W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
W czerwcu w Polsce dochodzi do wielu wypadków. "Nie jedźmy długiej trasy non stop, zjedźmy na stację"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Policja nie próżnuje w długi weekend. W zeszłym roku najwięcej wypadków było właśnie w czerwcu. Ładna pogoda może być zwodnicza, bo zmniejsza ostrożność. - Zjedźmy na stację, nie jedźmy długiej trasy non stop, odpocznijmy sobie, wypijmy kawę, wróćmy do dalszej jazdy - apeluje Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Długi czerwcowy weekend sprzyja bliższym i dalszym wyjazdom. Jednak zanim dotrzemy na miejsce, myśli o urlopie nie powinny zajmować głowy i zmniejszać naszej koncentracji za kierownicą. Nie warto też się spieszyć i próbować pokonywać długiej trasy bez żadnego postoju. - Jesienią, zimą, w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy jest ciemno, rzadko decydujemy się na pokonanie ciągiem trasy z Gdańska do Krakowa. Wiosną, latem, gdy dni są dłuższe, spora grupa osób jedzie znad morza, z Gdańska, do Zakopanego - mówi Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Zjedźmy na stację, nie jedźmy długiej trasy non stop, odpocznijmy sobie, wypijmy kawę, wróćmy do dalszej jazdy - apeluje Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wypadki na polskich drogach. "Nie myślimy i mamy w nosie innych, jesteśmy egoistami za kierownicą"
Wypadki na polskich drogach. "Nie myślimy i mamy w nosie innych, jesteśmy egoistami za kierownicą"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Czas wypadków

Długi weekend to czas wytężonej pracy policji. Żeby spotkanie z drogówką zakończyło się miło, wystarczy przestrzegać przepisów. Szczególnie, że mundurowi obserwują nieostrożnych kierowców także z powietrza, a mandaty mogą znacznie uszczuplić urlopowy budżet.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2022 roku to właśnie w czerwcu doszło do największej liczby wypadków drogowych. W 2349 zdarzeniach ranne zostały 2762 osoby, a 90 osób zginęło. - Czerwiec, jeżeli chodzi o 2022 rok, to prawie 11 procent ogółu wypadków drogowych, i był to najbardziej tragiczny miesiąc, jeżeli chodzi o ilość tych zdarzeń. W ogóle miesiące wakacyjne charakteryzują się bardzo dużym natężeniem ruchu i mimo pięknej pogody do tych zdarzeń cały czas dochodzi - wyjaśnia nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Dobre warunki i sucha jezdnia mogą powodować poczucie większego bezpieczeństwa, co w połączeniu z nierozwagą prowadzi prosto do wypadku. Szczególnie tam, gdzie prędkości są większe. - Koncentracja zawsze nam spada, kiedy jedziemy z większą prędkością poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym mamy co chwilę skrzyżowania, światła, musimy być czujni. Poza terenem zabudowanym statystycznie wynika, że koncentracja spada nam 20 procent - tłumaczy Arkadiusz Kuzio.

Jedno skrzyżowanie, dwa poważne wypadki
Jedno skrzyżowanie, dwa poważne wypadki KP PSP w Zgierzu

Po pierwsze: myśleć

Chociaż z roku na rok polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, to nadal powtarzają się niektóre niebezpieczne zachowania. - Tutaj mówimy przeważnie o niedostosowaniu prędkości do warunków ruchu, o ignorowaniu znaków sygnałów drogowych, nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Prędkość ma bardzo często bardzo duże znaczenie - mówi nadkom. Robert Opas. Pan Wojciech, kierowca autobusu, spędza w trasie dużo czasu i dużo widzi. - Troszeczkę wyobraźnię włączyć, no bo niektórzy jeżdżą tak bez wyobraźni. Jest dużo kierowców, którzy myślą, że są nieśmiertelni - uważa Wojciech Manuszewski, kierowca autobusu.

Należy pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami, a wzmożony ruch, zwłaszcza w terenie zabudowanym, nie oznacza, że tylko samochodów jest więcej. Przed wyruszeniem w drogę warto pamiętać, że przygotowanie do podróży dotyczy zarówno samochodu, jak i kierowcy. - Chociażby uzupełnienie płynu do spryskiwacza, sprawdzenie stanu swoich wycieraczek, bo to dopiero nas może zaskoczyć, jak podczas trasy spadnie uciążliwy deszcz. Powinniśmy dobrze zaplanować swoją trasę, zakładając, że stanie się coś nieprzewidywanego. Nie starajmy się o konkretnej godzinie być na miejscu, i to jest nasz deadline, tylko zróbmy sobie ten bufor czasowy - apeluje Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS