Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste Powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?
Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste Powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste Powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Pani Sabina Pryt-Kurdziel oprowadziła ekipę TVN24 po zniszczonym przez powódź mieszkaniu swojej mamy w Lądku-Zdroju. Mieszkająca tam do września jej mama, pani Genowefa, jest teraz u niej. Nie wiadomo, kiedy będzie mogła wrócić. - Trzeba zbić tynki, tu się wszystko "gotowało", nic nie stało na swoim miejscu - opowiada pani Sabina, pokazując uszkodzenia.

W mieszkaniu zawalił się też kawałek stropu. Jednak żeby remont mógł się zacząć, potrzebna jest zgoda nadzoru budowlanego. - My możemy czekać na decyzję administracyjną. Po stronie wspólnoty czy zarządcy wspólnoty jest uzyskać taką zgodę - przekazuje burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki.

Pani Genowefa niedawno świętowała setne urodziny. Jak mówi jej córka, cały czas przeżywa wrześniową powódź.

Powódź zniszczyła mieszkanie pani GenowefyTVN24

Pani Sabina złożyła wniosek o dofinansowanie remontu, a wspólnota mieszkaniowa obiecała wyremontować strop. - Wspólnoty też są w troszeczkę trudniejszym położeniu niż na przykład mienie komunalne. Gdzie my, jako zarządcy mienia komunalnego, jesteśmy w stanie sięgnąć po środki, aż 100 procent dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, natomiast wspólnoty aż takiego finansowania nie mają - wskazuje Tomasz Nowicki.

CZYTAJ TEŻ: Ziemia, zieleń, ciepło, mama. Czego powódź nie oddała

Niemal trzy miesiące po powodzi, która dotknęła Lądek-Zdrój, nadal około 140 osób mieszka w hotelach i pensjonatach. Część z nich niedługo powinna jednak wrócić do jednego z wyremontowanych budynków - mówi burmistrz Lądka-Zdroju.

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję
Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Dodatkowe środki

Remont i przebudowa trwają też w szkole podstawowej we Wleniu. - Ta szkoła uzyska dofinansowanie, to będzie ponad 10 milionów złotych - przekazał Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

ZOBACZ TEŻ: To nie koniec operacji Feniks

Powódź zniszczyła między innymi salę gimnastyczną, kuchnię, stołówkę, szatnię i kotłownię. Trwające prace mają zapobiec temu w przyszłości.

- W tym miejscu, gdzie się znajdujemy, będzie to podniesione na kolumnadzie o 1,8 metra w górę, więc nawet jeśli będzie powódź, to nam już nic nie zaleje. Woda się znajdzie w piwnicy, bo jest to taki teren, ale możemy się zabezpieczyć - twierdzi Izabela Michalczewska, wicedyrektorka Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu.

W czasie kolejnej wizyty na terenach powodziowych - w oczyszczalni ścieków w Jeleniej Górze - Marcin Kierwiński mówił o kolejnych pieniądzach z Unii Europejskiej na odbudowę. - W przyszłym roku zostaną uruchomione, to są kwestie ostatnich procedur Komisji Europejskiej, pieniądze w ramach środków europejskich na tę infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, na ujęcia wody, na oczyszczalnie ścieków - przekazał pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

"Czyste powietrze" i specjalny program dla powodzian

Od czwartku mieszkańcy województw dolnośląskiego, lubuskiego, śląskiego i opolskiego, których domy ucierpiały w powodzi, mogą też składać wnioski o dofinansowanie na ich odbudowę i termomodernizację w ramach dedykowanego dla nich programu "Czyste powietrze".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sześć milionów na odbudowę kłodzkich mostów, przyspieszył proces wypłaty zasiłków dla powodzian

- Beneficjent, składając do nas wniosek, musi przedłożyć tzw. protokół szacowania szkody, w którym musi wykazać minimum 5-procentową poniesioną szkodę. Jeżeli skorzystał z pomocy w gminie, to również decyzję o przyznanej pomocy, bo też chodzi o to, żeby podwójnie nie finansować takich inwestycji - wyjaśnia Paweł Łapacz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wnioski będą rozpatrywane szybko, a cała procedura uproszczona - słyszymy. - W 14 dni od złożenia wniosku będzie decyzja o przyznaniu i potem najpóźniej w ciągu 14 dni wypłata środków, żeby te pieniądze dotarły na konta tych osób, jeszcze zanim będą mieli terminy płatności faktur, żeby nie musieli angażować swoich pieniędzy - przekazała Magdalena Roguska, sekretarz stanu w KPRM.

W programie jest 300 milionów złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS