Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Smogowy problem co roku powraca jak bumerang. Skalę tego doskonale pokazują światowe rankingi miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Są jednak miasta, które ze smogiem skutecznie walczą. Wymiana kopciuchów to tylko pierwszy krok.

Swąd smogu na dobre jeszcze nie okadza polskich miast i wsi, ale już wiadomo, że zbliżający się sezon grzewczy będzie kolejnym z serii zanieczyszczonych. - Choć smog mniejszy, to do czystego powietrza droga daleka - podkreśla Patryk Białas, aktywista antysmogowy, radny miasta Katowice.

Polski Alarm Smogowy opublikował już dziewiąty raport obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Zestawienie sporządzono na podstawie danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2023 rok. Kolejny raz w niechlubnym rankingu najgorzej wypadła dolnośląska Nowa Ruda, Sucha Beskidzka w Małopolsce i Nowy Targ.

ZOBACZ TEŻ: Jakość powietrza na świecie 2023. Zdrowym powietrzem oddychają mieszkańcy tylko siedmiu państw

- Ranking powinien wyglądać tak, że żadna z gmin nie przekracza dopuszczalnych norm pyłu PM10 i to już dzisiaj prawie mamy, natomiast w dalszym ciągu mamy rekordzistów na skalę co najmniej europejską, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym benzoapirenem - wskazuje Patryk Białas.

Wyniki rankingu Polskiego Alarmu Smogowegopolskialarmsmogowy.pl

Są też pozytywne dane

Gdyby tylko widok z góry w Suchej Beskidzkiej był tak przejrzysty przez cały sezon grzewczy, nie byłoby mowy o przekroczeniach. Niestety - miejscowość odnotowała 600 procent dopuszczalnej normy.

Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego pyłu aż czterokrotnie. Główne miasta na Śląsku, jak Rybnik czy Katowice, spadły z czołówki niechlubnego rankingu na 81. miejsce. Mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą i przyznają, że różnicę da się dosłownie wyczuć.

- Dużo lepiej jest. Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu i więcej, a w tej chwili naprawdę jest bardzo dobrze - przyznaje pani Jadwiga, mieszkanka Piekar Śląskich. - Na pewno jest lepiej, ja odczuwam to zdecydowanie - mówi pani Bogusława, mieszkanka Katowic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec luzu dla kopcących mieszkańców. Miasto rusza z kontrolami, zapowiada kary

Są też przykłady na to, że walkę ze smogiem w miastach można wygrywać długofalowo. Rybnik nie jest jeszcze oazą czystego powietrza, ale liczba dni z przekroczeniami trujących pyłów w mieście spadła niemal trzykrotnie. - Jeszcze długa droga przed nami, żeby to powietrze w Rybniku było jeszcze lepsze - nie ukrywa Adrian Strzelczyk z Urzędu Miasta w Rybniku.

Adrian Strzelczyk wskazuje, że Rybnik poprawił jakość powietrza między innymi dzięki dofinansowaniom różnego rodzaju do wymiany źródeł ciepła. - Było to promowane i były prowadzone akcje edukacyjne i chyba od tej edukacji trzeba byłoby zacząć, bo to było najistotniejsze, żeby zmienić tok myślenia mieszkańców Rybnika, że to nie węgiel, a inne źrodła ciepła mogą poprawić jakość powietrza - mówi urzędnik.

Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiem
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24

Pomogła wymiana kopciuchów

Zdecydowana większość mieszkańców Rybnika przeszła na ogrzewanie gazowe lub inne alternatywne źródła. Z 14 tysięcy kotłów w mieście pozostało do wymiany mniej niż 5 tysięcy. - To po prostu pokazuje, że wymiana kopciuchów i realizacja przepisów antysmogowych przynosi efekty, natomiast w dalszym ciągu mamy w Polsce dwa miliony kopciuchów do wymiany, to pokazuje, że tę walkę musimy kontynuować - zwraca uwagę Patryk Białas.

CZYTAJ TEŻ: Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze   

Smog powoduje szereg chorób - między innymi astmę, nowotwory, zawał serca czy udar mózgu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera 50 tysięcy osób. Dlatego ogólnopolska walka ze smogiem trwa. 

Od stycznia tego roku połowa kraju jest objęta zakazem palenia w kopciuchach. Szczecin przykłada do tego szczególną uwagę i specjalnym antysmogowym dronem sprawdza jakość spalin w kominach mieszkańców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS