Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"
Stefania Kulik/Fakty po Południu
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"Stefania Kulik/Fakty po Południu

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie, a nasze pensje nie nadążają za tymi podwyżkami. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że jeszcze w 2019 roku za średnią krajową można było kupić blisko jeden metr kwadratowy, w 2022 roku już 0,88 metra kwadratowego. Po ubiegłorocznych podwyżkach stać nas na jeszcze mniej.

Ceny nieruchomości w Warszawie porównywalne do tych w USA czy Londynie

- Czteroosobowa rodzina ma prawo do mieszkania przynajmniej 60m2. Moim zdaniem, jeżeli mówimy o przeciętnym nawet wynagrodzeniu w Polsce dzisiaj, wszystkich kosztach związanych z życiem, takiej rodziny nie stać dzisiaj na kupno mieszkania w dużym mieście, jeżeli nie ma wsparcia i nie mówię tutaj o wsparciu państwa. Mówię tutaj raczej o wsparciu rodziny - zaznacza Marek Zuber, ekonomista z Akademii WSB. Ubiegłoroczne podwyżki, spowodowane w głównej mierze rządowym programem Bezpieczny Kredyt 2 procent, sprawiły, że wzrost cen mieszkań w Polsce, wyraźnie przegonił średnią w Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w Warszawie
Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w WarszawieTVN24

- Tak to jest, jak się uruchamia tego typu programy, jednocześnie nie wspiera się podaży. Przecież wiedzieliśmy, że w 2022 roku drastycznie, o 40 procent, spadła liczba nowo rozpoczętych budów w dużych miastach w Polsce. I jeżeli na to nakładamy potężny wzrost popytu, to mamy równie potężny wzrost ceny. I branża ostrzegała, że tak będzie - komentuje Zuber. - Póki takie programy będą, może to powodować takie sztuczne zamieszanie na rynku nieruchomości. Ceny nieruchomości w Polsce są już porównywalne - szczególnie stolica, Warszawa - do miast w Stanach Zjednoczonych, do Londynu - mówi Mirosław Król z Kancelarii Król i Partnerzy.

Na jaką inwestycję może sobie pozwolić mieszkaniec Krakowa z budżetem 500 tysięcy złotych?

Eurostat zgromadził dane z ostatniego kwartału 2023 roku. Porównując rok do roku, w 18 krajach Unii Europejskiej ceny wzrosły, a w ośmiu spadły, w tym w Niemczech aż o 7 procent. Największy wzrost (o 13 procent) odnotowano w Polsce. - Liczne programy i ta Polska chęć też posiadania własnej nieruchomości, i duży napływ osób do Polski po wybuchu wojny, w trakcie której jest Ukraina, powoduje, że dużo osób jednak tutaj przyjechało i ten potencjał i popyt na mieszkania jest ogromny - tłumaczy Król. Od 2010 roku w Polsce indeks cen mieszkań wzrósł o ponad 80 procent. Dla porównania średnia w Unii Europejskiej wynosi niecałe 48 procent.

Co może znaleźć na rynku osoba, która posiada 500 tysięcy złotych na zakup mieszkania w Krakowie? - Myślę, że mając 500 tysięcy, można myśleć o zakupie mieszkania w granicach 30 kilku metrów kwadratowych w lokalizacji, która jest oddalona od centrum, czyli mówimy tutaj na przykład o Rybitwach, rejon 10 km od centrum - odpowiada Maciej Dymek z Private House Brokers.

Niebawem ma ruszyć nowy program rządowy

Mieszkania drożeją. Analizując ostatnie cztery miesiące, cały czas mówimy o wzrostach cen. Dzisiaj za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim w Warszawie musimy zapłacić średnio blisko 17,5 tysiąca złotych, w Krakowie ponad 16 tysięcy, w Trójmieście - 15 tysięcy złotych.

- Pomimo wysokich cen na rynku zainteresowanie cały czas jest bardzo duże. Natomiast obserwujemy wśród klientów wstrzymanie decyzji o zakupach nieruchomości w związku z zapowiedzianym programem rządowym wsparcia dla kredytobiorców - zwraca uwagę Dymek.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Już w połowie roku ma zacząć działać nowy rządowy program Mieszkanie na start. W założeniu ma umożliwić zakup własnego mieszkania. W opinii ekspertów to powielanie błędów poprzedniego programu. - Mamy w Polsce kim budować, mamy pieniądze na to budowanie, tylko nie mamy gdzie. Dalej działamy na rzecz wzrostu popytu, no to skończy się znowu wzrostem cen, pewnie nie tak dużym, pewnie sporo osób już kupiło mieszkania z tych, którzy mieli kupić - mówi Zuber. - W tym roku, głównie przez zapowiedziany program wsparcia kredytobiorców, prognozujemy, że ceny nie zostaną na tym samym poziomie, spodziewamy się wzrostów, przy czym te wzrosty już nie będą aż tak agresywne, jak miało to miejsce w zeszłym roku, czyli mówimy o kilkuprocentowym wzroście - komentuje Dymek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS