Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"

Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"
Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Premier po raz kolejny deklaruje, że organizacje propagujące nazizm powinny być zdelegalizowane. Ale opozycja po raz kolejny mówi o przyzwoleniu rządzących na zachowania rasistowskie i nacjonalistyczne, i na dowód przywołują postać Piotra Rybaka. Kim jest i jaka jest historia jego kartoteki?

- Zadajemy pytanie i żądamy odpowiedzi od Zbigniewa Ziobry jeszcze dzisiaj: czy Piotr Rybak jest członkiem Solidarnej Polski, i w jakim charakterze był na konwencjach i eventach tej partii - oświadczył Borys Budka (PO).

Tych pytań by nie było, gdyby nie nagranie z konwencji Solidarnej Polski sprzed czterech lat. Za zaproszenie na partyjną konwencję ze sceny dziękował człowiek, który na początku stycznia wyszedł z więzienia. Trafił tam za zachowania antysemickie. Cztery lata temu stał u boku obecnego ministra sprawiedliwości i jego najbliższych współpracowników.

- Na konwencji rzeczywiście był, ja wtedy nie wiedziałem, kto to jest. Na konwencji, na której jest tysiąc osób, nie sposób znać każdą osobę. To było wile lat lat przed tym, jak spalił kukłę Żyda, reprezentował Ruch Oburzonych. Bądź co bądź aktywny w życiu publicznym - tłumaczył w "Sygnałach Dnia"Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Parasol ochronny?

To, czego wiceminister Jaki próbuje nie łączyć, łączy opozycja. - Nad grupami nacjonalistów, nad grupami kiboli, rząd PiS rozciągnął parasol ochronny - oceni poseł Cezary Tomczyk (PO).

Za spalenie kukły Żyda prokuratura chciała niższej kary. Sąd wysłał Rybaka na dwa miesiące do więzienia. Ale najpierw był dozór. I były podziękowania w internecie od samego skazanego i od byłego księdza Jacka Międlara.

- Nikt z nas nie prosił Prokuratury Krajowej, ministra Ziobry, Patryka Jakiego czy jakiegokolwiek posła o pomoc czy interpelację, nikt z nas o to nie prosił, tym bardziej cieszymy się z takich decyzji Prokuratury Krajowej, która nacisnęła na wrocławskie sądy, wrocławskie prokuratury - oświadczył na nagraniu na YouTubie Jacek Międlar.

Za głoszenie nacjonalistycznych sloganów Jacek Międlar też trafił pod lupę prokuratury. Ale akt oskarżenia został wycofany - ma być uzupełniony.

Licytacja na zdjęcia

Rybak do więzienia trafił dopiero po marszu zorganizowanym w dniu Święta Niepodległości w zeszłym roku. Prokuratura analizuje jego internetowe publikacje.

Ministerstwo sprawiedliwości przypomina, że Piotr Rybak został oskarżony i skazany za obecnej władzy. A były rzecznik resortu publikuje w sieci zdjęcie Rybaka z byłym premierem Donaldem Tuskiem, które zostało wykonane w sejmie.

- Ja bym proponował panu ministrowi, by sprawdził, czy przypadkiem pana Rybaka do Sejmu nie wprowadził poseł Solidarnej Polski, pan Mularczyk - zasugerował Marcin Kierwiński, poseł PO. - Czym innym jest udział w organizowanym wydarzeniu, jakim w przypadku Solidarnej Polski jest udział Rybaka na scenie, a czym innym przypadkowe zdjęcie w przypadkowej okoliczności - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

W maju 2015 roku Piotr Rybak był też na wieczorze wyborczym Pawła Kukiza. - Na pewno będziemy też wyciągać wnioski z tego typu aktów prowokacji - zapewnił Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15.

Brak zaufania do prokuratury

Opozycja mówi o przyzwoleniu rządzących na zachowania rasistowskie i nacjonalistyczne. Łagodne traktowanie Piotra Rybaka ma być tego przykładem.

Kolejny to niespieszne działania katowickiej prokuratory ws. rozwieszonych na szubienicach zdjęć europosłów Platformy i decyzja o umorzeniu postępowania wobec podlaskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Karola Wyszyńskiego, który w internecie napisał, żeby dostawić szubienice dla całej partii. - Wskazał, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści politycznej. Była to forma manifestacji jego poglądów politycznych, wyrażona w formie ironicznej - wytłumaczyła Małgorzata Kosiorek-Soboń, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Łomży.

O tym, że nie ma przyzwolenia rządu na rasizm i nacjonalizm, zapewnił we wtorek premier Morawiecki. - Jestem jak najbardziej za tym, żeby nie tylko jak najszybciej zdelegalizować tego typu organizacje, ale również wymierzyć stosowne kary - powiedział.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/Piotr Rybak

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN