Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców
Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowcówMarcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów - to nie objawy choroby, a możliwe konsekwencje pracy zdalnej. Zakład Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi przeprowadził badania na ponad 1300 osobach podzielonych na trzy grupy. Każda z nich pracowała w inny sposób - stacjonarnie, zdalnie oraz hybrydowo. Następnie na uczestników czekała internetowa ankieta. 

- Pytaliśmy też o sen, ale również o występowanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, o ergonomię tych stanowisk nowo powstałych - informuje dr Magdalena Janc z Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: "Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Wyniki badań wskazały, że grupą najbardziej narażoną na różne dolegliwości była grupa pracująca hybrydowo, czyli trochę z domu, a trochę z dotychczasowego miejsca pracy. - Przede wszystkim wyszła bardzo duża zależność nieergonomicznych stanowisk pracy, która korelowała z wysokim współczynnikiem występowania chorób czy objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, do tego właśnie te zaburzenia snu - przekazuje dr Magdalena Janc.

Praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania. Natomiast praca hybrydowa zmieniła rytm dobowy badanych, co odbiło się na jakości snu, a ten - w przypadku całodniowego wpatrywania się w ekran - jest bardzo ważny.

- Starać się jednak narzucić sobie rytm, czyli stałą porę wstawania, i pamiętać o tym, że jeżeli dbamy o odpowiednią dawkę snu, to lepiej się czujemy, szybciej pracujemy, lepiej wypoczywamy, jesteśmy bardziej efektywni. Dbanie o przynajmniej siedem godzin snu w podobnych godzinach w nocy to jest dla nas najlepsza kuracja - radzi dr Małgorzata Fornal-Pawłowska z Gabinetu Terapii Bezsenności.

Urząd we Włocławku skraca tydzień pracy
Urząd we Włocławku skraca tydzień pracyTVN24

Ból kręgosłupa a praca zdalna

Pracownik, decydujący się na pracę zdalną, musi zapewnić pracodawcę, że jego domowe stanowisko jest odpowiednio przystosowane. Słowo klucz to tutaj ergonomia. - Na etapie uzgadniania pracy zdalnej, składania wniosku przez pracownika, to na pracowniku spoczywa ciężar dokonania tej oceny: tak, moje miejsce pracy nadaje się do pracy zdalnej - przekazuje adwokat Karolina Kołakowska, partner w Narolski i Partnerzy. Adwokaci.

Badania łódzkich naukowców wskazały przede wszystkim na występowanie dolegliwości w odcinku szyjnym. Aby uniknąć takich zmian, pracując z domu, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na aktywność fizyczną w ciągu dnia i po pracy. - Rekomendujemy, jako fizjoterapeuci, aby co 20 minut spróbować zmienić pozycję: wstać, zrobić kółko dookoła biurka, przysiad - wskazuje Adam Markiewicz, fizjoterapeuta.

CZYTAJ TAKŻE: Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Praca zdalna i hybrydowa na szeroką skalę zostały z nami od pandemii COVID-19. Wiele firm zrezygnowało jednak z tej formy pracy, co często spotyka się z niezadowoleniem.

- Dużo osób w sytuacji, kiedy ma być przejście z pracy zdalnej na pracę stacjonarną, będzie reagowało po prostu oporem - mówi Karolina Wincewicz-Cichecka, psycholożka i psychoterapeutka z Poradni Psychologii Pracy i Wypalenia Zawodowego "Centrum Terapii Dialog".

Polski Instytut Ekonomiczny w grudniu zeszłego roku przeprowadził badanie na próbie 1000 polskich przedsiębiorstw. Wynika z niego, że aż 33 procent firm wprowadziło pracę zdalną lub hybrydową. Z kolei 41 procent w ogóle nie dopuszczało takiej formy świadczenia pracy.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS