W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli

W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli
W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieli
Marta Kolbus | Fakty po południu
W Szczecinie przeprowadzono badania psychologiczne uczniów i nauczycieliMarta Kolbus | Fakty po południu

Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce postanowiło sprawdzić, jak nauka zdalna podczas pandemii wpłynęła na psychikę uczniów. W badaniach psychologicznych wzięło udział ponad 2000 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-2 liceów oraz ponad pięciuset nauczycieli.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania dla wszystkich - uczniów, nauczycieli i rodziców. Jak trudny był wcześniejszy rok i jak bardzo negatywnie pandemia wpłynęła na uczniów, sprawdzono w Szczecinie. W badaniach psychologicznych wzięło udział ponad 2000 uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-2 liceów oraz ponad pięciuset nauczycieli. - Jako jedno z pierwszych miast w Polsce dokonaliśmy stosownych badań - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Wnioski są takie, że im starszy uczeń, tym trudniej radził sobie z emocjami podczas nauki zdalnej. - Bardzo i to wyraźnie widać w naszych badaniach, tęsknią za relacjami w szkole, za szkołą i atmosferą, za relacjami w szkole nie tylko z rówieśnikami, ale również nauczycielami - opowiada doktor Barbara Chojnacka z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Na pytanie o to, jak COVID i nauka zdalna wpłynęły na ich samopoczucie, prawie połowa licealistów odpowiedziała, że źle. Na pytanie, jak nauka zdalna wpłynęła na poziom wiedzy, prawie 70 procent uczniów udzieliło negatywnej odpowiedzi.

- Uczeń jak w lustrze przegląda się w swoich rówieśnikach. Jeżeli będzie pracował w grupie, będzie dobrze oceniany, wzmocni się jego samoocena, a co za tym idzie, wzmocnią się jego emocje i wróci do stanu sprzed pandemii - tłumaczy Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin.

Uczniom towarzyszyły też negatywne emocje: niepokój, obniżony nastrój, bezradność oraz wrogie zachowanie. - Te wrogie zachowania nie są na zewnątrz, bo przeanalizowaliśmy je bardzo mocno, tylko to są wrogie zachowania, które uderzają w nich samych - przekonuje Sylwia Majewska, prezes Profi Competence Europe.

Wyzwanie dla nauczycieli

Testy i ankiety potwierdziły to, o czym uczniowie mówili od dawna. - Nauka zdalna była, jak by to powiedzieć, monotonna i też był brak chęci do nauki, ponieważ niektóre osoby potrzebują tej ręki nad sobą i ja jej właśnie potrzebuję - przekonuje Kacper, uczeń IV LO w Szczecinie.

W szkołach podstawowych nauka zdalna była większym wyzwaniem dla nauczycieli. - Uczniowie funkcjonują na granicy pomiędzy komfortem a napięciem. Wśród nauczycieli natomiast pojawia się sytuacja pomiędzy napięciem a paniką - wyjaśnia doktor Barbara Chojnacka.

Raport z badań to cenna wskazówka nie tylko dla dyrektorów szkół, ale również wydziału oświaty i władz miasta. - Coś, co kiedyś było normalne, okazuje się już dzisiaj, że wcale takie normalne nie jest. Zatem te badania pozwoliły nam przygotować cały pakiet instrumentów, profesjonalnych instrumentów, z których będą mogli skorzystać nauczyciele - mówi Piotr Krystek, prezydent Szczecina.

Najważniejszy z nich to bank szkoleń dla nauczycieli. O tym, nad czym będą pracować, zdecyduje rada pedagogiczna szkoły. - Trzeba dużej empatii, dużego zrozumienia, żeby popatrzeć na tego ucznia jak na człowieka. Nie zastanawiać się, czy na każdej lekcji ściąga, czy ma tysiąc pomocy na około i być takim szpiegiem edukacji, tylko być po prostu jego przyjacielem - zapewnia Izabela Bębenek-Kloc, nauczycielka muzyki.

CZYTAJ WIĘCEJ: #BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS