Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty TVN
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna
Artur Molęda/Fakty TVN
Artur Molęda/Fakty TVNMyśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

Polscy żołnierze ćwiczyli lądowanie na drodze publicznej. Ćwiczenie odbyło się na drodze z Nidzicy do Wielbarka.

Przez krótką chwilę droga z Nidzicy do Wielbarka zamieniła się w lotnisko wojskowe. To pierwsze takie ćwiczenia na drodze publicznej od 20 lat. - Pas jest troszkę węższy, jest w lesie, więc między drzewami, to jest ta trudność. Ale przy tym przygotowaniu, które mamy, to nie jest jakimś tam strasznie wielkim wyzwaniem - przekonuje płk Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia Route 604 odbywają się na drodze wojewódzkiej numer 604, która jest drogowym odcinkiem lotniskowym. To fragment publicznej drogi przystosowanej do startów i lądowań. Jest prosty. Na jego końcach znajdują się charakterystyczne poszerzenia służące za miejsca postojowe. - Jest to przygotowane jak standardowy pas startowy. Są malowania, oznakowanie, jest lina hamująca - opisuje generał Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych.

Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295
Ćwiczenia wojskowe ROUTE 604. Jako pierwszy ląduje C130 Hercules, jako drugi - CASA295Sztab Generalny WP

Ważne manewry

Swoje zadania podczas ćwiczeń wykonują piloci niemal wszystkich typów maszyn, które są na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. Od myśliwców po samoloty transportowe. - Przygotowujesz się, bierzesz poprawkę na wiatr, wchodzisz w linię drzew i ten wiatr znika. I tu trzeba być czujnym, żeby gdzieś tam nie przyziemić za mocno samolotem - tłumaczy mjr Adrian Chudziński, pilot M-346 "Bielik".

To ćwiczenie jest niezwykle ważne z punktu widzenia nie tylko załóg, ale także obsługi naziemnej. Wysunięci nawigatorzy naprowadzania, służby meteo czy logistycy trenują, bo - jak pokazała wojna w Ukrainie - w przypadku zagrożenia operowanie z polowego lotniska staje się codziennością. - Umożliwiają rozproszenie zasobów i stwarzają zdecydowanie więcej dylematów dla ataków rakietowych przeciwnika - wyjaśnia gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W Polsce zbudowanych jest około 20 drogowych odcinków lotniskowych, a wojsko już zapowiedziało, że kolejne ćwiczenia są tylko kwestią czasu.

Autor:Artur Molęda

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS