Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Dowódcą Eurokorpusu został pod koniec czerwca ubiegłego roku, ale jego misja nieoczekiwanie dobiegła końca. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że generał broni Jarosław Gromadziński stracił stanowisko i musi natychmiast wrócić do kraju. - To się odbywa wszystko zgodnie z procedurami. Jest wszczęte postępowanie kontrolne - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Postępowanie wobec generała prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, wszystko dotyczy poświadczenia bezpieczeństwa osobowego, i to w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. - Jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz. Na ile poważna, tego wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej nie zdradza.

ZOBACZ TEŻ: Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna

Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna
Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważnaTVN24

Mariusz Błaszczak domaga się wyjaśnień

Czy to jest sprawa kryminalna, obyczajowa, szpiegowska? - pytał Konrad Piasecki w programie "Rozmowa Piaseckiego". - Mogę powiedzieć, że zostały wdrożone procedury, które SKW prowadzi. To jest decyzja SKW. Ja jestem minister obrony, otrzymuję informacje - odpowiedział. Dodał również, że nie może powiedzieć, o jaką sprawę chodzi. Mimo wszystko były minister obrony Mariusz Błaszczak, za kadencji którego awansował odwołany generał, domaga się wyjaśnień. "Jeśli podejmuje się decyzje, które wywołują trzęsienie ziemi, trzeba precyzyjnie wyjaśnić, o co chodzi. Tu chodzi o wiarygodność Polski wobec sojuszników" - czytamy w jego wpisie na platformie "X".

- Jeśli będzie zakończone postępowanie, wtedy jest możliwość, mój poprzednik dobrze o tym wie. On zresztą chyba jakoś transparentnie nie informował o sprawie rakiety pod Bydgoszczą - odpowiedział Błaszczakowi publicznie Kosiniak-Kamysz. Generał Gromadziński wydał oświadczenie. Napisał w nim, że nie ma sobie nic do zarzucenia i wierzy, że procedura wszczęta przez SKW zakończy się dla niego pozytywnie.

ZOBACZ TEŻ: MON: Odwołano dowódcę Eurokorpusu. SKW wszczęła postępowanie kontrolne

Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu
Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu16.06 | Ćwiczenie Saber Strike 17 świadczy o sile i skuteczności NATO i wojsk amerykańskich – powiedział w czwartek w Orzyszu obserwujący manewry minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.tvn24

W Eurokorpusie "zapadają istotne decyzje"

- Ja spokojnie czekam na wyjaśnienie tej sprawy. Na pewno nie jest ona łatwa ani dla polskiego wojska, ani dla ministerstwa - skomentowała Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa nie jest łatwa, bo dotyczy osoby, która pełniła ważną funkcję. Generał Gromadziński został pierwszym Polakiem, który dowodził Eurokorpusem. To struktura wojskowa szybkiego reagowania, działa na potrzeby Unii Europejskiej i NATO.

- Tam zapadają istotne decyzje mające wpływ na nasze codzienne bezpieczeństwo, dotyczące funkcjonowania Sojuszu w obszarze europejskim, także na wschodniej flance NATO - podkreślił Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

"Jestem przekonany, że te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Jarosław Gromadziński wszedł do struktur Eurokorpusu w czerwcu ubiegłego roku. Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica. Jednak w związku z tą dymisja polityka raczej nie ma znaczenia. - Sposób funkcjonowania przedstawicieli polskiego państwa w tych strukturach wskazuje na daleko idącą powściągliwość co do zmian kadrowych, co do wykonywania jakichkolwiek ruchów. W związku z powyższym jestem przekonany, że te wątpliwości muszą mieć charakter poważny - ocenił gen. prof. Bogusław Pacek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W piątek generała Gromadzińskiego zastąpi generał broni Piotr Błazeusz. - Studia w USA, niezwykle doświadczony w Polsce i za granicą - wymienił Kosiniak-Kamysz. Dotychczas generał Błazeusz był pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W środę gen. Jarosław Gromadziński zamieścił następujący wpis na Facebooku:

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Eurocorps.org

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS