Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Dowódcą Eurokorpusu został pod koniec czerwca ubiegłego roku, ale jego misja nieoczekiwanie dobiegła końca. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że generał broni Jarosław Gromadziński stracił stanowisko i musi natychmiast wrócić do kraju. - To się odbywa wszystko zgodnie z procedurami. Jest wszczęte postępowanie kontrolne - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Postępowanie wobec generała prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, wszystko dotyczy poświadczenia bezpieczeństwa osobowego, i to w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera. - Jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz. Na ile poważna, tego wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej nie zdradza.

ZOBACZ TEŻ: Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna

Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna
Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważnaTVN24

Mariusz Błaszczak domaga się wyjaśnień

Czy to jest sprawa kryminalna, obyczajowa, szpiegowska? - pytał Konrad Piasecki w programie "Rozmowa Piaseckiego". - Mogę powiedzieć, że zostały wdrożone procedury, które SKW prowadzi. To jest decyzja SKW. Ja jestem minister obrony, otrzymuję informacje - odpowiedział. Dodał również, że nie może powiedzieć, o jaką sprawę chodzi. Mimo wszystko były minister obrony Mariusz Błaszczak, za kadencji którego awansował odwołany generał, domaga się wyjaśnień. "Jeśli podejmuje się decyzje, które wywołują trzęsienie ziemi, trzeba precyzyjnie wyjaśnić, o co chodzi. Tu chodzi o wiarygodność Polski wobec sojuszników" - czytamy w jego wpisie na platformie "X".

- Jeśli będzie zakończone postępowanie, wtedy jest możliwość, mój poprzednik dobrze o tym wie. On zresztą chyba jakoś transparentnie nie informował o sprawie rakiety pod Bydgoszczą - odpowiedział Błaszczakowi publicznie Kosiniak-Kamysz. Generał Gromadziński wydał oświadczenie. Napisał w nim, że nie ma sobie nic do zarzucenia i wierzy, że procedura wszczęta przez SKW zakończy się dla niego pozytywnie.

ZOBACZ TEŻ: MON: Odwołano dowódcę Eurokorpusu. SKW wszczęła postępowanie kontrolne

Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu
Gen. Jarosław Gromadziński w Orzyszu16.06 | Ćwiczenie Saber Strike 17 świadczy o sile i skuteczności NATO i wojsk amerykańskich – powiedział w czwartek w Orzyszu obserwujący manewry minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.tvn24

W Eurokorpusie "zapadają istotne decyzje"

- Ja spokojnie czekam na wyjaśnienie tej sprawy. Na pewno nie jest ona łatwa ani dla polskiego wojska, ani dla ministerstwa - skomentowała Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa nie jest łatwa, bo dotyczy osoby, która pełniła ważną funkcję. Generał Gromadziński został pierwszym Polakiem, który dowodził Eurokorpusem. To struktura wojskowa szybkiego reagowania, działa na potrzeby Unii Europejskiej i NATO.

- Tam zapadają istotne decyzje mające wpływ na nasze codzienne bezpieczeństwo, dotyczące funkcjonowania Sojuszu w obszarze europejskim, także na wschodniej flance NATO - podkreślił Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

"Jestem przekonany, że te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Jarosław Gromadziński wszedł do struktur Eurokorpusu w czerwcu ubiegłego roku. Jego kariera nabrała rozpędu, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica. Jednak w związku z tą dymisja polityka raczej nie ma znaczenia. - Sposób funkcjonowania przedstawicieli polskiego państwa w tych strukturach wskazuje na daleko idącą powściągliwość co do zmian kadrowych, co do wykonywania jakichkolwiek ruchów. W związku z powyższym jestem przekonany, że te wątpliwości muszą mieć charakter poważny - ocenił gen. prof. Bogusław Pacek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W piątek generała Gromadzińskiego zastąpi generał broni Piotr Błazeusz. - Studia w USA, niezwykle doświadczony w Polsce i za granicą - wymienił Kosiniak-Kamysz. Dotychczas generał Błazeusz był pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W środę gen. Jarosław Gromadziński zamieścił następujący wpis na Facebooku:

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Eurocorps.org

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS