Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatachStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy, aby ograniczyć nadużywanie tzw. silnych leków. To oznacza, że recepty na fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi oraz żywicę konopi będą objęte dużo większym nadzorem niż dotychczas. Od 7 listopada leki te mogą być wypisane tylko i wyłącznie po osobistej wizycie u lekarza, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem porady online czy receptomatu.

Koniec z łatwymi receptami na silne leki psychotropowe i odurzające. Od czwartku fentanyl, morfina, oksykodon, ziele konopi oraz żywica konopi mogą być przepisane jedynie po obowiązkowym, osobistym zbadaniu przez lekarza.

- To jest bardzo dobry krok w kierunku ukrócenia pewnej patologii, w której zezwalano na wystawianie recept w tzw. receptomatach - uważa dr n. med. Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Wykaz leków, których wypisanie jest możliwe po osobistym zbadaniu pacjentaTVN24

Lekarz będzie mógł przepisać receptę bez badania lekarskiego tylko w wypadku kontynuacji leczenia. - Chodzi nam głównie o to, żeby pacjenci chodzili do jednego lekarza i ten lekarz kontrolował proces wypisywania tych leków - podkreśla dr n. med. Michał Bulsa.

Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"Marek Nowicki/Fakty TVN

Bez żadnych ograniczeń i badań

Do tej pory drzwi do nadużyć były otwarte. - Mamy bardzo szeroką grupę osób uzależnionych, które w sposób rutynowy traktują możliwość pozyskania leku legalnego, ale tak naprawdę wykorzystują te leki nadmiarowo, w sposób nieuprawniony przedstawiając jakąś wymyśloną historię i tak naprawdę zaspokajając swój uzależnieniowy głód - wskazuje Anna Miżowska, psychoterapeutka i biegła sądowa.

Nowelizacja to odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej, która alarmowała, że w bardzo dużym tempie wzrasta liczba sprzedawanych wyrobów na bazie konopi. - Przy pomocy receptomatów w 2019 roku wydano marihuanę leczniczą na ilość 33 kilogramów, w zeszłym roku ta ilość to 4,5 tony - zwraca uwagę Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"

Dowolne ilości można było zdobyć od ręki, bez żadnych ograniczeń czy badań. Wystarczyło złożyć zamówienie na stronie internetowej i za niewielką opłatą zdobyć receptę.

- Zwykle ograniczała się do kilku słów w ankiecie. Wiele środowisk zgłaszało do nas postulaty o tym, żeby takie ograniczenie wprowadzić ze względu właśnie na rozpowszechnianie się takich teleporad i uzyskiwania tych niebezpiecznych substancji przez osoby, które nie powinny ich przyjmować - przekazuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem
Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem TVN24

Fentanyl szczególnie groźny

Chodzi o ograniczenie nadużywania silnych, uzależniających leków. Szczególnie groźny za granicą, ale także w Polsce staje się fentanyl. Można go bardzo łatwo przedawkować, jest sto razy silniejszy od morfiny.

- Są to leki stosowane szczególnie w chorobie nowotworowej, w stanach zaawansowanych leczenia tej choroby, gdzie nie są już skuteczne leki podstawowe do leczenia przeciwbólowego - zaznacza lek. med. Alina Paszkowska, anestezjolog w Wielkopolskim Centrum Onkologii. - Przy przedawkowaniu tej substancji może dojść do wyłączenia środków oddechowych i krążenia u pacjenta - zwraca uwagę dr Karolina Grządziel, psychiatra z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: "Kiedy rozum śpi, budzą się demony". Po fentanyl sięgają nastolatki, a bardzo łatwo go przedawkować i umrzeć

Fentanyl stosowany bez kontroli jest śmiertelnie niebezpieczny. Dwa lata temu z powodu jego przedawkowania zmarło ponad 70 tysięcy Amerykanów. - Nadzór był nie do końca prowadzony, to oni się zmagają z ogromnym problem nadużywania tych substancji i tak zwaną epidemią ludzi zombie, którzy na ulicach w opłakanym stanie znajdują swoje domy i nie funkcjonują ani społecznie, ani zawodowo, i cierpią - zauważa dr Karolina Grządziel.

Stąd też działania Ministerstwa Zdrowia. - Nie mamy wątpliwości i złudzeń, że wyeliminujemy używanie substancji niedozwolonych czy też takich, które nie powinny być używane, poprzez to rozporządzenie. Natomiast myślimy, że możemy znacznie ograniczyć ten łatwy dostęp - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce w pierwszej połowie tego roku fentanylem zatruło się 75 osób, sześć z nich zmarło.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS