Oddanie krwi to nie tylko szlachetny uczynek. Może się też wiązać ze specjalnymi benefitami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Oddawanie krwi może ocalić innym życie. "To nic nie kosztuje, a zawsze można pomóc"
Oddawanie krwi może ocalić innym życie. "To nic nie kosztuje, a zawsze można pomóc"
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Oddawanie krwi może ocalić innym życie. "To nic nie kosztuje, a zawsze można pomóc"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Krew jest pilnie potrzebna przez cały rok, ale zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy wypadków jest więcej. Centra krwiodawstwa otwierają się również w weekendy, a w turystyczne miejsca wysyłają krwiobusy. Dla dawców są też zachęty. Przysługują im dni wolne od pracy, a w Krakowie - kupony do lokali gastronomicznych.

Pani Maria krwi boi się od dziecka, ale dzieli się swoją, bo sama krwi kiedyś potrzebowała. - Zawsze się bałam przychodzić, ale sama miałam zabieg ratujący życie i musiałam dostać krew. Potem, jak już wszystko wróciło do normy, to sobie postanowiłam, że przynajmniej te cztery jednostki oddam i cztery razy opanuję strach. No ale już po pierwszym razie się okazało, że to nie jest takie okropne, tylko wystarczy właśnie nie patrzeć - mówi pani Maria. Kobieta przez osiem lat oddała już prawie 15 litrów krwi.

Panią Martę do zostania dawczynią namówił partner. - Od niego z pracy dużo osób chodziło i to go chyba tak nakłoniło, że był parę razy. Stwierdziłam, że ja w sumie też bym chciała, bo to nic nie kosztuje, a zawsze można pomóc - wyjaśnia pani Maria.

09.07.2022 | Brakuje dawców, a potrzeby rosną. Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi
09.07.2022 | Brakuje dawców, a potrzeby rosną. Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwiMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Towar deficytowy

Krew to lek, który ratuje życie. Niestety, nie można go wyprodukować, ani niczym zastąpić. Problemem jest także to, że krwi coraz bardziej brakuje, dlatego tak potrzebni są dawcy. - Szczególnie apelujemy do dawców, którzy posiadają grupy RH ujemne, czyli 0 Rh-, A Rh-, BRh-, jak również do najbardziej popularnej grupy krwi ARh+ - tłumaczy doktor Jolanta Raś z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Krwi brakuje w całym kraju. Najbardziej w Gdańsku, Krakowie, Radomiu, Wrocławiu czy Słupsku. - Jeśli mam taką możliwość, to czemu mam komuś nie pomóc i czemu mam nie uratować komuś życia, bo być może kiedyś ta krew będzie potrzebna mnie albo komuś z moich bliskich - jest zdania Karolina.

Wakacje to dla centrów krwiodawstwa najtrudniejszy okres, bo krwi zwykle potrzeba więcej, a dawców jest mniej. - W okresie wakacyjnym najczęściej ta krew jest wykorzystywana w czasie wypadków, kiedy mamy osoby poszkodowane, ale też i cały rok są zabiegi planowe, operacje planowe i ta krew jest też potrzebna na cały rok - mówi Kamil Więcko z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Dlatego w czasie wakacji centra krwiodawstwa otwierają się także w weekendy, a w wielu miejscach w całej Polsce można spotkać krwiobusy, czyli mobilne punkty oddawania krwi. Gdziekolwiek byśmy nie odpoczywali - możemy dać coś od siebie.

Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli Ukrainy
Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli Ukrainy24.02 | - Jeszcze żyjemy nadzieją, że sytuacja na Ukrainie nie sprawi, że tej krwi będzie potrzeba bardzo dużo. Natomiast będziemy przygotowani na coś takiego, i jeśli będzie potrzeba to nasze działania będą wzmożone – deklaruje koordynator częstochowskich krwiodawców. Czwartkowa akcja ma wesprzeć szpitale wracające do funkcjonowania po pandemii, jednak zgromadzeni podkreślali, że są oddawać krew dla obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba. TVN24

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcami krwi mogą zostać osoby, które mają od 18 do 65 lat. Powinny ważyć co najmniej pięćdziesiąt kilogramów. Ważne jest też to, żeby w ciągu sześciu miesięcy nie miały operacji, robionego tatuażu czy przekłuwanych uszu ani innych części ciała. Powinniśmy się przygotować także bezpośrednio przed samym oddaniem krwi. - Przygotowany dawca to taki dawca, który jest nawodniony, po posiłku lekkim, węglowodanowym, który jest zdrowy (...), i taki dawca, który jest wypoczęty i wyspany - tłumaczy doktor Milena Lipińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Ważne jest też, żeby co najmniej dobę przed oddaniem krwi nie pić alkoholu.

Szereg benefitów

Gdy już zostaniemy honorowymi dawcami, to czeka na nas wiele przywilejów. - Jest ten posiłek regeneracyjny, czyli te słynne czekolady, o których już dużo mówimy, jest też zwrot za dojazd do centrum krwiodawstwa. Z tego, co wiem, to można też odliczyć sobie od podatku. No i to zwolnienie z pracy, które jest rzeczywiście taką fajną rzeczą - wylicza Karolina. Za oddanie krwi przysługują dokładnie dwa dni wolnego od pracy czy szkoły. W wielu miastach zasłużeni krwiodawcy mogą mieć też tańsze lub całkowicie darmowe przejazdy komunikację miejską.

W Krakowie na dawców czeka coś jeszcze. Każdy, kto odda krew do końca wakacji, w nagrodę otrzyma wyjątkowy kupon w ramach akcji "Oddaj krew - odwiedź gastro". - Jestem właścicielem lokalu, więc postanowiłem, że po prostu najlepszym rozwiązaniem, jakie może być, to zachęcić kogoś, dając coś od siebie dosłownie, coś z naszych produktów - tłumaczy Krzysztof Dąbrowa, organizator akcji "Oddaj krew! Odwiedź gastro". Honorowi dawcy mogą odwiedzić aż jedenaście krakowskich lokali. To już trzecia edycja tej akcji. W poprzednich wydano piętnaście tysięcy kuponów. - Można sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś oddaje krew jakoś w tygodniu. Wtedy przysługują dwa dni wolnego od pracy i myślę, że to jest idealny czas, żeby odwiedzić tych 11 lokali i w każdym spróbować czegoś dobrego - jest zdania pan Krzysztof Dąbrowa.

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS