Na polskich cmentarzach trwają coroczne zbiórki pieniędzy. "Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"
Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24
"Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty"Wojciech Skrzypek/Fakty po Południu TVN24

Na wielu cmentarzach w całej Polsce trwają tradycyjne kwesty. Na najstarszych nekropoliach pieniądze zbierane są na odnowę i ratowanie zabytkowych nagrobków. Ale są też takie miejsca, gdzie wolontariusze chcą pomóc bezdomnym czy wesprzeć hospicja.

Na renowację zabytkowych nagrobków, na bezdomnych i na hospicja - w dniu Wszystkich Świętych wolontariusze zbierają na szczytne cele. - Nie wyobrażam sobie tego dnia bez kwesty - mówi aktor Jacek Kawalec. Na warszawskich Powązkach - cmentarzu z końca XVIII wieku - dzięki hojności darczyńców odrestaurowano ponad 1600 nagrobków i sarkofagów, a także aleję zasłużonych. Zbierają starsi i młodsi. Na Powązkach spotkać można także kwestujących na polski cmentarz znajdujący się na wileńskiej Rossie.

Wolontariusze zbierają także na inne cele. Na gdańskich cmentarzach jest ich wielu. Kwestują między innymi na gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Żeby je utrzymać - środki z NFZ to za mało.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych w Warszawie. "Jest spokojnie i bezpiecznie. Na drogach bez większych utrudnień"

"Same miłe słowa"

W Krakowie odbywa sie już 43. tego typu kwesta. Jej celem jest zebranie środków na zabytkowy Cmentarz Rakowicki - położony na Starym Mieście. - Jest piękna pogoda, więc bardzo dużo duchów i aniołów zleciało dzisiaj. Dlatego, że sie nie musieli przebijać przez chmury. Jak jest słońce, to jest tak radośnie i ludzie są cudowni. Same miłe słowa - przyznaje aktorka Anna Dymna. Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Krakowie to już tradycja. - Mnie uczyli starzy aktorzy kwestować(...) Dzisiaj usiłuję przekazać wiedzę moim studentom, że trzeba stać i mówić "na odnowę zabytków Cmentarza Rakowickiego" i trzeba się uśmiechać i to działa - dodaje aktorka zawodowa związana z Teatrem Starym w Krakowie i wykładowczyni krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Potrzeba pomocy

W Łomży kwestujący zbierają na ratowanie - jak sami podkreślają - prawdopodobnie najstarszego na wschód od Wisły polskiego cmentarza. - Przecież te najstarsze nagrobki to mają już ponad 200 lat. Mam też puszkę, będę też kwestował. Na pewno wrzucą (ludzie - przyp. red.) dużo pieniędzy, bo taka jest potrzeba - przekonuje historyk profesor doktor habilitowany Adam Dobroński. Dzięki wysiłkom wolontariuszy w ciągu ostatnich 40 lat udało się uratować około 250 obiektów o wartości historycznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwiedzanie cmentarzy i palenie zniczy - nie zawsze tak było. Jak dawniej czczono pamięć zmarłych?

We Wrocławiu też warto wrzucić coś do puszki. Wolontariusze zbierają na rzecz podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta - dla osób w kryzysie bezdomności. - Czujemy, że rzeczywiście z życzliwością ludzie przychodzą i mówią "tak, pomagam". Albo się przyznają, że też byli gdzieś w takich sytuacjach, bo i tacy się trafiają, którzy wyszli z tego i teraz przychodzą pomóc - opowiada Bohdan Aniszczyk z Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Pieniądze przeznaczone będą między innymi na zapewnienie wyżywienia i schronienia dla osób, które ze schronisk, noclegowni i ogrzewalni będą korzystać w zimę.

Na terenie Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie leżą zarówno katolicy, protestanci, jak i prawosławni, darczyńcy mogą zagłosować na nagrobek do wyremontowania. Pomimo wzrastających kosztów życia - Polacy szczodrze dokładają się do szczytnych celów, na które zbierają kwestujący.

Autorka/Autor:Wojciech Skrzypek

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS