Kurt Cobain nie chciał być głosem pokolenia. "To jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Autentyczny, szczery, artystycznie bezkompromisowy. Kurt Cobain - charyzmatyczny lider zespołu Nirvana - żył krótko i intensywnie. W tekstach poruszał trudne i ważne tematy, wraz z zespołem stał się prekursorem muzycznej rewolty. Od jego tragicznej śmierci minęło właśnie 30 lat.

Idol mimo woli. Jedna z najbardziej wyrazistych ikon złotej ery rocka. Kurt Cobain - lider zespołu Nirvana - był u szczytu sławy, kiedy świat obiegła wieść o jego tragicznej śmierci.

Samobójstwo i pożegnalny list. Fani do dziś składają kwiaty pod domem Cobaina

Dziedzictwo Cobaina jest wieloaspektowe. Jego podstawą jest muzyka. Tak, Cobain był charyzmatyczną osobowością, gwiazdą, ale nie patrzylibyśmy na niego w ten sposób, gdyby nie pełna pasji i emocji muzyka - mówi Peterson, fotograf zespołu Nirvana. Ciało muzyka znaleziono 8 kwietnia 1994 roku w jego domu w Seattle. Śledztwo wykazało, że 3 dni wcześniej popełnił samobójstwo. Miał 27 lat. Zostawił pożegnalny list. - Padają słowa z piosenki Neila Younga, które pokazują, z czym się zmagał Kurt, jeśli chodzi o branżę muzyczną. Lepiej się wypalić, niż powoli znikać - komentuje Maciej Jankowski, kierownik muzyczny "Radia Nowy Świat".

Zespół Nirvana
Zespół Nirvana5.08.2015 | Zespół NirvanaWikipedia, materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Tak mogliby dziś wyglądać księżna Diana, Michael Jackson, Freddie Mercury, czy Kurt Cobain. "Jakby nic się nie stało"

Fani wspominają Cobaina, składają kwiaty przed jego domem. Do Seattle specjalnie przyjechał też Juan z Chile. To jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. - Nirvana to mój ulubiony zespół. Dorastałem przy tej muzyce. Jest niesamowicie szczera. Dla mnie Nirvana uosabia na przykład filozofię szanowania kobiet, bycia niezależnym i generalnie całego rock'n'rolla. Dla mnie to jest dziedzictwo Nirvany i Cobaina - przyznaje Juan.

"Nie kupuj mojej płyty, jeśli jesteś homofobem lub rasistą"

Mietall Valuś, związany z zespołami Negatyw i Lenny Valentino, uważa muzykę Nirvany za ścieżkę dźwiękową młodości. Jego dom zdobi między innymi plakat zapowiadający koncert Nirvany w Pradze. - Miał odbyć się 11 marca 1994, niecały miesiąc przed śmiercią Cobaina. Niestety, się nie odbył, bo Cobaina po prostu pochłonęła już taka depresja - wspomina Mietall.

Skromny debiut wielkiego zespołu. 30 lat temu Nirvana wydała album "Bleach"
Skromny debiut wielkiego zespołu. 30 lat temu Nirvana wydała album "Bleach"To był skromny debiut wielkiego zespołu. Dokładnie 30 lat temu, 15 czerwca 1989 roku zespół Nirvana wydał swoja pierwszą płytę "Bleach". Światowy sukces przyszedł później, ale ta data uchodzi za jedną z ważniejszych nie tylko dla Kurta Cobaina i jego kolegów, ale i całego muzycznego nurtu zwanego grungem.Paweł Laskosz | Faktyt po południu

ZOBACZ TEŻ: Solowy debiut Kurta Cobaina. Z zaświatów

Cobain był głosem pokolenia, rzecznikiem mniejszości, wszystkich odrzuconych na margines społeczeństwa. - Był postacią zdarzającą się raz na pokolenie. To jedyny artysta, jakiego znam, który nagraną przez siebie płytę opatrzył podpisem "nie kupuj mojej płyty, jeśli jesteś homofobem lub rasistą". Lady Gaga, niezależnie od tego, jak dużo mówi o różnych sprawach, nigdy nie umieściła tego na albumie. Cobain swoją szczerością, sposobem myślenia, odmienił branżę muzyczną. Dzięki niemu ludzie naprawdę mogą być sobą - mówi Charles Cross, krytyk muzyczny, biograf Cobaina. Idolem Cobain być nie chciał. Nie umiał. Przytłaczała go presja, zainteresowanie mediów, miłość fanów. To, jak wiele go to kosztowało, ilustruje zdjęcie, zrobione tuż po koncercie, na którym lider Nirvany roztrzaskał gitarę. Kilka minut później, już za kulisami, zalał się łzami.

"To jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele z siebie".

- Kurt Cobain w tym momencie musiał dać upust swoim emocjom, które się w nim kłębiły, tym demonom, z którymi walczył, które gdzieś tam podczas koncertów właśnie się z niego wydostawały przez tę energię grunge'ową, przez to, jak kochał to robić - komentuje Jankowski. Cobain uzależnił się od narkotyków, wpadł w depresję. - Odejście tak młodego człowieka, oczywiście, jest tragedią. Jednak biorąc pod uwagę, jak trudne było jego życie, wiedząc o jego próbach samobójczych, o narkotykach, to jest swego rodzaju cud, że zostawił nam tak wiele z siebie. Traktuję to jako dar, może zabrzmi to przedziwnie, ale w pewnym sensie to zwycięstwo, że żył tak długo, jak to było możliwe, i stworzył niesamowite dzieła - przyznaje biograf Cobaina.

Rozpędzony Queen i debiutująca Nirvana. Rok 1989 w muzyce
Rozpędzony Queen i debiutująca Nirvana. Rok 1989 w muzycePrzełomowy dla Polski i zwiastujący przemiany w środkowo-wschodniej Europie - taki był rok 1989. Ciekawy jednak nie tylko ze względu na polityczno-społeczny wydźwięk. Wybrzmiała wtedy znakomita muzyka, narodziły się legendarne zespoły, a premiery miały ponadczasowe płyty.Paweł Laskosz | Fakty po południu

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza notatka w portfelu Kurta Cobaina. Parodia przysięgi małżeńskiej?

Nirvanę założył w 1987 roku Kurt Cobain i Krist Novoselic. Zmieniali się perkusiści. Na stałe został w nim końcu Dave Grohl. To w takim składzie grupa nagrała między innymi album "Nevermind". Przyniósł jej światową sławę, uchodzi za najważniejszą płytę ostatniej dekady XX wieku. To z niej pochodzą takie hity jak "Smells Like Teen Spirit", "In Bloom" czy "Come As You Are".

Nirvana rozpoczęła muzyczną rewoltę

Co ciekawe, sam Cobain brzmienie "Nevermind" uznał za zbyt łagodne i popowe. - Dlatego następna jego płyta "In Utero" była bardzo surowa, bardzo drapieżna, więcej piosenek wykrzyczane niż zaśpiewane, i pokazał tą płytą, że on w tym świecie nie chciał być komercyjnym - mówi Mietall.

Nirvana była prekursorem muzycznej rewolty. Zacierała granice między komercją a alternatywą, podobnym artystom torowała drogę na salony. Wraz z zespołami Alice in Chains, Soundgarden i Pearl Jam rozsławiła nurt grunge.

- To jest wypadkowa wielu rzeczy, które działy się wówczas w muzyce, przede wszystkim metalu, punk rocka i, wydaje mi się, rocka alternatywnego, surowości instrumentalnej i przejmujących, emocjonalnych, nierzadko bardzo prawdziwych, z serca płynących tekstów - mówi Jankowski.

Z grunge'owymi zespołami na początku lat 90. ubiegłego wieku utożsamiały się miliony fanów na całym świecie. Niektórych inspirowali do zakładania własnych zespołów. - To była rewolucja muzyczna. Myśmy chcieli coś więcej od życia. Te zespoły dawały nam powiew wolności i te zespoły zainspirowały nas, żeby grać w zespole, żeby być wolnym człowiekiem, że mogę robić to, co robię. Doprowadziła, że jestem niezależnym człowiekiem i do dzisiaj tworzę muzykę, więc ten nurt był dla mnie ważny - przyznaje Mietall.

Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta Cobaina
Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta CobainaGłosem pokolenia być nie chciał. Stał się idolem i legendą. Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, żył krótko i intensywnie. Wraz z kolegami nagrał jeden z najlepiej sprzedających się w historii rocka albumów "Nevermid". W piątek mija dokładnie 25 lat od jego śmierci. Paweł Laskosz | Fakty po południu

ZOBACZ TEŻ: Idol mimo woli i ostatnia z ikon złotej ery rocka. Mija 25 lat od śmierci Kurta Cobaina

Nirvana rozpadła się po śmierci Cobaina. Jej perkusista Dave Grohl założył grającą do dziś grupę Foo Fighters. Nie istnieje już Soundgarden. W 2017 roku zmarł lider grupy Chris Cornell. Po tym, jak zmarł Layne Staley, z nowym wokalistą występuje Alice in Chains.

Jedynym żyjącym frontmanem z oryginalnych składów zespołów wielkiej czwórki z Seattle jest Eddie Vedder z Pearl Jam. 19 kwietnia ukaże się 12. studyjny album tej grupy.

Autorka/Autor:Paweł Laskosz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS