"Nie jesteście sędziami". Protest na sali rozpraw przeciw Izbie Dyscyplinarnej

Aktualizacja:
"Nie jesteście sędziami". Protest na sali rozpraw przeciw Izbie Dyscyplinarnej
"Nie jesteście sędziami". Protest na sali rozpraw przeciw Izbie Dyscyplinarnej
Martyna Olkowicz | Fakty po południu
"Nie jesteście sędziami". Protest na sali rozpraw przeciw Izbie DyscyplinarnejMartyna Olkowicz | Fakty po południu

Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odpowiada na apel profesor Małgorzaty Gersdorf. Tomasza Przesławski pisze, że izba będzie dalej orzekać. Przeciwko temu, dziś na sali rozpraw protestowali Obywatele RP. Wyprowadziła ich policja.

We wtorek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaapelowała do sędziów Izby Dyscyplinarnej o powstrzymanie się od orzekania.

"Kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce" - brzmi treść apelu.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE MAŁGORZATY GERSDORF

Małgorzata Gersdorf powoływała się na wyrok, który zapadł w poprzednim tygodniu.

- Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu artykułu 47 Karty Praw Podstawowych oraz artykułu 6 konwencji, a także w rozumieniu prawa krajowego - uzasadniał 5 grudnia sędzia Sądu Najwyższego Bohdan Bieniek.

- To jest apel do samych sędziów, żeby oni w swoim, że tak powiem, sumieniu, z poczuciem odpowiedzialności, zastanowili się czy orzekając w dalszym ciągu robią dobrze i czy to jest odpowiedzialne i roztropne - uważa Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dalszym ciągu wykonywać będzie powierzone jej przez konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej czynności orzecznicze, mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości" - brzmi pisemna odpowiedź szefa Izby Dyscyplinarnej Tomasza Przesławskiego na apel pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE PREZESA IZBY DYSCYPLINARNEJ SADU NAJWYŻSZEGO

Protest na sali

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na który powoływał się Sąd Najwyższy, a na to orzeczenie z kolei powołała się jego pierwsza prezes, dotyczył jednostkowej sprawy.

- To, co mówi pani profesor Gersdorf dzisiaj, to jest w ogóle irracjonalne. Nie ma oparcia w ogóle w prawie. To jest tak, jak wie pan, ja sobie też mogę zaapelować, żeby jakiś sędzia nie orzekał. No i co z tego? Jakie to ma znaczenie? Żadne - uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Przeciwko dalszemu orzekaniu przed Izbę Dyscyplinarną protestowali w środę Obywatele RP. Z sali rozpraw wyprowadziła ich policja.

- Rozprawa jest jawna, więc obecność publiczności była dopuszczona. Natomiast, zapewne transparent, który mieliśmy z sobą, który głosił do państwa, że nie są sędziami, stanowił pewnie o takiej decyzji - uważa Mariusz Piłat z organizacji Obywatele RP.

- W gmachu Sądu Najwyższego orzeka, czy tez udaje że orzeka, ciało, które ma status niejasny. Nie wiadomo czy jest sądem, czy nie jest sądem - dodaje Magdalena Pecul-Kudelska z Obywateli RP.

Konstytucjonalista, dr Ryszard Balicki, podkreśla, że Izba Dyscyplinarna to już nie jest sąd.

- Taka izba powinna przestać istnieć. Tak naprawdę sędziowie, którzy zostali powołani do tej izby, izby która nie spełnia kryteriów sądu europejskiego, powinni sami zrezygnować - uważa dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Europa wyraża zaniepokojenie

- W zależności od tego, czy inne organy państwa, w tym Izba Dyscyplinarna, będzie szanowała to rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, no to od tego zależą dalsze losy, czy będziemy pogłębiali chaos w wymiarze sprawiedliwości, czy nie - mówi profesor Marek Zubik, konstytucjonalista i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Opozycja zapowiada, że trwają już intensywne prace nad projektem nowej ustawy o sądownictwie, w której ma znaleźć się zarówno kwestia Izby Dyscyplinarnej, jak i Krajowej Rady Sądownictwa. Plan jest taki, żeby projekt złożył Senat, w którym opozycja ma większość.

- Prace posuwają się do przodu. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku najbliższych tygodni ta ustawa zostanie zaprezentowana już i izbie senackiej, i Sejmowi - zapowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Wydaje się oczywiste, że ustawa opozycji przepadnie w Sejmie.

We wtorek, w Brukseli o polskim wymiarze sprawiedliwości rozmawiali ministrowie z unijnych krajów. Pierwszy raz w tej kadencji Komisji Europejskiej. Komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił, że jest zaniepokojony tym, co dzieje się w Polsce.

- Będziemy dalej prowadzić prace w Komisji Europejskiej w sprawie Polski i Węgier. Niestety, widzimy w tych krajach negatywne zmiany w ostatnich tygodniach i miesiącach - uważa Didier Reynders, komisarz do spraw sprawiedliwości.

W związku ze zmianami w polskim sądownictwie do Polski przyjedzie nowa wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS