Kurt Cobain nie chciał być głosem pokolenia. "To jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Autentyczny, szczery, artystycznie bezkompromisowy. Kurt Cobain - charyzmatyczny lider zespołu Nirvana - żył krótko i intensywnie. W tekstach poruszał trudne i ważne tematy, wraz z zespołem stał się prekursorem muzycznej rewolty. Od jego tragicznej śmierci minęło właśnie 30 lat.

Idol mimo woli. Jedna z najbardziej wyrazistych ikon złotej ery rocka. Kurt Cobain - lider zespołu Nirvana - był u szczytu sławy, kiedy świat obiegła wieść o jego tragicznej śmierci.

Samobójstwo i pożegnalny list. Fani do dziś składają kwiaty pod domem Cobaina

Dziedzictwo Cobaina jest wieloaspektowe. Jego podstawą jest muzyka. Tak, Cobain był charyzmatyczną osobowością, gwiazdą, ale nie patrzylibyśmy na niego w ten sposób, gdyby nie pełna pasji i emocji muzyka - mówi Peterson, fotograf zespołu Nirvana. Ciało muzyka znaleziono 8 kwietnia 1994 roku w jego domu w Seattle. Śledztwo wykazało, że 3 dni wcześniej popełnił samobójstwo. Miał 27 lat. Zostawił pożegnalny list. - Padają słowa z piosenki Neila Younga, które pokazują, z czym się zmagał Kurt, jeśli chodzi o branżę muzyczną. Lepiej się wypalić, niż powoli znikać - komentuje Maciej Jankowski, kierownik muzyczny "Radia Nowy Świat".

Zespół Nirvana
Zespół Nirvana5.08.2015 | Zespół NirvanaWikipedia, materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Tak mogliby dziś wyglądać księżna Diana, Michael Jackson, Freddie Mercury, czy Kurt Cobain. "Jakby nic się nie stało"

Fani wspominają Cobaina, składają kwiaty przed jego domem. Do Seattle specjalnie przyjechał też Juan z Chile. To jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. - Nirvana to mój ulubiony zespół. Dorastałem przy tej muzyce. Jest niesamowicie szczera. Dla mnie Nirvana uosabia na przykład filozofię szanowania kobiet, bycia niezależnym i generalnie całego rock'n'rolla. Dla mnie to jest dziedzictwo Nirvany i Cobaina - przyznaje Juan.

"Nie kupuj mojej płyty, jeśli jesteś homofobem lub rasistą"

Mietall Valuś, związany z zespołami Negatyw i Lenny Valentino, uważa muzykę Nirvany za ścieżkę dźwiękową młodości. Jego dom zdobi między innymi plakat zapowiadający koncert Nirvany w Pradze. - Miał odbyć się 11 marca 1994, niecały miesiąc przed śmiercią Cobaina. Niestety, się nie odbył, bo Cobaina po prostu pochłonęła już taka depresja - wspomina Mietall.

Skromny debiut wielkiego zespołu. 30 lat temu Nirvana wydała album "Bleach"
Skromny debiut wielkiego zespołu. 30 lat temu Nirvana wydała album "Bleach"To był skromny debiut wielkiego zespołu. Dokładnie 30 lat temu, 15 czerwca 1989 roku zespół Nirvana wydał swoja pierwszą płytę "Bleach". Światowy sukces przyszedł później, ale ta data uchodzi za jedną z ważniejszych nie tylko dla Kurta Cobaina i jego kolegów, ale i całego muzycznego nurtu zwanego grungem.Paweł Laskosz | Faktyt po południu

ZOBACZ TEŻ: Solowy debiut Kurta Cobaina. Z zaświatów

Cobain był głosem pokolenia, rzecznikiem mniejszości, wszystkich odrzuconych na margines społeczeństwa. - Był postacią zdarzającą się raz na pokolenie. To jedyny artysta, jakiego znam, który nagraną przez siebie płytę opatrzył podpisem "nie kupuj mojej płyty, jeśli jesteś homofobem lub rasistą". Lady Gaga, niezależnie od tego, jak dużo mówi o różnych sprawach, nigdy nie umieściła tego na albumie. Cobain swoją szczerością, sposobem myślenia, odmienił branżę muzyczną. Dzięki niemu ludzie naprawdę mogą być sobą - mówi Charles Cross, krytyk muzyczny, biograf Cobaina. Idolem Cobain być nie chciał. Nie umiał. Przytłaczała go presja, zainteresowanie mediów, miłość fanów. To, jak wiele go to kosztowało, ilustruje zdjęcie, zrobione tuż po koncercie, na którym lider Nirvany roztrzaskał gitarę. Kilka minut później, już za kulisami, zalał się łzami.

"To jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele z siebie".

- Kurt Cobain w tym momencie musiał dać upust swoim emocjom, które się w nim kłębiły, tym demonom, z którymi walczył, które gdzieś tam podczas koncertów właśnie się z niego wydostawały przez tę energię grunge'ową, przez to, jak kochał to robić - komentuje Jankowski. Cobain uzależnił się od narkotyków, wpadł w depresję. - Odejście tak młodego człowieka, oczywiście, jest tragedią. Jednak biorąc pod uwagę, jak trudne było jego życie, wiedząc o jego próbach samobójczych, o narkotykach, to jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele z siebie. Traktuję to jako dar, może zabrzmi to przedziwnie, ale w pewnym sensie to zwycięstwo, że żył tak długo, jak to było możliwe, i stworzył niesamowite dzieła - przyznaje biograf Cobaina.

Rozpędzony Queen i debiutująca Nirvana. Rok 1989 w muzyce
Rozpędzony Queen i debiutująca Nirvana. Rok 1989 w muzycePrzełomowy dla Polski i zwiastujący przemiany w środkowo-wschodniej Europie - taki był rok 1989. Ciekawy jednak nie tylko ze względu na polityczno-społeczny wydźwięk. Wybrzmiała wtedy znakomita muzyka, narodziły się legendarne zespoły, a premiery miały ponadczasowe płyty.Paweł Laskosz | Fakty po południu

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza notatka w portfelu Kurta Cobaina. Parodia przysięgi małżeńskiej?

Nirvanę założył w 1987 roku Kurt Cobain i Krist Novoselic. Zmieniali się perkusiści. Na stałe został w nim końcu Dave Grohl. To w takim składzie grupa nagrała między innymi album "Nevermind". Przyniósł jej światową sławę, uchodzi za najważniejszą płytę ostatniej dekady XX wieku. To z niej pochodzą takie hity jak "Smells Like Teen Spirit", "In Bloom" czy "Come As You Are".

Nirvana rozpoczęła muzyczną rewoltę

Co ciekawe, sam Cobain brzmienie "Nevermind" uznał za zbyt łagodne i popowe. - Dlatego następna jego płyta "In Utero" była bardzo surowa, bardzo drapieżna, więcej piosenek wykrzyczane niż zaśpiewane, i pokazał tą płytą, że on w tym świecie nie chciał być komercyjnym - mówi Mietall.

Nirvana była prekursorem muzycznej rewolty. Zacierała granice między komercją a alternatywą, podobnym artystom torowała drogę na salony. Wraz z zespołami Alice in Chains, Soundgarden i Pearl Jam rozsławiła nurt grunge.

- To jest wypadkowa wielu rzeczy, które działy się wówczas w muzyce, przede wszystkim metalu, punk rocka i, wydaje mi się, rocka alternatywnego, surowości instrumentalnej i przejmujących, emocjonalnych, nierzadko bardzo prawdziwych, z serca płynących tekstów - mówi Jankowski.

Z grunge'owymi zespołami na początku lat 90. ubiegłego wieku utożsamiały się miliony fanów na całym świecie. Niektórych inspirowali do zakładania własnych zespołów. - To była rewolucja muzyczna. Myśmy chcieli coś więcej od życia. Te zespoły dawały nam powiew wolności i te zespoły zainspirowały nas, żeby grać w zespole, żeby być wolnym człowiekiem, że mogę robić to, co robię. Doprowadziła, że jestem niezależnym człowiekiem i do dzisiaj tworzę muzykę, więc ten nurt był dla mnie ważny - przyznaje Mietall.

Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta Cobaina
Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta CobainaGłosem pokolenia być nie chciał. Stał się idolem i legendą. Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, żył krótko i intensywnie. Wraz z kolegami nagrał jeden z najlepiej sprzedających się w historii rocka albumów "Nevermid". W piątek mija dokładnie 25 lat od jego śmierci. Paweł Laskosz | Fakty po południu

ZOBACZ TEŻ: Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta Cobaina

Nirvana rozpadła się po śmierci Cobaina. Jej perkusista Dave Grohl założył grającą do dziś grupę Foo Fighters. Nie istnieje już Soundgarden. W 2017 roku zmarł lider grupy Chris Cornell. Po tym, jak zmarł Layne Staley, z nowym wokalistą występuje Alice in Chains.

Jedynym żyjącym frontmanem z oryginalnych składów zespołów wielkiej czwórki z Seattle jest Eddie Vedder z Pearl Jam. 19 kwietnia ukaże się 12. studyjny album tej grupy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN