Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też  pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Niemal w każdym województwie spotkać można policyjne drony, które tropią wykroczenia na drodze. Z powietrza policjanci mogą zobaczyć nawet, czy ktoś ma zapięte pasy w samochodzie. Jednak zastosowań dla dronów policjanci mają dużo więcej - także takich, które pomagają ratować życie.

Czego z ziemi oko nie dostrzeże, to zobaczy dron. Policjanci coraz częściej wykorzystują drony do wyłapywania wykroczeń na drogach. Tylko od początku tego roku w ten sposób wielkopolska policja ujawniła prawie 400 kierowców łamiących prawo. Jeden z kierowców został przyłapany z powietrza na korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy. - Są to wysokiej jakości obrazy, które wręcz pokazują wnętrze pojazdu. Jeżeli któryś z kierowców jedzie bez pasów bezpieczeństwa lub rozmawia przez telefon komórkowy, to tacy kierowcy są zatrzymywani - informuje młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Kiedy (operatorzy dronów - przyp. red.) zauważą, że jakiś kierowca popełnił wykroczenie, przekazują przez radiostację informację do patrolu, który znajduje się w pobliżu kierowcy, który popełnił wykroczenie - wyjaśnia Borowiak.

Na niewiele się więc już zdaje wypatrywanie w oddali radiowozów czy miganie sobie światłami. Na jednym z nagrań udostępnionych przez policję widać kierowcę, który tak się spieszył, że aż wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Pośpiech na niewiele się zdał, bo kilkaset metrów dalej już czekali na niego policjanci.

- Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy zatrzymujemy ich i tłumaczymy, że spowodowali zagrożenie na drodze. A kiedy są zdziwieni i mówią, że taka sytuacja nie miała miejsca, to pokazujemy im nagrania. Nagrania bardzo dokładne - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zignorowanie znaku STOP, przejazd na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej - nie umkną dronowi. - Pamiętajmy o tym, że dron może zrobić zdjęcie, może nakręcić film, co jest potem świetnym dowodem w sprawie - zwraca uwagę Dariusz Nowak, były policjant.

Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymi
Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymiPolicja w Gliwicach

Drony mają wiele zastosowań

Drony w policji są nie tylko pomocne w łapaniu piratów drogowych, ale mają też wiele innych zastosowań. - Obserwacja tłumów, obserwacja kibiców, którzy idą na mecz, obserwacja demonstracji czy manifestacji, żeby wypatrzyć sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - informuje inspektor Ciarka.

Z powietrza widać dużo więcej, a żeby zwiększyć perspektywę, nie trzeba już podrywać helikopterów. To samo co wielkie maszyny, zrobi maszyna dużo mniejsza i tańsza.

- Nie wszędzie, nie w każdym województwie można wykorzystać lotnictwo, bo w niektórych go po prostu nie ma. Poza tym lot takim śmigłowcem też jest bardzo drogi. Natomiast dron zrobi praktycznie to samo, ale dużo taniej - podkreśla Dariusz Nowak. - Jeżeli do tego doposażymy go w kamerę termowizyjną, to możemy dostrzec obiekty, którego nie zobaczy normalną kamerą - dodaje Robert Oset, instruktor UAVO.

Drony coraz częściej pomagają w szukaniu osób zaginionych. W poniedziałek w nocy lubuscy policjanci odnaleźli schorowanego mężczyznę. Bez drona mogłoby to być niemożliwe. 

- Policjanci obsługujący tego drona zauważyli na swoim wyświetlaczu obiekt przypominający człowieka. Kiedy już doświetlili konkretne miejsce oraz zeszli tym dronem odpowiednio niżej, to mieli już całkowitą pewność, że jest to osoba zaginiona - relacjonuje podinspektor Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W Gdyni z kolei policjanci podczas rutynowej kontroli ruchu drogowego za pomocą drona dostrzegli nieprzytomnego mężczyznę leżącego na chodniku. Dzięki temu pomoc mogła dotrzeć dużo szybciej.

- W polskiej policji jest już kilkadziesiąt dronów i praktycznie w każdym województwie dysponują nimi komórki ruchu drogowego, komórki służby kryminalnej, a także komórki sztabowe. Tych dronów będzie jeszcze więcej, ponieważ one się sprawdzają - zaznacza inspektor Mariusz Ciarka.

53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną
53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS