Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Weto prezydenta i rządowy plan B. Po tym, jak Andrzej Duda nie zdecydował się na podpisanie ustawy dającej możliwość kupienia tego środka bez recepty i od piętnastego roku życia, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że sprawę załatwi specjalne rozporządzenie.

Prezydent powiedział "nie", rząd nadal mówi "tak". Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać projekt rozporządzenia w sprawie pigułki "dzień po". Za projekt odpowiada ministra zdrowia. - Przedstawi do konsultacji rozporządzenie, które na podstawie też prawa farmaceutycznego pomoże młodym dziewczynom w kryzysie - zapowiada Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Obawy, że farmaceuci będą odmawiać wystawiania recept

W mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej jest informacja, że pigułka będzie dostępna jako usługa farmaceutyczna od 1 maja. Oznacza to, że w aptece, a nie w gabinecie lekarskim, kobieta będzie mogła otrzymać receptę i od razu kupić tabletkę.

- To jest jakieś wyjście, ale obawiam się, że ono może okazać się niewystarczające zwłaszcza w mniejszych ośrodkach - zwraca uwagę Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. Bo pojawiają się obawy, że farmaceuci mogą odmawiać wystawiania recept. - Zdarzają się farmaceuci, którzy zasłaniają się nielegalnie klauzulą sumienia - mówi Biejat.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"TVN24

- Klauzula sumienia dotyczy aborcji jako takiej, więc byłbym zaskoczony, gdyby takie przypadki miały miejsce - przyznaje Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mimo wszystko jest propozycja rozwiązania uzupełniającego. - Żeby Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię 24h, taki rodzaj pomocy, jak działa już pomoc świąteczna na NFZ - sugeruje Biejat.

Lekarze: tabletka "dzień po" to nie środek wywołujący poronienie

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się rozporządzeniu, a poseł PiS Bartłomiej Wróblewski konsekwentnie powiela mit dotyczący tabletki. - Ta pigułka ma także charakter wczesnoporonny. Nie jest tylko pigułką antykoncepcyjną. Dochodzi tutaj kwestia prawa do życia - twierdzi Bartłomiej Wróblewski.

Tu warto przytoczyć słowa lekarzy. W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy od nich, że tabletka "dzień po" to nie jest środek wywołujący poronienie. - Antykoncepcja awaryjna jest sposobem zapobiegania ciąży - wyjaśnia dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku. - Jest bezpieczna, skuteczna i nie jest żadną bombą hormonalną - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

Obecny rząd chciał, żeby tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty. Prezydent ustawę zawetował, bo nie chciał się zgodzić na dostęp do tabletek bez recepty osobom poniżej 18. roku życia. - Prezydent Andrzej Duda ma rację - komentuje Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Mam 14-letnią córkę, doskonale rozumiem, że decyzja o zażyciu takiej tabletki powinna być przy udziale rodziców, przy udziale lekarzy - mówi Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Prezydent jest gotów do negocjacji

Decyzja prezydenta jest niezrozumiała dla rządzących, bo kobiety mogą legalnie współżyć już od 15. roku życia. W wieku 16 lat - za zgodą sądu - mogą wyjść za mąż.

- Użył tego wieku jako pretekstu, żeby znowu uderzyć w kobiety - komentuje Barbara Nowacka. - Antykoncepcja dla kobiet w każdym wieku powinna być dostępna po to właśnie przecież, żeby nie było niechcianych ciąż, żeby nie było ogromnych dylematów wokół aborcji, bo to zawsze jest dylemat - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050.

Prezydent jest gotów do rozmów, jeśli będzie ustawa, która zniesie receptę, ale tylko dla kobiet pełnoletnich. - To decyzja przed nami, jeszcze nie było dyskusji na ten temat w koalicji rządzącej - przyznaje Biejat. - Przy okazji trzeba się zastanowić nad innym zagadnieniem - mówi Nowacka. - Potrzebna jest też ogólna refleksja, dlaczego 16-letnie dziewczynki, 16-letni chłopcy muszą z rodzicem iść do lekarza, jeżeli przyznajemy, że mają na przykład prawo do urodzenia dziecka - zwraca uwagę.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS