Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień Dziecka
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Nowa poczekalnia w Warszawie, odrobina normalności we Wrocławiu. Mali pacjenci świętowali Dzień DzieckaMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Pacjenci Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie mają nową poczekalnię. Mogą z niej korzystać wszyscy, ale stworzona została z myślą o najmłodszych. Udało się to dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon. Ważne działania, nie tylko na rzecz pacjentów, podejmuje też Przylądek Nadziei we Wrocławiu.

Dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie 1 czerwca to wyjątkowy dzień. Nie tylko ze względu na Dzień Dziecka. Placówka przy ul. Wawelskiej jest filią szpitala, w którym leczą się wszyscy - bez względu na wiek. Do tej pory młodsi pacjenci czekali na zabiegi w niewielkiej przestrzeni razem z dorosłymi. Teraz wyremontowana i pełna kolorów poczekalnia ma pomóc pokonać lub chociaż wyciszyć lęk, strach, a nierzadko ból związany z chorobą.  

- Przed chwilą rozmawiałam z Kubą, pytałam go, jak mu się podoba. Powiedział: "spoko jest, spoko". Właśnie wyszedł z radioterapii, więc myślę, że jest to najlepsza recenzja tego miejsca - mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezeska Fundacji TVN.

Dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon miejsce zyskało nowy blask. Łączny koszt inwestycji to 800 tysięcy złotych. Teraz, dzięki nowym oknom, pacjenci będą czekać w widnej, przestronnej i klimatyzowanej poczekalni - pełnej dziecięcych zabawek. 

- To jest ogromna trauma dla dzieci i rodziców. Kiedy przychodzą do szpitala, to zazwyczaj wita ich jakieś ponure pomieszczenie. My chcieliśmy, żeby dzieci, jak przychodzą tutaj, zobaczyły trochę czegoś ładnego - podkreśla Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Mają dostęp do książek, nowoczesnego sprzętu - dodaje Barbara Krystosiak, dyrektorka ds. relacji w firmie Amazon.

- Są kolorowanki, są książki, gry, kindle firmy Amazon, na których można czytać bajki i bawić się grami edukacyjnymi, więc naprawdę jest dużo zajęć, żeby nie siedzieć, nie martwić się - zwraca uwagę Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Wszystkie dzieci mają dostęp do poczekalni. - To jest nieduży projekt, ale myślę, że dla takich dzieci on jest bardzo ważny - uważa Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje wprowadzenie procedury Serious Case Review
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje wprowadzenie procedury Serious Case ReviewTVN24

Z myślą o rodzicach pacjentów

O tym, że w obliczu walki z chorobą nowotworową nawet najmniejsze gesty mają wielką moc, wiedzą też wszyscy z Przylądka Nadziei we Wrocławiu. 

- W pandemii każdy z nas doświadczył tego, jak trudno jest być więźniem małej przestrzeni, bez możliwości interakcji ze światem zewnętrznym i tych wyzwań doświadczają pacjenci i ich rodzice - zwraca uwagę Anna Apel, prezeska Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Ze względu na obniżoną odporność dzieci zwykle są zamknięte w swoich salach, ale 1 czerwca mogły zaznać odrobiny normalności - zjeść watę cukrową, zatańczyć, zaśpiewać i obejrzeć prawdziwy wóz strażacki.

Najważniejsi są mali pacjenci, ale ich rodzice też są ważni. Właśnie o tym jest kampania "Rodzice w kontakcie" organizowana przez Przylądek Nadziei i Fundację na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Akcja wyjaśnia, jak ważna dla "onkorodzica" jest chwila normalności. Rozmowy o rzeczach z pozoru błahych i oderwanie się myślami od szpitalnej rzeczywistości. - Chcemy zwrócić uwagę na ich potrzeby, na to, że też muszą być dla siebie uważni - podkreśla Anna Apel.

Rodzice dzieci chorych na raka nie potrzebują usłyszeć, że "wszystko będzie dobrze", kiedy wcale nie wiadomo, czy tak będzie. - Przyjaciel, mama, tato, brat, bratowa, siostra nie do końca wiedzą, że te słowa mogą nie tyle co boleć, ale nam nie pomagają - zwraca uwagę pani Katarzyna Mecan, mama 8-letniej Mai.

- Miałam znajomych, ale już niektórzy się nie odzywają, bo nie wiedzą, jak mają ze mną rozmawiać - mówi pani Katarzyna Skoczylas, mama 8-letniego pacjenta.

- Co to znaczy, że dziecko jest dzielne czy jest bohaterem? Czasami nie musi być bohaterem. (...) "Ty musisz być silna" mówi się do mamy - bardzo często coś takiego się pojawia, a też znamy te mamy i mówimy, że czasem mają prawo do tego, żeby poczuć się słabe - dodaje Daniela Winnicka, koordynatorka projektu "Rodzice w kontakcie".

Lepiej zapytać "czego potrzebujesz" albo "jak ci pomóc?".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS