Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"

Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"
Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Rybak na scenie obok Ziobry. "Nie wiedziałem, kto to jest"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Premier po raz kolejny deklaruje, że organizacje propagujące nazizm powinny być zdelegalizowane. Ale opozycja po raz kolejny mówi o przyzwoleniu rządzących na zachowania rasistowskie i nacjonalistyczne, i na dowód przywołują postać Piotra Rybaka. Kim jest i jaka jest historia jego kartoteki?

- Zadajemy pytanie i żądamy odpowiedzi od Zbigniewa Ziobry jeszcze dzisiaj: czy Piotr Rybak jest członkiem Solidarnej Polski, i w jakim charakterze był na konwencjach i eventach tej partii - oświadczył Borys Budka (PO).

Tych pytań by nie było, gdyby nie nagranie z konwencji Solidarnej Polski sprzed czterech lat. Za zaproszenie na partyjną konwencję ze sceny dziękował człowiek, który na początku stycznia wyszedł z więzienia. Trafił tam za zachowania antysemickie. Cztery lata temu stał u boku obecnego ministra sprawiedliwości i jego najbliższych współpracowników.

- Na konwencji rzeczywiście był, ja wtedy nie wiedziałem, kto to jest. Na konwencji, na której jest tysiąc osób, nie sposób znać każdą osobę. To było wile lat lat przed tym, jak spalił kukłę Żyda, reprezentował Ruch Oburzonych. Bądź co bądź aktywny w życiu publicznym - tłumaczył w "Sygnałach Dnia"Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Parasol ochronny?

To, czego wiceminister Jaki próbuje nie łączyć, łączy opozycja. - Nad grupami nacjonalistów, nad grupami kiboli, rząd PiS rozciągnął parasol ochronny - oceni poseł Cezary Tomczyk (PO).

Za spalenie kukły Żyda prokuratura chciała niższej kary. Sąd wysłał Rybaka na dwa miesiące do więzienia. Ale najpierw był dozór. I były podziękowania w internecie od samego skazanego i od byłego księdza Jacka Międlara.

- Nikt z nas nie prosił Prokuratury Krajowej, ministra Ziobry, Patryka Jakiego czy jakiegokolwiek posła o pomoc czy interpelację, nikt z nas o to nie prosił, tym bardziej cieszymy się z takich decyzji Prokuratury Krajowej, która nacisnęła na wrocławskie sądy, wrocławskie prokuratury - oświadczył na nagraniu na YouTubie Jacek Międlar.

Za głoszenie nacjonalistycznych sloganów Jacek Międlar też trafił pod lupę prokuratury. Ale akt oskarżenia został wycofany - ma być uzupełniony.

Licytacja na zdjęcia

Rybak do więzienia trafił dopiero po marszu zorganizowanym w dniu Święta Niepodległości w zeszłym roku. Prokuratura analizuje jego internetowe publikacje.

Ministerstwo sprawiedliwości przypomina, że Piotr Rybak został oskarżony i skazany za obecnej władzy. A były rzecznik resortu publikuje w sieci zdjęcie Rybaka z byłym premierem Donaldem Tuskiem, które zostało wykonane w sejmie.

- Ja bym proponował panu ministrowi, by sprawdził, czy przypadkiem pana Rybaka do Sejmu nie wprowadził poseł Solidarnej Polski, pan Mularczyk - zasugerował Marcin Kierwiński, poseł PO. - Czym innym jest udział w organizowanym wydarzeniu, jakim w przypadku Solidarnej Polski jest udział Rybaka na scenie, a czym innym przypadkowe zdjęcie w przypadkowej okoliczności - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

W maju 2015 roku Piotr Rybak był też na wieczorze wyborczym Pawła Kukiza. - Na pewno będziemy też wyciągać wnioski z tego typu aktów prowokacji - zapewnił Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15.

Brak zaufania do prokuratury

Opozycja mówi o przyzwoleniu rządzących na zachowania rasistowskie i nacjonalistyczne. Łagodne traktowanie Piotra Rybaka ma być tego przykładem.

Kolejny to niespieszne działania katowickiej prokuratory ws. rozwieszonych na szubienicach zdjęć europosłów Platformy i decyzja o umorzeniu postępowania wobec podlaskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Karola Wyszyńskiego, który w internecie napisał, żeby dostawić szubienice dla całej partii. - Wskazał, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści politycznej. Była to forma manifestacji jego poglądów politycznych, wyrażona w formie ironicznej - wytłumaczyła Małgorzata Kosiorek-Soboń, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Łomży.

O tym, że nie ma przyzwolenia rządu na rasizm i nacjonalizm, zapewnił we wtorek premier Morawiecki. - Jestem jak najbardziej za tym, żeby nie tylko jak najszybciej zdelegalizować tego typu organizacje, ale również wymierzyć stosowne kary - powiedział.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/Piotr Rybak

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS