PiS: nie ma zgody na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"

22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
Adriana Otręba | Fakty po południu
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"Adriana Otręba | Fakty po południu

Polscy neonaziści w reportażu "Superwizjera" TVN i polityczne reakcje. Premier pisze o deptaniu pamięci przodków, Prokurator Generalny nakazuje wszczęcie śledztwa, a politycy w sejmie domagają się delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesności. Na spotkaniach stowarzyszenia dziennikarze sfilmowali "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera, płonącą swastykę i młodych ludzi w mundurach Wermachtu. Zdaniem opozycji zbyt długo na takie zachowanie było ciche przyzwolenie.

Dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski przeniknęli do szeregów organizacji Duma i Nowoczesność, żeby dowiedzieć się, kim są jej członkowie i jaką działalność prowadzą. Ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów.

Na obchodach 128. urodzin Adolfa Hitlera w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego rozwieszone były na drzewach czerwone flagi, na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. Jacek Lanuszny, asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego oraz reprezentant stowarzyszenia Duma i Nowoczesność prowadził "happening" w Katowicach - na szubienicach powieszono wtedy portrety europosłów Platformy Obywatelskiej.

Premier: deptanie pamięci przodków

Reportaż wywołał duże poruszenie wśród polityków. Zarówno przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycja zapewniają, że nie ma zgody na takie zachowania.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, stowarzyszenie Duma i Nowoczesność powinno być zdelegalizowane. Jednocześnie słyszymy od niego, że problem wcale nie jest taki duży. - Samo to zdarzenie paradoksalnie pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało. Ponieważ okazuje się, że ci ludzie muszą spotykać się gdzieś w lasach, chować się, ponieważ nie ma powszechnej akceptacji w społeczeństwie dla tego typu zachowań - mówił w poniedziałek Patryk Jaki.

Wtórował mu minister koordynator służb specjalnych. - Na szczęście są to grupy marginalne. Nie mamy problemów jako społeczeństwo jako naród z tego typu radykalizmami, ale one występują i władze państwowe będą w sposób stanowczy i jednoznaczny reagowały i uniemożliwiały kontynuowanie takiej działalności, haniebnej działalności - podkreślał Mariusz Kamiński.

Na to, co ujawnili dziennikarze "Superwizjera", zareagował także premier Mateusz Morawiecki pisząc o "deptaniu pamięci naszych przodków", a prokuratura wszczęła śledztwo na polecenie Zbigniewa Ziobry. Klub parlamentarny PiS złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie działania w Polsce skrajnych ugrupowań.

"PiS przyzwala na szerzenie nienawiści"

Jednak politycy opozycji kierują długą listę zarzutów pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. - PiS próbuje dziś gasić pożar, który sam wywołał - mówi Cezary Tomczyk (PO). - Od dłuższego czasu w Polsce PiS przyzwala na szerzenie nienawiści, na szerzenie rasizmu, na szerzenie ksenofobii - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Posłowie opozycji przypominają między innymi marsz narodowców z 11 listopada w Warszawie, gdzie pojawiły się transparenty z rasistowskimi hasłami. I choć wtedy również politycy PiS potępiali te hasła, to nie brakowało słów o "pięknej uroczystości" i umniejszania znaczenia "wariatów i szaleńców".

Zmiany w MSWiA

Przez 10 lat w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji działał zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. W 2016 roku został on rozwiązany. W tym samym roku i to samo ministerstwo wycofało z użytku naukowe opracowanie, z którego korzystali policjanci. Miało ono pomagać odróżnić nienawiść na tle narodowościowym od zwykłych chuligańskich wybryków.

Poseł Adam Andruszkiewicz, ówczesny prezes Młodzieży Wszechpolskiej, napisał wtedy do rządu, że nie zgadza się, by wśród symboli wymienionych w podręczniku znalazła się falanga.

Teraz, gdy znów pojawia się dyskusja o zachowaniach, na które nie ma miejsca, także z punktu widzenia prawnego istotne są dane przytaczane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. - Liczba zgłoszeń dotyczących tego rodzaju przestępstw rośnie. My także, u Rzecznika Praw Obywatelskich, odnotowujemy coraz więcej przypadków zachowań które mają pobudki rasistowskie, ksenofobiczne - mówi Sylwia Spurek z Biura RPO.

Po tym jak w centrum Katowic na szubienicach zawisły zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej, w mediach społecznościowych pojawił się taki komentarz podlaskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, a prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Radny Platformy Obywatelskiej złożył w poniedziałek zażalenie na taką decyzję.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN