"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę

"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę
"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę
Michalina Czepita | Fakty po południu
"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielęMichalina Czepita | Fakty po południu

Już w najbliższą niedzielę w Łodzi odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku pomaga Ukrainie. Podczas koncertu "Razem z Ukrainą" na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią największe gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej.

W niedzielę 20 marca w Łodzi odbędzie się charytatywny koncert "Razem dla Ukrainy".

Wszystkie pieniądze, które zostaną zebrane podczas wydarzenia, trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku prowadzi stałą misję w Ukrainie. Na scenie wystąpią zarówno polscy, jaki i ukraińscy artyści.

- Niezbędne są długofalowe działania na terenie Ukrainy i jest to na przykład rekonstrukcja architektury wodno-sanitarnej, ponieważ została bardzo zniszczone na skutek działań wojennych. Również wsparcie psychologiczno-społeczne dla ludzi, którzy doświadczyli traumy. Oprócz tego niezbędna jest specjalistyczna żywność - wymienia Alicja Smotrys z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Koncert "Razem dla Ukrainy" to przede wszystkim wyraz solidarności z osobami, które uciekają przed wojną. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rosyjska inwazja dotknęła około 18 milionów ludzi w Ukrainie. Z 44-milionowego kraju ogarniętego wojną uciekło już niemal trzy miliony osób.

Wszyscy artyści, którzy wystąpią na scenie w Atlas Arenie w Łodzi, zrzekli się honorariów.

- Wszyscy pomagamy, jak możemy. Oprócz tego, że przyjąłem czwórkę Ukraińców i wpłacam pieniądze, to kiedy dostałem taką propozycję, to nie mogłem odmówić. Bardzo mi miło, że mogę uczestniczyć w tej akcji - mówi Krzysztof Zalewski. - Nie spotkałem się jeszcze z tym, że wszyscy, którzy pracują wokół koncertu - nie tylko artyści, ale też cała obsługa techniczna, obsługa telewizyjna - pracują absolutnie za darmo. Każda złotówka zebrana przy okazji tego koncertu pójdzie na pomoc uchodźcom z Ukrainy - dodaje.

Na scenie podczas koncertu, oprócz Krzysztofa Zalewskiego, wystąpią między innymi Daria Zawiałow, Kayah, Vito Bambino i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.

- Wystąpimy ze znakomitymi artystami. Do udziału w tym koncercie zaprosił nas Wojtek Urbański, który nas wypatrzył w teledysku, który nagraliśmy trzy miesiące temu, kiedy sytuacja była jeszcze stabilna w kraju i za granicą - opowiada Sylwia Fabiańczyk-Makuch z Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Chodzi o utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Przygotowania do koncertu

Przygotowania do koncertu idą pełna parą. Dyrektorem muzycznym jest kompozytor i producent Wojciech Urbański. Koncepcja wydarzenia powstaje w porozumieniu z dyrektorką Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, która obecnie przebywa w Polsce.

- Staraliśmy się wybrać utwory, które w jakiś sposób mogą być komentarzem do obecnej sytuacji, jeśli jakkolwiek da się skomentować obecną sytuację - wyjaśnia Wojciech Urbański, dyrektor muzyczny koncertu "Razem dla Ukrainy". - Myślę, że będą to utwory, które mają szansę poruszyć za serducho. Chodzi też o to, żeby zebrać środki dla Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach tego koncertu, więc to będą utwory, które - mam nadzieję - poruszą serca widzów - dodaje.

- Uważam, że teraz bardziej niż kiedykolwiek takie koncerty mają sens i są potrzebne - nie tylko pod kątem generowania pieniędzy do pomocy, ale też pod kątem napajania nas, naładowania nas wszystkich energią taką pozytywną, która pozwoli nam dalej walczyć - dodaje Vito Bambino.

Dołożyć swoją cegiełkę może każdy. Bilety można kupić od 20 złotych, a dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się tego dnia w Łodzi, podczas koncertu będzie możliwość wysłania specjalnych SMS-ów, które również zasilą zbiórkę.

- To, co jest najważniejsze w tym koncercie, to że będzie on nadawany w Polsce, ale będzie też nadawany w Ukrainie. Trzy duże stacje ukraińskie będą go transmitować - mówi dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

- Wszyscy jesteśmy razem, wszyscy możemy pomóc, oglądając ten koncert, kupić cegiełkę od 20 złotych, albo po prostu oglądać break reklamowy, z którego dochód również w całości zostanie przekazany na rzecz Ukrainy - dodaje Katarzyna Mazurkiewicz, dyrektor programowa TVN7 i TVN Fabuła.

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę. Transmisja z wydarzenia na antenie TVN oraz w player.pl.

Autor: Michalina Czepita / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24, materiały dystrybutorów

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS