Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"Marta Bilińska/Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

"Oda do radości" została w środę chóralnie odśpiewana we Wrocławiu. W Poznaniu hymnowi Unii Europejskiej towarzyszyły dźwięki z syntezatora, a w Szczecinie kompozycję Friedricha Schillera wyśpiewali artyści niezawodowi. Ale z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do europejskiej wspólnoty można też było zaśpiewać po prostu "Sto lat".

W Białymstoku mieszkańcy wspominali i recenzowali nasze dwie unijne dekady. Z kolei na pikniku europejskim w Warszawie można było samemu sobie zrobić unijną przypinkę, a dzieci mogły poznać inne państwa członkowskie.

- Unia Europejska to nie jest byt idealny. To nie jest tak, że należy uważać, że wszystko jest świetnie, ale umieliśmy członkostwo w Unii jako Polska, i to pokazują dane na twardo, wykorzystać najlepiej z całego regionu - komentuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

"Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności"

W środę rano prezydent wystąpił z rocznicowym oświadczeniem. - Z całą pewnością możemy powiedzieć jedno: to był i jest bardzo dobry czas dla Polski. Obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe - mówił prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Andrzej Duda zaprosił na środę premiera, ale w międzyczasie Donald Tusk zachorował na zapalenie płuc. - Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności - mówił Duda. Trudno nie uznać, że wpis premiera to odwołanie do wypowiedzi prezydenta. "Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - napisał Donald Tusk.

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

W środę w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z polskimi dziennikarzami. - To jest dzień, który należy świętować - mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. I podkreśla: ostatnie lata udowadniają, jak ważna jest nasza współpraca. - Myślę, że powinniśmy byli bardziej i lepiej słuchać państw Europy Środkowej i państw bałtyckich, bo mają bogate doświadczenie z sąsiadami, z Rosją - przyznała von der Leyen. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką w Słubicach na granicy z Niemcami. Było symboliczne przejście przez most graniczny i rozmowy. - Spotykamy się tutaj ze studentami, z młodzieżą, na niemieckiej stronie też. Niektórzy z nich są równolatkami członkostwa (Polski - red.) w Unii Europejskie - wskazywał Radosław Sikorski.

ZOBACZ TEŻ: Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Nadzieje związane z tamtym dniem sprzed 20 lat spełniły się z nawiązką - mówił Sikorski, ale w jego wypowiedzi nie zabrakło odwołania do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Ażeby źli ludzie, którzy atakują nasze wartości, którzy znowu chcą wrócić do XIX-wiecznych sposobów prowadzenia polityki, żeby oni nie zwyciężyli - zaapelował Sikorski. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznała, że ponad 20 lat temu pojawiały się obawy, czy rozszerzenie Unii, nie będzie miało negatywnych skutków na przykład dla rynku pracy", ale jak dodała, odważne decyzje, które zapadły, okazały się wyjątkowo trafne.

Baerbock: europejska integracja nie spada z nieba
Baerbock: europejska integracja nie spada z niebaTVN24

- Dzisiaj znowu potrzebujmy tej odważnej odpowiedzialności, żeby z naszej unii gospodarki i handlu stworzyć unię bezpieczeństwa - stwierdziła Annalena Baerbock. W środę po południu prezydent Andrzej Duda przyjechał z Warszawy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim odwoływał się do początków państwa polskiego. - Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiej, europejskiej wspólnoty, ale jesteśmy Polakami, dlatego tak ważne jest dzisiaj zachowanie naszej niepodległości, naszej suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - mówił prezydent. 1 maja 2004 roku, razem z Polską, do Unii Europejskiej weszło 9 innych państw.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS