Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też  pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Policyjne drony w akcji. Rejestrują wykroczenia, ale też pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Policyjne drony kontra piraci drogowi. "Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy ich zatrzymujemy"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Niemal w każdym województwie spotkać można policyjne drony, które tropią wykroczenia na drodze. Z powietrza policjanci mogą zobaczyć nawet, czy ktoś ma zapięte pasy w samochodzie. Jednak zastosowań dla dronów policjanci mają dużo więcej - także takich, które pomagają ratować życie.

Czego z ziemi oko nie dostrzeże, to zobaczy dron. Policjanci coraz częściej wykorzystują drony do wyłapywania wykroczeń na drogach. Tylko od początku tego roku w ten sposób wielkopolska policja ujawniła prawie 400 kierowców łamiących prawo. Jeden z kierowców został przyłapany z powietrza na korzystaniu z telefonu w trakcie jazdy. - Są to wysokiej jakości obrazy, które wręcz pokazują wnętrze pojazdu. Jeżeli któryś z kierowców jedzie bez pasów bezpieczeństwa lub rozmawia przez telefon komórkowy, to tacy kierowcy są zatrzymywani - informuje młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Kiedy (operatorzy dronów - przyp. red.) zauważą, że jakiś kierowca popełnił wykroczenie, przekazują przez radiostację informację do patrolu, który znajduje się w pobliżu kierowcy, który popełnił wykroczenie - wyjaśnia Borowiak.

Na niewiele się więc już zdaje wypatrywanie w oddali radiowozów czy miganie sobie światłami. Na jednym z nagrań udostępnionych przez policję widać kierowcę, który tak się spieszył, że aż wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Pośpiech na niewiele się zdał, bo kilkaset metrów dalej już czekali na niego policjanci.

- Duże jest zdziwienie kierowców, kiedy zatrzymujemy ich i tłumaczymy, że spowodowali zagrożenie na drodze. A kiedy są zdziwieni i mówią, że taka sytuacja nie miała miejsca, to pokazujemy im nagrania. Nagrania bardzo dokładne - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zignorowanie znaku STOP, przejazd na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej - nie umkną dronowi. - Pamiętajmy o tym, że dron może zrobić zdjęcie, może nakręcić film, co jest potem świetnym dowodem w sprawie - zwraca uwagę Dariusz Nowak, były policjant.

Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymi
Motocyklista został ukarany mandatem i punktami karnymiPolicja w Gliwicach

Drony mają wiele zastosowań

Drony w policji są nie tylko pomocne w łapaniu piratów drogowych, ale mają też wiele innych zastosowań. - Obserwacja tłumów, obserwacja kibiców, którzy idą na mecz, obserwacja demonstracji czy manifestacji, żeby wypatrzyć sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - informuje inspektor Ciarka.

Z powietrza widać dużo więcej, a żeby zwiększyć perspektywę, nie trzeba już podrywać helikopterów. To samo co wielkie maszyny, zrobi maszyna dużo mniejsza i tańsza.

- Nie wszędzie, nie w każdym województwie można wykorzystać lotnictwo, bo w niektórych go po prostu nie ma. Poza tym lot takim śmigłowcem też jest bardzo drogi. Natomiast dron zrobi praktycznie to samo, ale dużo taniej - podkreśla Dariusz Nowak. - Jeżeli do tego doposażymy go w kamerę termowizyjną, to możemy dostrzec obiekty, którego nie zobaczy normalną kamerą - dodaje Robert Oset, instruktor UAVO.

Drony coraz częściej pomagają w szukaniu osób zaginionych. W poniedziałek w nocy lubuscy policjanci odnaleźli schorowanego mężczyznę. Bez drona mogłoby to być niemożliwe. 

- Policjanci obsługujący tego drona zauważyli na swoim wyświetlaczu obiekt przypominający człowieka. Kiedy już doświetlili konkretne miejsce oraz zeszli tym dronem odpowiednio niżej, to mieli już całkowitą pewność, że jest to osoba zaginiona - relacjonuje podinspektor Marcin Maludy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W Gdyni z kolei policjanci podczas rutynowej kontroli ruchu drogowego za pomocą drona dostrzegli nieprzytomnego mężczyznę leżącego na chodniku. Dzięki temu pomoc mogła dotrzeć dużo szybciej.

- W polskiej policji jest już kilkadziesiąt dronów i praktycznie w każdym województwie dysponują nimi komórki ruchu drogowego, komórki służby kryminalnej, a także komórki sztabowe. Tych dronów będzie jeszcze więcej, ponieważ one się sprawdzają - zaznacza inspektor Mariusz Ciarka.

53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną
53-latek zaginął. Udało się go odnaleźć za pomocą drona z kamerą termowizyjną

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS