PiS: nie ma zgody na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"

22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
Adriana Otręba | Fakty po południu
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"Adriana Otręba | Fakty po południu

Polscy neonaziści w reportażu "Superwizjera" TVN i polityczne reakcje. Premier pisze o deptaniu pamięci przodków, Prokurator Generalny nakazuje wszczęcie śledztwa, a politycy w sejmie domagają się delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesności. Na spotkaniach stowarzyszenia dziennikarze sfilmowali "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera, płonącą swastykę i młodych ludzi w mundurach Wermachtu. Zdaniem opozycji zbyt długo na takie zachowanie było ciche przyzwolenie.

Dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski przeniknęli do szeregów organizacji Duma i Nowoczesność, żeby dowiedzieć się, kim są jej członkowie i jaką działalność prowadzą. Ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów.

Na obchodach 128. urodzin Adolfa Hitlera w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego rozwieszone były na drzewach czerwone flagi, na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. Jacek Lanuszny, asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego oraz reprezentant stowarzyszenia Duma i Nowoczesność prowadził "happening" w Katowicach - na szubienicach powieszono wtedy portrety europosłów Platformy Obywatelskiej.

Premier: deptanie pamięci przodków

Reportaż wywołał duże poruszenie wśród polityków. Zarówno przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycja zapewniają, że nie ma zgody na takie zachowania.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, stowarzyszenie Duma i Nowoczesność powinno być zdelegalizowane. Jednocześnie słyszymy od niego, że problem wcale nie jest taki duży. - Samo to zdarzenie paradoksalnie pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało. Ponieważ okazuje się, że ci ludzie muszą spotykać się gdzieś w lasach, chować się, ponieważ nie ma powszechnej akceptacji w społeczeństwie dla tego typu zachowań - mówił w poniedziałek Patryk Jaki.

Wtórował mu minister koordynator służb specjalnych. - Na szczęście są to grupy marginalne. Nie mamy problemów jako społeczeństwo jako naród z tego typu radykalizmami, ale one występują i władze państwowe będą w sposób stanowczy i jednoznaczny reagowały i uniemożliwiały kontynuowanie takiej działalności, haniebnej działalności - podkreślał Mariusz Kamiński.

Na to, co ujawnili dziennikarze "Superwizjera", zareagował także premier Mateusz Morawiecki pisząc o "deptaniu pamięci naszych przodków", a prokuratura wszczęła śledztwo na polecenie Zbigniewa Ziobry. Klub parlamentarny PiS złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie działania w Polsce skrajnych ugrupowań.

"PiS przyzwala na szerzenie nienawiści"

Jednak politycy opozycji kierują długą listę zarzutów pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. - PiS próbuje dziś gasić pożar, który sam wywołał - mówi Cezary Tomczyk (PO). - Od dłuższego czasu w Polsce PiS przyzwala na szerzenie nienawiści, na szerzenie rasizmu, na szerzenie ksenofobii - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Posłowie opozycji przypominają między innymi marsz narodowców z 11 listopada w Warszawie, gdzie pojawiły się transparenty z rasistowskimi hasłami. I choć wtedy również politycy PiS potępiali te hasła, to nie brakowało słów o "pięknej uroczystości" i umniejszania znaczenia "wariatów i szaleńców".

Zmiany w MSWiA

Przez 10 lat w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji działał zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. W 2016 roku został on rozwiązany. W tym samym roku i to samo ministerstwo wycofało z użytku naukowe opracowanie, z którego korzystali policjanci. Miało ono pomagać odróżnić nienawiść na tle narodowościowym od zwykłych chuligańskich wybryków.

Poseł Adam Andruszkiewicz, ówczesny prezes Młodzieży Wszechpolskiej, napisał wtedy do rządu, że nie zgadza się, by wśród symboli wymienionych w podręczniku znalazła się falanga.

Teraz, gdy znów pojawia się dyskusja o zachowaniach, na które nie ma miejsca, także z punktu widzenia prawnego istotne są dane przytaczane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. - Liczba zgłoszeń dotyczących tego rodzaju przestępstw rośnie. My także, u Rzecznika Praw Obywatelskich, odnotowujemy coraz więcej przypadków zachowań które mają pobudki rasistowskie, ksenofobiczne - mówi Sylwia Spurek z Biura RPO.

Po tym jak w centrum Katowic na szubienicach zawisły zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej, w mediach społecznościowych pojawił się taki komentarz podlaskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, a prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Radny Platformy Obywatelskiej złożył w poniedziałek zażalenie na taką decyzję.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS