Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Recepta w aptece, a być może nawet specjalna infolinia. Pomysły rządu w sprawie tabletki "dzień po"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Weto prezydenta i rządowy plan B. Po tym, jak Andrzej Duda nie zdecydował się na podpisanie ustawy dającej możliwość kupienia tego środka bez recepty i od piętnastego roku życia, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że sprawę załatwi specjalne rozporządzenie.

Prezydent powiedział "nie", rząd nadal mówi "tak". Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać projekt rozporządzenia w sprawie pigułki "dzień po". Za projekt odpowiada ministra zdrowia. - Przedstawi do konsultacji rozporządzenie, które na podstawie też prawa farmaceutycznego pomoże młodym dziewczynom w kryzysie - zapowiada Barbara Nowacka, ministra edukacji z Koalicji Obywatelskiej.

Obawy, że farmaceuci będą odmawiać wystawiania recept

W mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej jest informacja, że pigułka będzie dostępna jako usługa farmaceutyczna od 1 maja. Oznacza to, że w aptece, a nie w gabinecie lekarskim, kobieta będzie mogła otrzymać receptę i od razu kupić tabletkę.

- To jest jakieś wyjście, ale obawiam się, że ono może okazać się niewystarczające zwłaszcza w mniejszych ośrodkach - zwraca uwagę Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. Bo pojawiają się obawy, że farmaceuci mogą odmawiać wystawiania recept. - Zdarzają się farmaceuci, którzy zasłaniają się nielegalnie klauzulą sumienia - mówi Biejat.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna o wytycznych w sprawie sprzedaży tabletki "dzień po"TVN24

- Klauzula sumienia dotyczy aborcji jako takiej, więc byłbym zaskoczony, gdyby takie przypadki miały miejsce - przyznaje Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mimo wszystko jest propozycja rozwiązania uzupełniającego. - Żeby Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię 24h, taki rodzaj pomocy, jak działa już pomoc świąteczna na NFZ - sugeruje Biejat.

Lekarze: tabletka "dzień po" to nie środek wywołujący poronienie

Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się rozporządzeniu, a poseł PiS Bartłomiej Wróblewski konsekwentnie powiela mit dotyczący tabletki. - Ta pigułka ma także charakter wczesnoporonny. Nie jest tylko pigułką antykoncepcyjną. Dochodzi tutaj kwestia prawa do życia - twierdzi Bartłomiej Wróblewski.

Tu warto przytoczyć słowa lekarzy. W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy od nich, że tabletka "dzień po" to nie jest środek wywołujący poronienie. - Antykoncepcja awaryjna jest sposobem zapobiegania ciąży - wyjaśnia dr Maciej Socha, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Świętego Wojciecha w Gdańsku. - Jest bezpieczna, skuteczna i nie jest żadną bombą hormonalną - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego ŚUM w Katowicach.

Obecny rząd chciał, żeby tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty. Prezydent ustawę zawetował, bo nie chciał się zgodzić na dostęp do tabletek bez recepty osobom poniżej 18. roku życia. - Prezydent Andrzej Duda ma rację - komentuje Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Mam 14-letnią córkę, doskonale rozumiem, że decyzja o zażyciu takiej tabletki powinna być przy udziale rodziców, przy udziale lekarzy - mówi Waldemar Buda, poseł PiS.

ZOBACZ TEŻ: Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"
Eksperci i lekarze wyjaśniają, jak działa tabletka "dzień po"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Prezydent jest gotów do negocjacji

Decyzja prezydenta jest niezrozumiała dla rządzących, bo kobiety mogą legalnie współżyć już od 15. roku życia. W wieku 16 lat - za zgodą sądu - mogą wyjść za mąż.

- Użył tego wieku jako pretekstu, żeby znowu uderzyć w kobiety - komentuje Barbara Nowacka. - Antykoncepcja dla kobiet w każdym wieku powinna być dostępna po to właśnie przecież, żeby nie było niechcianych ciąż, żeby nie było ogromnych dylematów wokół aborcji, bo to zawsze jest dylemat - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050.

Prezydent jest gotów do rozmów, jeśli będzie ustawa, która zniesie receptę, ale tylko dla kobiet pełnoletnich. - To decyzja przed nami, jeszcze nie było dyskusji na ten temat w koalicji rządzącej - przyznaje Biejat. - Przy okazji trzeba się zastanowić nad innym zagadnieniem - mówi Nowacka. - Potrzebna jest też ogólna refleksja, dlaczego 16-letnie dziewczynki, 16-letni chłopcy muszą z rodzicem iść do lekarza, jeżeli przyznajemy, że mają na przykład prawo do urodzenia dziecka - zwraca uwagę.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS