Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty TVN
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Artur Molęda/Fakty TVN
Artur Molęda/Fakty TVNMyśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

Polscy żołnierze ćwiczyli lądowanie na drodze publicznej. Ćwiczenie odbyło się na drodze z Nidzicy do Wielbarka.

Przez krótką chwilę droga z Nidzicy do Wielbarka zamieniła się w lotnisko wojskowe. To pierwsze takie ćwiczenia na drodze publicznej od 20 lat. - Pas jest troszkę węższy, jest w lesie, więc między drzewami, to jest ta trudność. Ale przy tym przygotowaniu, które mamy, to nie jest jakimś tam strasznie wielkim wyzwaniem - przekonuje płk Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia Route 604 odbywają się na drodze wojewódzkiej numer 604, która jest drogowym odcinkiem lotniskowym. To fragment publicznej drogi przystosowanej do startów i lądowań. Jest prosty. Na jego końcach znajdują się charakterystyczne poszerzenia służące za miejsca postojowe. - Jest to przygotowane jak standardowy pas startowy. Są malowania, oznakowanie, jest lina hamująca - opisuje generał Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych.

Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295
Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295Sztab Generalny WP

Ważne manewry

Swoje zadania podczas ćwiczeń wykonują piloci niemal wszystkich typów maszyn, które są na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Od myśliwców po samoloty transportowe. - Przygotowujesz się, bierzesz poprawkę na wiatr, wchodzisz w linię drzew i ten wiatr znika. I tu trzeba być czujnym, żeby gdzieś tam nie przyziemić za mocno samolotem - tłumaczy mjr Adrian Chudziński, pilot M-346 "Bielik".

To ćwiczenie jest niezwykle ważne z punktu widzenia nie tylko załóg, ale także obsługi naziemnej. Wysunięci nawigatorzy naprowadzania, służby meteo czy logistycy trenują, bo - jak pokazała wojna w Ukrainie - w przypadku zagrożenia operowanie z polowego lotniska staje się codziennością. - Umożliwiają rozproszenie zasobów i stwarzają zdecydowanie więcej dylematów dla ataków rakietowych przeciwnika - wyjaśnia gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W Polsce zbudowanych jest około 20 drogowych odcinków lotniskowych, a wojsko już zapowiedziało, że kolejne ćwiczenia są tylko kwestią czasu.

Autor:Artur Molęda

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS