Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada walkę z piratami drogowymi. Rozważa wprowadzenie do kodeksu "zabójstwa drogowego"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiada zaostrzenie kar dla piratów drogowych i wprowadzenie "zabójstwa drogowego" do katalogu przestępstw. To reakcja na tragiczne w skutkach wypadki drogowe spowodowane przez kierowców znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. Niedawno do takiego wypadku doszło na Trasie Łazienkowskiej, a sprawca zbiegł z kraju. Teraz Łukasz Ż. przebywa w niemieckim areszcie po tym, jak został zatrzymany w Lubece. Trwa procedura ekstradycyjna.

- Wydaje mi się, że ona nie wiedziała, jakim jest człowiekiem, i czym on się zajmuje, bo raczej nie związałaby się z nim - mówi matka 22-latki, która jest partnerką Łukasza Ż. i która została ranna w wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Z kobietą rozmawiał reporter "Uwagi!" TVN Tomasz Patora. Dotarł także do osoby z bliskiego otoczenia 26-latka. - Jak się prowadzi taki tryb życia i jeździ się samochodem tak a nie inaczej, to w końcu musiało dojść do tragedii - uważa znajoma Łukasza Ż.

Łukasz Ż. przebywa w niemieckim areszcie po tym, jak został zatrzymany w Lubece. Trwa procedura ekstradycyjna. - Trwają wszelkie procedury zmierzające do tego, żeby sąd podjął decyzję w zakresie wyrażenia zgody na realizację ENA, czyli wydania stronie polskiej - informuje Piotr Antoni Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zdaniem prokuratury procedura może potrwać kilkanaście dni. Wcześniej Łukasz Ż. nie zgodził się na uproszczoną procedurę.

ZOBACZ WIĘCEJ: Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Działania śledczych jednak nie skupiają się tylko na 26-latku. - Mamy aktualnie 6 osób tymczasowo aresztowanych, z których 5 zostało przez polskiego prokuratora przesłuchanych. Jedna osoba, czyli Łukasz Ż., przebywa na terenie aresztu śledczego poza granicami Polski - informuje Piotr Antoni Skiba. Prokuratura bada między innymi wątki nieudzielenia pomocy po wypadku i pomocy Łukaszowi Ż. w ucieczce. 

Łukasz Ż. został aresztowany
Łukasz Ż. został aresztowany TVN24

Łukasz Ż. był już wcześniej wielokrotnie karany

W wypadku na Trasie Łazienkowskiej zginął 37-latek, a ranni zostali jego żona i dzieci. W ich samochód z dużą prędkością uderzył samochód kierowany przez Łukasza Ż. Za mężczyzną wystawiony został list gończy, a następnie Europejski Nakaz Aresztowania. Nie był to pierwszy konflikt mężczyzny z prawem. - Był w więzieniu i był to 2021 rok. Został wówczas skazany właśnie za naruszenie sądowego zakazu dotyczącego prowadzenia pojazdów. Było to 11 miesięcy - informuje Klaudia Ziółkowska z portalu tvn24.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Wyroki za prowadzenie samochodu mimo zakazów orzekane były wobec niego kilkakrotnie. - To są najczęściej ludzie, którzy mają osobowość skrzywioną, niedostosowaną, (...) brak empatii, brak pewnej uczuciowości wyższej, która pozwala mi odebrać informacje od otoczenia, czy ja zrobiłem coś źle i jak ja się z tym czuję. Najczęściej tacy ludzie nie mają poczucia winy - zwraca uwagę dr Wojciech Korchut, psycholog transportu.

Prokuratura informuje ponadto, że Ż. był karany za posiadanie znacznej ilości narkotyków, jazdę pod wpływem, groźby karalne i oszustwa.

Tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej
Tragiczny wypadek na Trasie ŁazienkowskiejMarcin/Kontakt 24

Prace nad zmianami w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości przed weekendem ogłosiło, że w najbliższym czasie zostaną podjęte działania mające zapewnić większe bezpieczeństwo na polskich drogach. Jeszcze w tym tygodniu mają odbyć się międzyresortowe rozmowy w tej sprawie. - Ostatnie zdarzenia pokazały, że problem dotyczy bardzo mocno osób, które utracą uprawnienia albo w ogóle ich nigdy nie nabyły, a mimo wszystko wsiadają do samochodu. Będziemy zastanawiali się też w gronie innych służb, na ile państwo, jako mechanizm, może zapanować nad tym zjawiskiem, widzieć tych kierowców - przekazuje Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.

Kolejny raz wraca też dyskusja nad możliwością wpisania "zabójstwa drogowego" do Kodeksu karnego. Eksperci twierdzą, że taki wpis musi być odpowiednio przygotowany. - Żeby tworzyć dobre prawo, potrzeba czasu i spokoju. Trzeba stworzyć interdyscyplinarny zespół stworzony z prawników, sędziów, prokuratorów, adwokatów, psychologów, psychiatrów - wskazuje Marek Konkolewski, były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS