Właściciele prywatnej hodowli żubrów chcą odstrzelić dorosłe osobniki

Właściciele prywatnej hodowli żubrów chcą odstrzelić dorosłe osobniki
Właściciele prywatnej hodowli żubrów chcą odstrzelić dorosłe osobniki
Anna Borkowska-Minko | Fakty po południu
Właściciele prywatnej hodowli żubrów chcą odstrzelić dorosłe osobnikiAnna Borkowska-Minko | Fakty po południu

Właściciele pierwszej w Polsce prywatnej hodowli żubrów zawnioskowali o odstrzał trzech dorosłych osobników. Twierdzą, że ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą już prowadzić ostoi. W ich ośrodku jest sześć żubrów. Trzy młode znajdą miejsce w innych ośrodkach, trzy pozostałe są starsze i nie będą w stanie odnaleźć się innym miejscu. Stąd wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Przeciw odstrzałowi żubrów protestują organizacje broniące praw zwierząt.

Na biurku Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska leży wniosek dotyczący odstrzału trzech żubrów z prywatnej hodowli w miejscowości Kiermusy w województwie podlaskim.

To pierwsza prywatna hodowla w Polsce, która została założona ponad dziesięć lat temu. Właściciele ze względu na swój stan zdrowia nie są już w stanie prowadzić hodowli. W związku z tym zgłosili się o pomoc i rozwiązanie tego problemu.

W hodowli znajduje się sześć żubrów w tym trzy młode, dla których znaleziono inne miejsca pobytu. Niestety tego szczęścia nie miały trzy pozostałe żubry.

12-letni samiec, 14-letnia samica i 17-letnia samica nie będą w stanie odnaleźć się w innym miejscu. Żadna prywatna zagroda nie chce przyjąć tych zwierząt.

W związku z tym właściciele zawnioskowali do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o to, aby móc dokonać odstrzału żubrów.

Organizacje ekologiczne biją na alarm

Zdaniem obrońców praw zwierząt nie może być tak, że ktoś zakłada prywatną hodowlę zwierząt chronionych, a gdy już nie może jej prowadzić, chce odstrzelić zwierzęta.

- Ustawa o ochronie przyrody i wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadzają zakazy, do których każdy musi się stosować. Właśnie wśród tych zakazów stosujących się również do żubra jest zakaz umyślnego zabijania. Wiec tak po prostu, właściciele nie mogą się ich pozbyć - wyjaśniła Katarzyna Kluczka prawniczka z Fundacji Frank Bold.

Wniosek właścicieli prywatnej hodowli żubrów trafił już w listopadzie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Decyzja o tym, czy nastąpi odstrzał zwierząt, ma zostać wydana w styczniu.

Autor: Anna Borkowska-Minko / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS