tam, gdzie prędkości są większe. - Koncentracja zawsze nam spada, kiedy jedziemy z większą prędkością poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym mamy co chwilę skrzyżowania, światła, musimy być czujni. Poza terenem zabudowanym statystycznie wynika, że koncentracja spada nam 20 procent - tłumaczy Arkadiusz Kuzio.

Jedno skrzyżowanie, dwa poważne wypadki
Jedno skrzyżowanie, dwa poważne wypadki KP PSP w Zgierzu

Po pierwsze: myśleć

Chociaż z roku na rok polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, to nadal powtarzają się niektóre niebezpieczne zachowania. - Tutaj mówimy przeważnie o niedostosowaniu prędkości do warunków ruchu, o ignorowaniu znaków sygnałów drogowych, nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Prędkość ma bardzo często bardzo duże znaczenie - mówi nadkom. Robert Opas. Pan Wojciech, kierowca autobusu, spędza w trasie dużo czasu i dużo widzi. - Troszeczkę wyobraźnię włączyć, no bo niektórzy jeżdżą tak bez wyobraźni. Jest dużo kierowców, którzy myślą, że są nieśmiertelni - uważa Wojciech Manuszewski, kierowca autobusu.

Należy pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami, a wzmożony ruch, zwłaszcza w terenie zabudowanym, nie oznacza, że tylko samochodów jest więcej. Przed wyruszeniem w drogę warto pamiętać, że przygotowanie do podróży dotyczy zarówno samochodu, jak i kierowcy. - Chociażby uzupełnienie płynu do spryskiwacza, sprawdzenie stanu swoich wycieraczek, bo to dopiero nas może zaskoczyć, jak podczas trasy spadnie uciążliwy deszcz. Powinniśmy dobrze zaplanować swoją trasę, zakładając, że stanie się coś nieprzewidywanego. Nie starajmy się o konkretnej godzinie być na miejscu, i to jest nasz deadline, tylko zróbmy sobie ten bufor czasowy - apeluje Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS