Rząd sprawdza dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. 23 umowy mogą być unieważnione

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rząd sprawdza dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. 23 umowy mogą być unieważnione
Rząd sprawdza dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. 23 umowy mogą być unieważnione
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Rząd sprawdza dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. 23 umowy mogą być unieważnioneKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Po tym, jak przez ostatnie dni na jaw wychodziły kolejne nagrania polityków Zjednoczonej Prawicy, a przez ostatnie miesiące śledczy badali sprawę, Ministerstwo Sprawiedliwości chce gruntownych zmian w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości. Resort chce unieważnić 23 umowy, które podpisał Fundusz.

121 obowiązujących umów i więcej niż co trzecia budzi wątpliwości. 23 umowy Ministerstwo Sprawiedliwości właśnie chce unieważnić. - Suma wypłaconych środków z tych 23 umów, które mogą być objęte sankcją nieważności, wynosi ponad 105 milionów złotych - poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości.

Wśród organizacji, które dotacje z Funduszu Sprawiedliwości najpewniej będą musiały zwrócić, jest Fidei Defensor, związana ze znajomymi i współpracownikami posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego, Fundacja Profeto, której szef - ksiądz O. - został już zatrzymany, czy Akademia Wymiaru Sprawiedliwości powołana przez byłego ministra Zbigniewa Ziobrę. Wypłat zaplanowanych na ten rok nie dostanie też Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka.

- Fundusz Sprawiedliwości służył politykom z konkretnej partii politycznej do finansowania swoich działań partyjnych - skomentował Robert Biedroń, kandydat Lewicy do Parlamentu Europejskiego. - Proces patologicznego łamania prawa, wykorzystywanie polityki - wymienił Grzegorz Schetyna, senator Platformy Obywatelskiej. 

Politycy PiS odpowiedzialnością za Fundusz Sprawiedliwości obarczają obóz Ziobry
Politycy PiS odpowiedzialnością za Fundusz Sprawiedliwości obarczają obóz ZiobryMaciej Knapik/Fakty TVN

Gdzie trafiały dotacje? Resort podaje szczegóły

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się też mapa ilustrująca, ile dotacji i na jaką łączną kwotę trafiło do okręgów wyborczych polityków Suwerennej Polski. Wszystko to środki przyznawane w nadzwyczajnym trybie - łącznie 200 z 224 milionów złotych takich nadzwyczajnych wypłat.

ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ: 2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

- Jak jest rok wyborczy, to pieniądze płyną do okręgów Suwerennej Polski. Jak jest rok wyborczy, to dotacje sięgają zenitu - zwrócił uwagę Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości, kandydat Lewicy do Parlamentu Europejskiego. - Nie było korupcji. Były środki, które trafiały do gmin, samorządów, do ochotniczych straży pożarnych, do kół gospodyń wiejskich - zapewnił Arkadiusz Mularczyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego.

W okręgu byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, który bezpośrednio nadzorował Fundusz Sprawiedliwości, było 175 dotacji na rekordową kwotę ponad 19 milionów złotych. W okręgu posła Mariusza Goska było 131 dotacji na ponad 17 milionów złotych. W okręgu byłego ministra Zbigniewa Ziobry i posła Marcina Warchoła 112 dotacji i blisko 16 milionów złotych, a tam, gdzie kandydował poseł Michał Woś - 75 dotacji i ponad 12 milionów złotych.

Kwota wypłaconych dotacji w danym roku https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/FS-raport-przyznanych-srodkow

- Mogę złożyć taką deklarację, że ta mapa posłuży do tego, aby złożyć formalne zawiadomienie do Państwowej Komisji Wyborczej - zapewnił Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. - Może wreszcie, po raz pierwszy, Państwowa Komisja Wyborcza bardzo dobrze przyjrzy się, jak była finansowana kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, bo to była lista Prawa i Sprawiedliwości - zwróciła uwagę Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

- Jarosław Kaczyński (...) musiał płacić horrendalną cenę za to, żeby utrzymać się przy władzy. Cenę wyrażaną w zjawisku, które nazywa się korupcja polityczna - skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bodnar: mapa wydatków Funduszu Sprawiedliwości posłuży do zawiadomienia PKW
Bodnar: mapa wydatków Funduszu Sprawiedliwości posłuży do zawiadomienia PKWTVN24

Suwerenna Polska mówi o "manipulacji"

W Prawie i Sprawiedliwości słychać, że sprawę trzeba wyjaśnić. - Jeżeli były jakiekolwiek nieprawidłowości, jeśli były jakieś działania niezgodne z prawem, to jak najbardziej trzeba to wyjaśnić. Natomiast, jak widzę na ten moment, to nie ma zarzutu złamania samej ustawy - skomentował Paweł Jabłoński, poseł PiS.

W sprawie szczegółów przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak, którego członkami są posłowie Suwerennej Polski, odesłał właśnie do nich.

Na konferencji prasowej Suwerennej Polski zabrakło Marcina Romanowskiego. - Platformo Obywatelska, Donaldzie Tusku, Adamie Bodnarze: przeproś - powiedział Janusz Kowalski. - Konkretny przepis pozwalał na to, żeby podejmować określone decyzje i - co powiedziała pani minister w czasie konferencji prasowej - pozwala nadal - wskazywał Michał Wójcik.

CZYTAJ TAKŻE: Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Poseł Wójcik odwołał się do zapowiedzi zmian legislacyjnych, które - według ministerstwa - mają sytuację wokół Funduszu Sprawiedliwości uzdrowić. Z rozporządzenia z 2017 roku zniknąć ma zapis, który ministrowi dawał dowolność w przyznawaniu dotacji poza konkursami i właściwie na dowolne cele, co było podstawą wielu kwestionowanych dzisiaj, uznaniowych dotacji.

- Środki finansowe Funduszu mają być przekazywane w oparciu o przedstawiony projekt, a nie racje polityczne - przekazała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

W sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości postępowanie prowadzi specjalny zespół śledczych. Trzy osoby zostały zatrzymane, a pięć usłyszało zarzuty - w tym były dyrektor Tomasz Mraz, który nagrywał rozmowy z wiceministrem Romanowskim i urzędnikami ministerstwa. - Do PiS-u przyszło prawo i sprawiedliwość. Oni się dziwią, że to zemsta - powiedział Roman Giertych, adwokat i poseł kierujący parlamentarnym zespołem ds. rozliczenia PiS. - To jest manipulacja, to jest atak polityczny Donalda Tuska - stwierdził Michał Wójcik .

Morawiecki o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości
Morawiecki o nagraniach ws. Funduszu SprawiedliwościTVN24

Będą kolejne wnioski o uchylenie immunitetu

Do marszałka Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości Michałowi Wosiowi. To on podpisał dokument zezwalający na przekazanie z funduszu 25 milionów złotych do CBA, z których miał być sfinansowany zakup systemu Pegasus.

Prokurator generalny potwierdził, że wniosków będzie więcej. - Kolejne wnioski o uchylenie immunitetu są w przygotowaniu, ale nie chciałbym teraz deklarować, jakie to będą daty, kiedy one zostaną złożone - poinformował Adam Bodnar.

ZOBACZ TEŻ: Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Poseł Woś przekonywał, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jednocześnie zapewnia, że wniosku nie czytał i nie podjął decyzji, czy immunitetu zrzeknie się sam. Powołał się też na przepis, który pojawił się za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

We wniosku czytamy o przekroczeniu uprawnień i wyrządzeniu szkody majątkowej wielkich rozmiarów. Marszałek Sejmu zapowiedział, że wniosek pod głosowanie trafić może na czerwcowym posiedzeniu. - Nie wyobrażam sobie, żeby to wykroczyło poza kolejny Sejm, czerwcowy - zadeklarował Szymon Hołownia.

Nowy dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zapowiedział uruchomienie nowego konkursu - na ośrodki wsparcia dla dzieci ofiar przestępstw, które powstać mają w 10 województwach. Oceną ofert konkursowych mają się zająć zewnętrzni eksperci. Padła też zapowiedź odblokowania środków dla organizacji, których finansowanie nie budzi zastrzeżeń.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN