PiS: nie ma zgody na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"

22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"
Adriana Otręba | Fakty po południu
22.01 | PiS: nie ma zgodny na działanie neonazistów. "Gaszą pożar, który sami wywołali"Adriana Otręba | Fakty po południu

Polscy neonaziści w reportażu "Superwizjera" TVN i polityczne reakcje. Premier pisze o deptaniu pamięci przodków, Prokurator Generalny nakazuje wszczęcie śledztwa, a politycy w sejmie domagają się delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesności. Na spotkaniach stowarzyszenia dziennikarze sfilmowali "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera, płonącą swastykę i młodych ludzi w mundurach Wermachtu. Zdaniem opozycji zbyt długo na takie zachowanie było ciche przyzwolenie.

Dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski przeniknęli do szeregów organizacji Duma i Nowoczesność, żeby dowiedzieć się, kim są jej członkowie i jaką działalność prowadzą. Ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów.

Na obchodach 128. urodzin Adolfa Hitlera w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego rozwieszone były na drzewach czerwone flagi, na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. Jacek Lanuszny, asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego oraz reprezentant stowarzyszenia Duma i Nowoczesność prowadził "happening" w Katowicach - na szubienicach powieszono wtedy portrety europosłów Platformy Obywatelskiej.

Premier: deptanie pamięci przodków

Reportaż wywołał duże poruszenie wśród polityków. Zarówno przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycja zapewniają, że nie ma zgody na takie zachowania.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, stowarzyszenie Duma i Nowoczesność powinno być zdelegalizowane. Jednocześnie słyszymy od niego, że problem wcale nie jest taki duży. - Samo to zdarzenie paradoksalnie pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało. Ponieważ okazuje się, że ci ludzie muszą spotykać się gdzieś w lasach, chować się, ponieważ nie ma powszechnej akceptacji w społeczeństwie dla tego typu zachowań - mówił w poniedziałek Patryk Jaki.

Wtórował mu minister koordynator służb specjalnych. - Na szczęście są to grupy marginalne. Nie mamy problemów jako społeczeństwo jako naród z tego typu radykalizmami, ale one występują i władze państwowe będą w sposób stanowczy i jednoznaczny reagowały i uniemożliwiały kontynuowanie takiej działalności, haniebnej działalności - podkreślał Mariusz Kamiński.

Na to, co ujawnili dziennikarze "Superwizjera", zareagował także premier Mateusz Morawiecki pisząc o "deptaniu pamięci naszych przodków", a prokuratura wszczęła śledztwo na polecenie Zbigniewa Ziobry. Klub parlamentarny PiS złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie działania w Polsce skrajnych ugrupowań.

"PiS przyzwala na szerzenie nienawiści"

Jednak politycy opozycji kierują długą listę zarzutów pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. - PiS próbuje dziś gasić pożar, który sam wywołał - mówi Cezary Tomczyk (PO). - Od dłuższego czasu w Polsce PiS przyzwala na szerzenie nienawiści, na szerzenie rasizmu, na szerzenie ksenofobii - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Posłowie opozycji przypominają między innymi marsz narodowców z 11 listopada w Warszawie, gdzie pojawiły się transparenty z rasistowskimi hasłami. I choć wtedy również politycy PiS potępiali te hasła, to nie brakowało słów o "pięknej uroczystości" i umniejszania znaczenia "wariatów i szaleńców".

Zmiany w MSWiA

Przez 10 lat w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji działał zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. W 2016 roku został on rozwiązany. W tym samym roku i to samo ministerstwo wycofało z użytku naukowe opracowanie, z którego korzystali policjanci. Miało ono pomagać odróżnić nienawiść na tle narodowościowym od zwykłych chuligańskich wybryków.

Poseł Adam Andruszkiewicz, ówczesny prezes Młodzieży Wszechpolskiej, napisał wtedy do rządu, że nie zgadza się, by wśród symboli wymienionych w podręczniku znalazła się falanga.

Teraz, gdy znów pojawia się dyskusja o zachowaniach, na które nie ma miejsca, także z punktu widzenia prawnego istotne są dane przytaczane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. - Liczba zgłoszeń dotyczących tego rodzaju przestępstw rośnie. My także, u Rzecznika Praw Obywatelskich, odnotowujemy coraz więcej przypadków zachowań które mają pobudki rasistowskie, ksenofobiczne - mówi Sylwia Spurek z Biura RPO.

Po tym jak w centrum Katowic na szubienicach zawisły zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej, w mediach społecznościowych pojawił się taki komentarz podlaskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, a prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Radny Platformy Obywatelskiej złożył w poniedziałek zażalenie na taką decyzję.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy robią, co mogą, żeby uratować przed wielką wodą kolejne zagrożone tereny. W Nysie udało się opanować sytuację i wzmocnić uszkodzony wał. Burmistrz we wtorek w mediach społecznościowych napisał, że miasto jest uratowane, i podziękował mieszkańcom za pomoc. Teraz trwają akcje w kolejnych miastach - między innymi w Brzegu.

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Czechach woda w niektórych miejscach zaczyna opadać. Kłopoty ma wciąż Ostrawa. Pęknięte wały udało się naprawić, woda już się nie wlewa do miasta, ale służby musiały naprędce ewakuować setki osób, które były uwięzione we własnych domach. Tam najgorsze już minęło, choć południe Czech dalej jest objęte alertami powodziowymi.

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Dramat mieszkańców Ostrawy. "Mogliśmy tylko czekać, aż dotrą do nas ratownicy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS