PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"
Paulina Chacińska/Fakty po Południu TVN24
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"Paulina Chacińska/Fakty po Południu TVN24

Przez całą kampanię bulwersowały zdjęcia i przemówienia polityków PiS-u na tle żołnierzy Wojska Polskiego, krytykowanie przy wojsku opozycji, czy nawet ostrzeżenia przed wojną domową. Opozycja protestowała, a PiS to ignorowało.

Takie obrazki w tej kampanii wyborczej są na porządku dziennym: przemówienia na tle wojskowego sprzętu, w otoczeniu żołnierzy na poligonie. Po to wszystko od kilku miesięcy wyjątkowo chętnie sięga rządząca partia - na tle wojska krytykuje swoich oponentów. Teraz, w kontekście rezygnacji dwóch najważniejszych dowódców polskiej armii, podnoszą i krytykują to politycy wszystkich opcji. - Myślę, że wielu żołnierzom to się po prostu nie podobało i być może ta miarka się przelała i wojskowi po prostu powiedzieli "dosyć" - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy. - Żołnierze polscy od dawna nam mówili: "Nie chcemy być upolityczniani. Nie chcemy stać na konferencjach prasowych, robić za tło, za dekorację, za scenografię" - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u, Trzeciej Drogi. - PiS i minister Błaszczak instrumentalnie wykorzystują Wojsko Polskie na cele polityczne, wewnętrzne, wewnątrzkrajowe, trwającej kampanii wyborczej, ale również po to, żeby ocieplać swój wizerunek - uważa Marek Szewczyk z Konfederacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Generał Wiesław Kukuła o rezygnacji polskich dowódców: Smutno mi. Bardzo ich sobie cenię

- Wojsko zostało zaangażowane w kampanię PiS-u. Widzimy to tak naprawdę bardzo mocno od 15 sierpnia, gdzie zamiast Święta Wojska Polskiego mieliśmy kręcenie spotu wyborczego PiS - przekonuje Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej. Tego, że defiladę traktują instrumentalnie, politycy PiS szczególnie nie kryli. - Przede wszystkim ma wzmocnić (defilada - przyp. red.) uczucia patriotyczne i tym samym pomóc PiS-owi w kampanii wyborczej. Na Putina takie komunikaty nie działają - stwierdził w sierpniu profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Tylko w sierpniu, z okazji Święta Wojska Polskiego, zorganizowano 70 pikników wojskowych. Oficjalnie organizowała je armia, ale nie brakowało na nich takich akcentów jak w Uniejowie, kiedy żołnierze zachęcali do wysłuchania wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, który to zachęcał do udziału w wyborach i głosowania na PiS.

Prezydent mianował generała dywizji Macieja Klisza na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych
Prezydent mianował generała dywizji Macieja Klisza na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych

Konstytucja a rzeczywistość

Dodatkowo prezes PiS na tle żołnierzy straszył opozycją i wojną domową. Już wtedy politycy i byli wojskowi nie zostawiali na partii rządzącej suchej nitki. To samo mówią dziś. - Kropla, która przelała czarę goryczy, to właśnie jest to, co dzisiaj obserwujemy, czyli upolitycznienie tak naprawdę wojska, wykorzystanie wojska do kampanii wyborczej, co jest niespotykane nie tylko w Europie, ale i w świecie - przekonuje gen. Mirosław Różański, Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, KWW Trzecia Droga.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest generał Tomasz Piotrowski? Rezygnacja dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych

- Zawsze wojsko było blisko polityki bardzo, ale ta cienka, czerwona granica nie pozwalała ani jednej, ani drugiej stronie przekraczać jej. Natomiast tutaj zostały połamane wszelkie kanony, został złamany kręgosłup armii, który był mocny tylko wtedy, kiedy był apolityczny - zaznacza gen. Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pikniki wojskowo-polityczne nie skończyły się wraz z sierpniem. Trwały - z rożnych okazji - niemal cały wrzesień. - Są tacy, którzy twierdzą, że zbyt dużo pikników organizujemy. Oni też mówią, że za dużo uzbrojenia kupujemy. Kupujemy uzbrojenia tak dużo, żeby żołnierze Wojska Polskiego mogli dysponować właśnie bronią, a pikniki służą nam promocji służby w Wojsku Polskim - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Trudno jednak uznać za promocję wojska wystąpienie Mariusza Błaszczaka z 17 września, kiedy na poligonie w Orzyszu szef MON pokazał tajny dokument i z wojskowej lawety atakował rząd Donalda Tuska. O tym, że można inaczej, przypomina generał Mieczysław Bieniek i podaje przykład. - Szef Sztabu Generalnego Australii w sposób delikatny zwrócił uwagę ministrowi obrony narodowej, że tego się nie robi, i usunął swoich oficerów, którzy służyli za tło dla kampanii - mówi generał Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Zgodnie z artykułem 26 konstytucji Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych.

Autorka/Autor:Paulina Chacińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN