Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Weto prezydenta i rządowy plan B. Po tym, jak Andrzej Duda nie zdecydował się na podpisanie ustawy dającej możliwość kupienia tego środka bez recepty i od piętnastego roku życia, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że sprawę załatwi specjalne rozporządzenie.

Prezydent powiedział "nie", rząd nadal mówi "tak". Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać projekt rozporządzenia w sprawie pigułki "dzień po". Za projekt odpowiada ministra zdrowia. - Przedstawi do konsultacji rozporządzenie, które na podstawie też prawa farmaceutycznego pomoże młodym dziewczynom w kryzysie - zapowiada Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Obawy, że farmaceuci będą odmawiać wystawiania recept

W mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej jest informacja, że pigułka będzie dostępna jako usługa farmaceutyczna od 1 maja. Oznacza to, że w aptece, a nie w gabinecie lekarskim, kobieta będzie mogła otrzymać receptę i od razu kupić tabletkę.

- To jest jakieś wyjście, ale obawiam się, że ono może okazać się niewystarczające zwłaszcza w mniejszych ośrodkach - zwraca uwagę Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. Bo pojawiają się obawy, że farmaceuci mogą odmawiać wystawiania recept. - Zdarzają się farmaceuci, którzy zasłaniają się nielegalnie klauzulą sumienia - mówi Biejat.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"TVN24

- Klauzula sumienia dotyczy aborcji jako takiej, więc byłbym zaskoczony, gdyby takie przypadki miały miejsce - przyznaje Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mimo wszystko jest propozycja rozwiązania uzupełniającego. - Żeby Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię 24h, taki rodzaj pomocy, jak działa już pomoc świąteczna na NFZ - sugeruje Biejat.

Lekarze: tabletka "dzień po" to nie środek wywołujący poronienie

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się rozporządzeniu, a poseł PiS Bartłomiej Wróblewski konsekwentnie powiela mit dotyczący tabletki. - Ta pigułka ma także charakter wczesnoporonny. Nie jest tylko pigułką antykoncepcyjną. Dochodzi tutaj kwestia prawa do życia - twierdzi Bartłomiej Wróblewski.

Tu warto przytoczyć słowa lekarzy. W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy od nich, że tabletka "dzień po" to nie jest środek wywołujący poronienie. - Antykoncepcja awaryjna jest sposobem zapobiegania ciąży - wyjaśnia dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku. - Jest bezpieczna, skuteczna i nie jest żadną bombą hormonalną - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

Obecny rząd chciał, żeby tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty. Prezydent ustawę zawetował, bo nie chciał się zgodzić na dostęp do tabletek bez recepty osobom poniżej 18. roku życia. - Prezydent Andrzej Duda ma rację - komentuje Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Mam 14-letnią córkę, doskonale rozumiem, że decyzja o zażyciu takiej tabletki powinna być przy udziale rodziców, przy udziale lekarzy - mówi Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Prezydent jest gotów do negocjacji

Decyzja prezydenta jest niezrozumiała dla rządzących, bo kobiety mogą legalnie współżyć już od 15. roku życia. W wieku 16 lat - za zgodą sądu - mogą wyjść za mąż.

- Użył tego wieku jako pretekstu, żeby znowu uderzyć w kobiety - komentuje Barbara Nowacka. - Antykoncepcja dla kobiet w każdym wieku powinna być dostępna po to właśnie przecież, żeby nie było niechcianych ciąż, żeby nie było ogromnych dylematów wokół aborcji, bo to zawsze jest dylemat - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050.

Prezydent jest gotów do rozmów, jeśli będzie ustawa, która zniesie receptę, ale tylko dla kobiet pełnoletnich. - To decyzja przed nami, jeszcze nie było dyskusji na ten temat w koalicji rządzącej - przyznaje Biejat. - Przy okazji trzeba się zastanowić nad innym zagadnieniem - mówi Nowacka. - Potrzebna jest też ogólna refleksja, dlaczego 16-letnie dziewczynki, 16-letni chłopcy muszą z rodzicem iść do lekarza, jeżeli przyznajemy, że mają na przykład prawo do urodzenia dziecka - zwraca uwagę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Wygląda na to, że gdyby nie podpowiedź, to prezydent Andrzej Duda nie przypomniałby sobie nazwiska kandydata PiS na prezydenta. Rozpoznawalność Karola Nawrockiego ma poprawić kampania. Tyle że Prawo i Sprawiedliwość nie ma pieniędzy i właśnie o to posłanka tej partii publicznie pokłóciła się z propisowską telewizją.

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Źródło:
Fakty TVN

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Po prawie dwóch miesiącach wojny pomiędzy Izraelem a Hezbollahem w Libanie lada moment zawarty ma być rozejm. Oba kraje zgodziły się na amerykańską propozycję zawieszenia broni. Mają wstrzymać walki na 60 dni. Z południa Libanu ma się wycofać zarówno armia Izraela, jak i Hezbollah. Wkroczy tam armia libańska. Wojna w Strefie Gazy trwa nadal.

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W samej Rumunii ludzie są zdumieni i pytają, jak to możliwe, że mało znany polityk, bez poparcia żadnej partii, zwyciężył w pierwsze turze wyborów prezydenckich. Dogrywka za dwa tygodnie. Calin Georgescu jest jawnie prorosyjski, a Rumunia to istotny kraj w NATO i Unii Europejskiej.

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS