"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić

"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić
"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronić
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy". Lekarze radzą, jak się chronićMarta Balukiewicz | Fakty po południu

Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę. Z najnowszych danych wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku lekarze stwierdzili ponad 4700 zachorowań. To więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Czy to oznacza, że kleszcze atakują ze zdwojoną mocą, czy borelioza jest lepiej diagnozowana?

Ruch na świeżym powietrzu to zdrowie, ale zbyt bliski kontakt z naturą może skończyć się niebezpiecznie dla zdrowia. Mowa o niezwykle niebezpiecznym kleszczowym zapaleniu mózgu - wirusowej ostrej chorobie przenoszonej przez małe pajęczaki. Groźniejszej nawet od powszechnie znanej boreliozy i coraz częściej występującej.

Zestawienie potwierdzonych przypadków zachorowań na te dwie odkleszczowe choroby przedstawił właśnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Od początku roku do połowy kwietnia odnotowano w Polsce prawie trzy tysiące przypadków boreliozy i prawie pięćdziesiąt przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. To aż o połowę więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. - Po pierwsze mamy inny klimat, zimy są coraz krótsze, kleszcze nie giną w okresie zimy - wyjaśnia profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego, Szpital imienia Gromkowskiego we Wrocławiu.

Wcale nie trzeba spędzać pół dnia w lesie, żeby te ledwo widoczne, zaledwie kilkumilimetrowe stawonogi, zaatakowały człowieka. - W moim wypadku i wielu przypadkach ludzi ciężko chorych z przewlekłą boreliozą jest tak, że nie kojarzą ukąszenia kleszcza, a są chorzy. Czyli pojawiają sie objawy niezidentyfikowane - mówi Michał Szebestik z Fundacji Akademia Boreliozy.

Wystarczy wizyta w parku lub na łące. Zwykle kleszcze chowają się w wysokich trawach, a kiedy wyczują, że ofiara się do nich zbliża, przechodzą na jej ubranie szukając kawałka skóry. - Byłeś w lesie, byłeś w krzakach, spędzałeś czas gdzieś na zewnątrz domu? Rozbierz się do rosołu, weź prysznic i nie będziesz miał problemów - apeluje profesor Krzysztof Simon.

Po pierwsze: profilaktyka

Warto jednak po każdym spacerze skórę dokładnie obejrzeć. Jeśli znajdziemy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć - optymalny czas to 12 godzin. To okres, który daje nam szansę na uniknięcie zakażenia krętkami borrelli. Szacuje się, że co piąty kleszcz jest nosicielem tej bakterii. - Natomiast trzeba uspokoić. Nie każde ukąszenie przez kleszcza równa sie zakażenie - przypomina doktor Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

- Jak masz kleszcza, to nie pędź na izbę przyjęć, tylko go po prostu w sposób racjonalny usuń, a nie dłub przy tym wszystkim - dodaje profesor Krzysztof Simon.

Pierwsze objawy boreliozy mogą pojawić się nawet dwa tygodnie od ukłucia. Jeśli na naszej skórze pojawi się rumień wędrujący, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kleszcza nie wolno smarować tłuszczem, alkoholem, benzyną, czy wykręcać lub wyciskać. - Kleszcze są przenosicielami choroby, o której wszyscy wiemy, czyli boreliozy, ale też musimy pamiętać, że przenoszą wirusową chorobę - dodaje doktor Eryk Matuszkiewicz.

Ciężkie powikłania

Na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma leków, a wśród powikłań jest nawet porażenie i trwały paraliż kończyn. Ale przed chorobą możemy zabezpieczyć się szczepionką. Wiosna to ostatni moment, by o tym pomyśleć - realną odporność zyskujemy po drugiej dawce. - To jest też okres, kiedy zaczyna się aktywność kleszczy - podkreśla doktor Eryk Matuszkiewicz.

- Zachęcam do szczepienia przeciwko kleszczowemu. Ja tych przypadków w klinice co roku mniej więcej przyjmuję kilka, kilkanaście. No wie pani, nie wszystkie osoby z tego wychodzą całe, zdrowe i bez jakichkolwiek ciężkich następstw neurologicznych, a niektórzy umierają - dodaje profesor Krzysztof Simon.

Dlatego warto szczepić się wcześniej i chronić na co dzień. - Odpowiedni strój, to jest tez niezwykle ważne. Czy to będą długie spodnie, chociażby jakieś repelentum środków, które będą odstraszały, bo to wtedy też pomoże nam i zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia i ukąszenia i potem zachorowania - mówi doktor Eryk Matuszkiewicz.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS