Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatachStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy, aby ograniczyć nadużywanie tzw. silnych leków. To oznacza, że recepty na fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi oraz żywicę konopi będą objęte dużo większym nadzorem niż dotychczas. Od 7 listopada leki te mogą być wypisane tylko i wyłącznie po osobistej wizycie u lekarza, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem porady online czy receptomatu.

Koniec z łatwymi receptami na silne leki psychotropowe i odurzające. Od czwartku fentanyl, morfina, oksykodon, ziele konopi oraz żywica konopi mogą być przepisane jedynie po obowiązkowym, osobistym zbadaniu przez lekarza.

- To jest bardzo dobry krok w kierunku ukrócenia pewnej patologii, w której zezwalano na wystawianie recept w tzw. receptomatach - uważa dr n. med. Michał Bulsa, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Wykaz leków, których wypisanie jest możliwe po osobistym zbadaniu pacjentaTVN24

Lekarz będzie mógł przepisać receptę bez badania lekarskiego tylko w wypadku kontynuacji leczenia. - Chodzi nam głównie o to, żeby pacjenci chodzili do jednego lekarza i ten lekarz kontrolował proces wypisywania tych leków - podkreśla dr n. med. Michał Bulsa.

Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"
Wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów, dostała karę. "Narodowy Fundusz Zdrowia czekał cztery lata"Marek Nowicki/Fakty TVN

Bez żadnych ograniczeń i badań

Do tej pory drzwi do nadużyć były otwarte. - Mamy bardzo szeroką grupę osób uzależnionych, które w sposób rutynowy traktują możliwość pozyskania leku legalnego, ale tak naprawdę wykorzystują te leki nadmiarowo, w sposób nieuprawniony przedstawiając jakąś wymyśloną historię i tak naprawdę zaspokajając swój uzależnieniowy głód - wskazuje Anna Miżowska, psychoterapeutka i biegła sądowa.

Nowelizacja to odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej, która alarmowała, że w bardzo dużym tempie wzrasta liczba sprzedawanych wyrobów na bazie konopi. - Przy pomocy receptomatów w 2019 roku wydano marihuanę leczniczą na ilość 33 kilogramów, w zeszłym roku ta ilość to 4,5 tony - zwraca uwagę Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"

Dowolne ilości można było zdobyć od ręki, bez żadnych ograniczeń czy badań. Wystarczyło złożyć zamówienie na stronie internetowej i za niewielką opłatą zdobyć receptę.

- Zwykle ograniczała się do kilku słów w ankiecie. Wiele środowisk zgłaszało do nas postulaty o tym, żeby takie ograniczenie wprowadzić ze względu właśnie na rozpowszechnianie się takich teleporad i uzyskiwania tych niebezpiecznych substancji przez osoby, które nie powinny ich przyjmować - przekazuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem
Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem TVN24

Fentanyl szczególnie groźny

Chodzi o ograniczenie nadużywania silnych, uzależniających leków. Szczególnie groźny za granicą, ale także w Polsce staje się fentanyl. Można go bardzo łatwo przedawkować, jest sto razy silniejszy od morfiny.

- Są to leki stosowane szczególnie w chorobie nowotworowej, w stanach zaawansowanych leczenia tej choroby, gdzie nie są już skuteczne leki podstawowe do leczenia przeciwbólowego - zaznacza lek. med. Alina Paszkowska, anestezjolog w Wielkopolskim Centrum Onkologii. - Przy przedawkowaniu tej substancji może dojść do wyłączenia środków oddechowych i krążenia u pacjenta - zwraca uwagę dr Karolina Grządziel, psychiatra z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: "Kiedy rozum śpi, budzą się demony". Po fentanyl sięgają nastolatki, a bardzo łatwo go przedawkować i umrzeć

Fentanyl stosowany bez kontroli jest śmiertelnie niebezpieczny. Dwa lata temu z powodu jego przedawkowania zmarło ponad 70 tysięcy Amerykanów. - Nadzór był nie do końca prowadzony, to oni się zmagają z ogromnym problem nadużywania tych substancji i tak zwaną epidemią ludzi zombie, którzy na ulicach w opłakanym stanie znajdują swoje domy i nie funkcjonują ani społecznie, ani zawodowo, i cierpią - zauważa dr Karolina Grządziel.

Stąd też działania Ministerstwa Zdrowia. - Nie mamy wątpliwości i złudzeń, że wyeliminujemy używanie substancji niedozwolonych czy też takich, które nie powinny być używane, poprzez to rozporządzenie. Natomiast myślimy, że możemy znacznie ograniczyć ten łatwy dostęp - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce w pierwszej połowie tego roku fentanylem zatruło się 75 osób, sześć z nich zmarło.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS