Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce

Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce
Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w Polsce
Rafał Poniatowski | Fakty po południu
Problemy z uzyskaniem statusu uchodźcy w PolsceRafał Poniatowski | Fakty po południu

- Nie jesteśmy przestępcami, uciekłyśmy przed wojną - to słowa Walentyny, która ze swoją 9-letnią córką uciekła z Donbasu i szukała schronienia w Polsce. Kobieta chciała ubiegać się o status uchodźcy, ale zamiast tego aresztowano je i przeniesiono do ośrodka zamkniętego. Nie one jedne mają w Polsce problem z uzyskaniem takiego statusu. Także inni Ukraińcy, jak również Czeczeni, napotykają problemy.

Walentyna i Wiktoria Sorochan na razie przebywają w Polsce na wolności. Matka i jej córka to uciekinierki z Donbasu. Mają nadzieje, że jednak nie będą musiały wracać do kraju, w którym straciły wszystko.

"Było strasznie"

- Mieszkanie, pracę, w ogóle wszystko straciłam. Wyjeżdżaliśmy szybko - mówi pani Walentyna. Ona i jej córka uciekły z bombardowanego Charcyza, miasta położonego 20 kilometrów od Doniecka. I choć ich mieszkanie ocalało, to jednak zostało zarekwirowane przez administrację separatystów. W Polsce są od trzech lat, bo starają się o status uchodźcy. Miesiąc temu zostały zatrzymane w urzędzie.

- Nie mogliśmy z nikim zdzwonić się, było strasznie. Potem pojechaliśmy do takiego hotelu i tam też było jakoś strasznie. Z ochroną wszędzie chodziliśmy - wspomina córka Walentyny, Wiktoria.

Sąd zdecydował, że z ośrodka zamkniętego trafią do otwartego. I to w nim czekają na kolejne rozpatrzenie ich sprawy. Ich poprzednie wnioski o nadanie statusu uchodźcy zostały odrzucone. Walentynie i Wiktorii grozi deportacja na Ukrainę.

- Rząd sprawujący legalnie władzę na większości terytorium tego kraju zapewnia pomoc, razem zresztą z organizacjami pozarządowymi, międzynarodowymi, takimi jak UNHCR, zapewnia taką pomoc wewnętrznym przesiedleńcom ze wschodu Ukrainy - mówi rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Nie milion, tylko kilkaset

- Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy - mówiła w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło. Jednak zdaniem Urzędu ds. Cudzoziemców premier myliła się i to bardzo.

Według danych UDSC, w 2015 roku status uchodźcy w Polsce uzyskało 2 Ukraińców. Rok później 32. W tym roku 76. To w sumie nie milion, a 110 osób. Na ponad 4 tysiące złożonych wniosków, niespełna 3 procent zostało rozpatrzone pozytywnie.

Jednymi z oczekujących na nadanie statutu uchodźcy są Misza, Alona i ich dzieci. Mieszkali tuż obok donieckiego lotniska, o które toczyły się krwawe walki. Ich dom faktycznie został zrównany z ziemią. Ponieważ czują się Ukraińcami, to w separatystycznym Doniecku nikt na nich z otwartymi ramionami czekać nie będzie, podobnie jak na zachodniej Ukrainie. - Trudno jest dlatego, że ja jestem z Doniecka. Ja nie jestem po prostu Ukraińcem, tylko pochodzę z tego terenu, który zaczął tę wojnę - tłumaczy Michaił Małyszew.

Czeczeni czekają

Problemy mają nie tylko uciekinierzy z Ukrainy. Na dworcu w Brześciu od miesięcy koczują Czeczeni, którzy wielokrotnie próbowali przejechać polsko-białoruską granicę. Podczas rozmów ze Strażą Graniczną, starają się złożyć wnioski o ochronę międzynarodową.

- Niestety, czego byliśmy świadkami i na co dowody znaleźliśmy w czasie zeszłorocznej kontroli na przejściu granicznym, nie wszystkie informacje, które są podczas tej rozmowy podawane, potem znajdują się w dokumentach Straży Granicznej, które są jedynym odzwierciedleniem przeprowadzonej rozmowy - mówi Marcin Sośniak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wystarczy, że w protokole pominięty zostanie fragment dotyczący tortur i uciekinier jest automatycznie deportowany na Białoruś.

Autor: Rafał Poniatowski / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS