Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"
Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Banknoty euro wciąż nie są drukowane na potrzeby Polaków i jeszcze długo takiej potrzeby raczej nie będzie. - Przespaliśmy moment, kiedy spełnialiśmy kryteria konwergencji - mówi dr Bartłomiej Gabryś.

Chodzi o wskaźniki, które powinny spełniać państwa aspirujące do strefy euro. Komisja Europejska co najmniej raz na dwa lata bada to w krajach spoza strefy. Właśnie ukazał się najnowszy raport.

- Jesteśmy w o wiele gorszej sytuacji, niż byliśmy wcześniej, ze względu na to, że w zasadzie nie spełniamy żadnego kryterium - ocenia dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Których kryteriów nie spełniamy?

Cztery najważniejsze kryteria dotyczą inflacji, braku nadmiernego deficytu budżetowego, stabilności waluty i długoterminowych stóp procentowych.

- Kulą u nogi jest, rzeczywiście, deficyt budżetowy, który w ostatnich dwóch latach bardzo mocno się zwiększył - informuje Anna Motylska-Kuźma. Deficyt nie może być wyższy niż trzy procent PKB, dług publiczny nie może przekraczać 60 procent PKB, a w związku z przekroczeniem limitu Polsce grozi wszczęcie unijnej procedury nadmiernego deficytu.

KE objęła procedurą nadmiernego deficytu Polskę i sześć innych krajów. Relacja Macieja Sokołowskiego
KE objęła procedurą nadmiernego deficytu Polskę i sześć innych krajów. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

- Mamy jeszcze jeden poważny kłopot, który się nazywa nasza konstytucja. W konstytucji mamy zapis, który mówi, że w Polsce walutą jest polski złoty - zwraca uwagę Bartłomiej Gabryś.

Ani na zmianę konstytucji, ani na szybką pracę nad przystąpieniem Polski do strefy euro nie zanosi się. Przeciwko temu jest sam minister finansów, o czym niedawno mówił w TVN24.

- Złoty polski odegrał istotną rolę w tłumieniu tak zwanych zewnętrznych szoków ekonomicznych. Mówiąc trochę prostszym językiem, w momencie, kiedy w gospodarce światowej dzieje się źle, złoty traci na wartości, dzięki czemu polski eksport szybko rusza. Dzięki temu między innymi uniknęliśmy recesji w czasie globalnego kryzysu finansowego, więc złoty odgrywa bardzo istotną rolę w polskiej gospodarce i w tej chwili nie ma żadnej dyskusji o przyjmowaniu euro - mówił w kwietniu minister finansów z Koalicji Obywatelskiej Andrzej Domański.

Co ciekawe, minister zgadza się w tym zakresie z prezesem Narodowego Banku Polskiego, który również jest na nie. - Tym, co stracimy, będzie tempo wzrostu - mówił na początku czerwca prezes NBP Adam Glapiński.

W końcu euro w Polsce będzie musiało się pojawić

Przeciwko są też politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy przy okazji ostatniej kampanii przed eurowyborami straszyli Polaków, że euro zagraża polskiej suwerenności.

- Nie powinniśmy wchodzić do strefy euro, bo to nie służy dobrze naszym interesom, dopóki nasza zamożność, zamożność Polaków, jest wyraźnie mniejsza niż w krajach Europy Zachodniej - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nikt po 2004 roku, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, nie myślał poważnie o euro i nikt nie dbał o wskaźniki, a Prawo i Sprawiedliwość wręcz bardzo oficjalnie mówiło, że nigdy euro w Polsce - mówi poseł Lewicy Tomasz Trela.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

W końcu euro w Polsce będzie musiało się pojawić. - Zobowiązaliśmy się przystąpić do strefy euro, przystępując do Unii Europejskiej. Natomiast nie jest określony termin przystąpienia - zaznacza poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi Sławomir Ćwik.

- To się zwyczajnie musi nam pod każdym względem opłacać i to musi być rozwiązanie, które harmonijnie zostałoby wdrożone - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

"Dzisiaj core Unii Europejskiej to ci, którzy są w strefie euro"

Obecnie do strefy euro należy 20 państw. W styczniu ubiegłego roku dołączyła Chorwacja. Siedem państw UE - w tym Polska - jest poza strefą. Z tych siedmiu państw tylko Dania nie musi wprowadzać wspólnej waluty, bo korzysta z klauzuli, która to umożliwia.

- Dzisiaj core Unii Europejskiej to ci, którzy są w strefie euro. Bez względu na to, czy ona ma swoje czasami gorsze czy lepsze dni, ona jest elementem wzmacniającym - mówi Bartłomiej Gabryś.

Według byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, Polska traci na byciu poza strefą euro. - Koszt rozwoju gospodarczego jest u nas wyższy. O te 2-2,5 punktu procentowego kapitał jest droższy. To są miliardy złotych - informował prof. Marek Belka pod koniec maja.

ZOBACZ TEŻ: Polska straciła setki milionów euro za niewykonywanie wyroków europejskich sądów. Wyliczenie NIK

Jednak na ten moment większość Polaków jest przeciwko wprowadzaniu wspólnej waluty. Tylko 13 procent chciałoby, żeby do tego doszło w najbliższych trzech latach.

Sondaż dotyczący wprowadzenia euro w PolsceCBOS dla PAP, 27 maja

- To jest minimum pięć lat, jeśli nie nawet dłuższa perspektywa, mając ciągle na względzie, że to nie tylko kwestie ekonomiczne zadecydują, ale również te wynikające z polskiego prawa - ocenia Bartłomiej Gabryś.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS