Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też  pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Niemal w każdym województwie spotkać można policyjne drony, które tropią wykroczenia na drodze. Z powietrza policjanci mogą zobaczyć nawet, czy ktoś ma zapięte pasy w samochodzie. Jednak zastosowań dla dronów policjanci mają dużo więcej - także takich, które pomagają ratować życie.

Czego z ziemi oko nie dostrzeże, to zobaczy dron. Policjanci coraz częściej wykorzystują drony do wyłapywania wykroczeń na drogach. Tylko od początku tego roku w ten sposób wielkopolska policja ujawniła prawie 400 kierowców łamiących prawo. Jeden z kierowców został przyłapany z powietrza na korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy. - Są to wysokiej jakości obrazy, które wręcz pokazują wnętrze pojazdu. Jeżeli któryś z kierowców jedzie bez pasów bezpieczeństwa lub rozmawia przez telefon komórkowy, to tacy kierowcy są zatrzymywani - informuje młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Kiedy (operatorzy dronów - przyp. red.) zauważą, że jakiś kierowca popełnił wykroczenie, przekazują przez radiostację informację do patrolu, który znajduje się w pobliżu kierowcy, który popełnił wykroczenie - wyjaśnia Borowiak.

Na niewiele się więc już zdaje wypatrywanie w oddali radiowozów czy miganie sobie światłami. Na jednym z nagrań udostępnionych przez policję widać kierowcę, który tak się spieszył, że aż wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Pośpiech na niewiele się zdał, bo kilkaset metrów dalej już czekali na niego policjanci.

- Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy zatrzymujemy ich i tłumaczymy, że spowodowali zagrożenie na drodze. A kiedy są zdziwieni i mówią, że taka sytuacja nie miała miejsca, to pokazujemy im nagrania. Nagrania bardzo dokładne - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zignorowanie znaku STOP, przejazd na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej - nie umkną dronowi. - Pamiętajmy o tym, że dron może zrobić zdjęcie, może nakręcić film, co jest potem świetnym dowodem w sprawie - zwraca uwagę Dariusz Nowak, były policjant.

Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymi
Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymiPolicja w Gliwicach

Drony mają wiele zastosowań

Drony w policji są nie tylko pomocne w łapaniu piratów drogowych, ale mają też wiele innych zastosowań. - Obserwacja tłumów, obserwacja kibiców, którzy idą na mecz, obserwacja demonstracji czy manifestacji, żeby wypatrzyć sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - informuje inspektor Ciarka.

Z powietrza widać dużo więcej, a żeby zwiększyć perspektywę, nie trzeba już podrywać helikopterów. To samo co wielkie maszyny, zrobi maszyna dużo mniejsza i tańsza.

- Nie wszędzie, nie w każdym województwie można wykorzystać lotnictwo, bo w niektórych go po prostu nie ma. Poza tym lot takim śmigłowcem też jest bardzo drogi. Natomiast dron zrobi praktycznie to samo, ale dużo taniej - podkreśla Dariusz Nowak. - Jeżeli do tego doposażymy go w kamerę termowizyjną, to możemy dostrzec obiekty, którego nie zobaczy normalną kamerą - dodaje Robert Oset, instruktor UAVO.

Drony coraz częściej pomagają w szukaniu osób zaginionych. W poniedziałek w nocy lubuscy policjanci odnaleźli schorowanego mężczyznę. Bez drona mogłoby to być niemożliwe. 

- Policjanci obsługujący tego drona zauważyli na swoim wyświetlaczu obiekt przypominający człowieka. Kiedy już doświetlili konkretne miejsce oraz zeszli tym dronem odpowiednio niżej, to mieli już całkowitą pewność, że jest to osoba zaginiona - relacjonuje podinspektor Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W Gdyni z kolei policjanci podczas rutynowej kontroli ruchu drogowego za pomocą drona dostrzegli nieprzytomnego mężczyznę leżącego na chodniku. Dzięki temu pomoc mogła dotrzeć dużo szybciej.

- W polskiej policji jest już kilkadziesiąt dronów i praktycznie w każdym województwie dysponują nimi komórki ruchu drogowego, komórki służby kryminalnej, a także komórki sztabowe. Tych dronów będzie jeszcze więcej, ponieważ one się sprawdzają - zaznacza inspektor Mariusz Ciarka.

53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną
53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS