Czy Kościół we właściwy sposób wyjaśnia zaniedbania w sprawach pedofilii? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Czy Kościół we właściwy sposób wyjaśnia zaniedbania w sprawach pedofilii? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy Kościół we właściwy sposób wyjaśnia zaniedbania w sprawach pedofilii? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu
Fakty po południuCzy Kościół we właściwy sposób wyjaśnia zaniedbania w sprawach pedofilii? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Kościół w niewłaściwy sposób zajął się wyjaśnianiem ujawnionych przez dziennikarzy przypadków pedofilii i jej tuszowania - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Dodatkowo połowa ankietowanych opowiada się za zdymisjonowaniem całego episkopatu.

Ankieterzy zadali badanym pytanie o to, jak powinien postąpić papież Franciszek w obliczu ujawnionych afer pedofilskich w polskim Kościele i z przypadkami ich tuszowania przez biskupów.

Zdaniem 50 procent ankietowanych papież powinien zdymisjonować cały episkopat. 30 procent badanych odpowiedziało, że Franciszek powinien pozostawić tę kwestię do samodzielnego wyjaśnienia przez polskich biskupów. Zdania w tej sprawie nie miało 20 procent ankietowanych.

Pytanie o wyjaśnianie zaniedbań

Kolejne pytanie dotyczyło głośnych materiałów dziennikarskich ujawniających przypadki pedofilii i jej tuszowania w Kościele. Ankieterzy zapytali badanych o to, czy ich zdaniem Kościół w sposób właściwy zajął się wyjaśnianiem zaniedbań.

Zdaniem 79 procent ankietowanych - polski Kościół niewłaściwie zajął się sprawą. 12 procent respondentów uznało działania Kościoła za właściwe.

9 procent pytanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć"

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz reportaże z cyklu "Bielmo" w TVN24 GO:

"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"

"KRÓLestwo"

"Purpurowa sieć cz. 1"

"Purpurowa sieć cz. 2"

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości