Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Weto prezydenta i rządowy plan B. Po tym, jak Andrzej Duda nie zdecydował się na podpisanie ustawy dającej możliwość kupienia tego środka bez recepty i od piętnastego roku życia, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że sprawę załatwi specjalne rozporządzenie.

Prezydent powiedział "nie", rząd nadal mówi "tak". Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać projekt rozporządzenia w sprawie pigułki "dzień po". Za projekt odpowiada ministra zdrowia. - Przedstawi do konsultacji rozporządzenie, które na podstawie też prawa farmaceutycznego pomoże młodym dziewczynom w kryzysie - zapowiada Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Obawy, że farmaceuci będą odmawiać wystawiania recept

W mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej jest informacja, że pigułka będzie dostępna jako usługa farmaceutyczna od 1 maja. Oznacza to, że w aptece, a nie w gabinecie lekarskim, kobieta będzie mogła otrzymać receptę i od razu kupić tabletkę.

- To jest jakieś wyjście, ale obawiam się, że ono może okazać się niewystarczające zwłaszcza w mniejszych ośrodkach - zwraca uwagę Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. Bo pojawiają się obawy, że farmaceuci mogą odmawiać wystawiania recept. - Zdarzają się farmaceuci, którzy zasłaniają się nielegalnie klauzulą sumienia - mówi Biejat.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"TVN24

- Klauzula sumienia dotyczy aborcji jako takiej, więc byłbym zaskoczony, gdyby takie przypadki miały miejsce - przyznaje Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mimo wszystko jest propozycja rozwiązania uzupełniającego. - Żeby Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię 24h, taki rodzaj pomocy, jak działa już pomoc świąteczna na NFZ - sugeruje Biejat.

Lekarze: tabletka "dzień po" to nie środek wywołujący poronienie

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się rozporządzeniu, a poseł PiS Bartłomiej Wróblewski konsekwentnie powiela mit dotyczący tabletki. - Ta pigułka ma także charakter wczesnoporonny. Nie jest tylko pigułką antykoncepcyjną. Dochodzi tutaj kwestia prawa do życia - twierdzi Bartłomiej Wróblewski.

Tu warto przytoczyć słowa lekarzy. W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy od nich, że tabletka "dzień po" to nie jest środek wywołujący poronienie. - Antykoncepcja awaryjna jest sposobem zapobiegania ciąży - wyjaśnia dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku. - Jest bezpieczna, skuteczna i nie jest żadną bombą hormonalną - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

Obecny rząd chciał, żeby tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty. Prezydent ustawę zawetował, bo nie chciał się zgodzić na dostęp do tabletek bez recepty osobom poniżej 18. roku życia. - Prezydent Andrzej Duda ma rację - komentuje Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Mam 14-letnią córkę, doskonale rozumiem, że decyzja o zażyciu takiej tabletki powinna być przy udziale rodziców, przy udziale lekarzy - mówi Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Prezydent jest gotów do negocjacji

Decyzja prezydenta jest niezrozumiała dla rządzących, bo kobiety mogą legalnie współżyć już od 15. roku życia. W wieku 16 lat - za zgodą sądu - mogą wyjść za mąż.

- Użył tego wieku jako pretekstu, żeby znowu uderzyć w kobiety - komentuje Barbara Nowacka. - Antykoncepcja dla kobiet w każdym wieku powinna być dostępna po to właśnie przecież, żeby nie było niechcianych ciąż, żeby nie było ogromnych dylematów wokół aborcji, bo to zawsze jest dylemat - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050.

Prezydent jest gotów do rozmów, jeśli będzie ustawa, która zniesie receptę, ale tylko dla kobiet pełnoletnich. - To decyzja przed nami, jeszcze nie było dyskusji na ten temat w koalicji rządzącej - przyznaje Biejat. - Przy okazji trzeba się zastanowić nad innym zagadnieniem - mówi Nowacka. - Potrzebna jest też ogólna refleksja, dlaczego 16-letnie dziewczynki, 16-letni chłopcy muszą z rodzicem iść do lekarza, jeżeli przyznajemy, że mają na przykład prawo do urodzenia dziecka - zwraca uwagę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS