Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

W Świnoujściu trwa akcja "Trenuj z wojskiem". Dla cywilów to nie lada gratka, a dla wojskowych - chleb powszedni. - Instruktorzy ze wszystkich jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pokazują, czym na co dzień zajmują się żołnierze - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na treningu wojskowym żołnierze między innymi pokazują i uczą, jak zachować się w kryzysie obrony cywilnej. - Jak być bezpiecznym, jak czuć się bezpiecznie, jak wykorzystać zdobytą tutaj wiedzę w życiu codziennym - mówi Grzegorz Lewandowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gortat Team kontra żołnierze NATO. A przed halą pokaz sprzętu

Uczestnicy mogą zapoznać się z podstawami obsługi broni, zasadami przetrwania, walki w bliskim kontakcie i z ABC pomocy medycznej. - Jako że jesteśmy w marynarce, to nie mogło zabraknąć elementów ratownictwa morskiego. Zbliża się okres wakacyjny, gdzie ludzie będą spędzać więcej czasu nad wodą, także chcemy pokazać, jak prawidłowo ubrać pas ratunkowy, jak przebywać w tratwie ratunkowej, jak rzucić koło, jak podejść do rozbitka - przekazuje kmdr ppor. Lewandowski.

To jednak nie wszystko, co przygotowano. - Uczestnicy na wstępie, po udzieleniu instruktażu BHP, przechodzą przez 3 punkty nauczania. Pierwszym jest udział w załadunku pojazdu techniki niepływającej, następnie sztormowaniu tego pojazdu, czyli zabezpieczeniu takiego pojazdu przed ewentualną zmianą położenia na fali - informuje kpt. mar. Wojciech Zieliński, dowódca ORP Kraków.

Potem załadunek amunicji i zapoznanie się z rodzajami min. - Osoba, która tu przychodzi, tak naprawdę dostaje kompleksowy pakiet informacji i czynnie uczestniczy w działaniach, tak jak każdy żołnierz zgodnie z alarmem - podkreśla Zieliński.

Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PL
Wszystkie czołgi M1A1 Abrams, jakie wojsko ma, pokazano na defiladzie. Przed nimi zmodernizowane Leopardy 2PLTVN24

Kto może wziąć udział w treningu?

Dla większości uczestników to atrakcja i urozmaicenie weekendu. - Dynamicznie, naprawdę wow - komentuje pani Marta. Są też jednak tacy, którzy do treningu podchodzą na poważnie i liczą przede wszystkim na zdobycie nowych umiejętności. - Ta sytuacja zza granicy, co tam się dzieje, to też takie szkolenie bardzo się przydaje - uważa pan Grzegorz.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Kiedy zawiedzie popularny GPS w telefonie, po szkoleniu z wojskiem kompas nie będzie nam straszny. Techniki przetrwania w trudnych warunkach pani Mia zdała celująco. - Bardzo mi się podoba, bardzo fajnie tutaj jest - przyznaje kobieta. - Nie spodziewałam się, że tak to wygląda na żywo - dodaje pani Agnieszka.

To już piąta edycja programu. Wziąć w nim udział może każdy obywatel Polski od 18. do 65. roku życia. Organizatorem cyklu zajęć jest Ministerstwo Obrony Narodowej. - Każdy w momencie, kiedy już zakłada rękawice, hełm, zgodnie z alarmem, to wstępuje w niego taki trochę duch bojowy i z dużą chęcią przystępuje do realizacji zadań - ocenia Wojciech Zieliński. - Być może wśród osób, które pojawią się na terenie Portu Wojennego, znajdzie się ktoś, kto będzie chciał w nasze szeregi wstąpić, do czego oczywiście zachęcamy - dodaje kpt. mar. Łukasz Koziarski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Akcja "Trenuj z wojskiem" w każdą sobotę do połowy lipca w wybranych jednostkach na terenie całego kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS