Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień DzieckaMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Pacjenci Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie mają nową poczekalnię. Mogą z niej korzystać wszyscy, ale stworzona została z myślą o najmłodszych. Udało się to dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon. Ważne działania, nie tylko na rzecz pacjentów, podejmuje też Przylądek Nadziei we Wrocławiu.

Dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie 1 czerwca to wyjątkowy dzień. Nie tylko ze względu na Dzień Dziecka. Placówka przy ul. Wawelskiej jest filią szpitala, w którym leczą się wszyscy - bez względu na wiek. Do tej pory młodsi pacjenci czekali na zabiegi w niewielkiej przestrzeni razem z dorosłymi. Teraz wyremontowana i pełna kolorów poczekalnia ma pomóc pokonać lub chociaż wyciszyć lęk, strach, a nierzadko ból związany z chorobą.  

- Przed chwilą rozmawiałam z Kubą, pytałam go, jak mu się podoba. Powiedział: "spoko jest, spoko". Właśnie wyszedł z radioterapii, więc myślę, że jest to najlepsza recenzja tego miejsca - mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezeska Fundacji TVN.

Dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon miejsce zyskało nowy blask. Łączny koszt inwestycji to 800 tysięcy złotych. Teraz, dzięki nowym oknom, pacjenci będą czekać w widnej, przestronnej i klimatyzowanej poczekalni - pełnej dziecięcych zabawek. 

- To jest ogromna trauma dla dzieci i rodziców. Kiedy przychodzą do szpitala, to zazwyczaj wita ich jakieś ponure pomieszczenie. My chcieliśmy, żeby dzieci, jak przychodzą tutaj, zobaczyły trochę czegoś ładnego - podkreśla Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Mają dostęp do książek, nowoczesnego sprzętu - dodaje Barbara Krystosiak, dyrektorka ds. relacji w firmie Amazon.

- Są kolorowanki, są książki, gry, kindle firmy Amazon, na których można czytać bajki i bawić się grami edukacyjnymi, więc naprawdę jest dużo zajęć, żeby nie siedzieć, nie martwić się - zwraca uwagę Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Wszystkie dzieci mają dostęp do poczekalni. - To jest nieduży projekt, ale myślę, że dla takich dzieci on jest bardzo ważny - uważa Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje wprowadzenie procedury Serious Case Review
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje wprowadzenie procedury Serious Case ReviewTVN24

Z myślą o rodzicach pacjentów

O tym, że w obliczu walki z chorobą nowotworową nawet najmniejsze gesty mają wielką moc, wiedzą też wszyscy z Przylądka Nadziei we Wrocławiu. 

- W pandemii każdy z nas doświadczył tego, jak trudno jest być więźniem małej przestrzeni, bez możliwości interakcji ze światem zewnętrznym i tych wyzwań doświadczają pacjenci i ich rodzice - zwraca uwagę Anna Apel, prezeska Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Ze względu na obniżoną odporność dzieci zwykle są zamknięte w swoich salach, ale 1 czerwca mogły zaznać odrobiny normalności - zjeść watę cukrową, zatańczyć, zaśpiewać i obejrzeć prawdziwy wóz strażacki.

Najważniejsi są mali pacjenci, ale ich rodzice też są ważni. Właśnie o tym jest kampania "Rodzice w kontakcie" organizowana przez Przylądek Nadziei i Fundację na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Akcja wyjaśnia, jak ważna dla "onkorodzica" jest chwila normalności. Rozmowy o rzeczach z pozoru błahych i oderwanie się myślami od szpitalnej rzeczywistości. - Chcemy zwrócić uwagę na ich potrzeby, na to, że też muszą być dla siebie uważni - podkreśla Anna Apel.

Rodzice dzieci chorych na raka nie potrzebują usłyszeć, że "wszystko będzie dobrze", kiedy wcale nie wiadomo, czy tak będzie. - Przyjaciel, mama, tato, brat, bratowa, siostra nie do końca wiedzą, że te słowa mogą nie tyle co boleć, ale nam nie pomagają - zwraca uwagę pani Katarzyna Mecan, mama 8-letniej Mai.

- Miałam znajomych, ale już niektórzy się nie odzywają, bo nie wiedzą, jak mają ze mną rozmawiać - mówi pani Katarzyna Skoczylas, mama 8-letniego pacjenta.

- Co to znaczy, że dziecko jest dzielne czy jest bohaterem? Czasami nie musi być bohaterem. (...) "Ty musisz być silna" mówi się do mamy - bardzo często coś takiego się pojawia, a też znamy te mamy i mówimy, że czasem mają prawo do tego, żeby poczuć się słabe - dodaje Daniela Winnicka, koordynatorka projektu "Rodzice w kontakcie".

Lepiej zapytać "czego potrzebujesz" albo "jak ci pomóc?".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS