Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"
Stefania Kulik/Fakty po Południu
Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"Stefania Kulik/Fakty po Południu

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie, a nasze pensje nie nadążają za tymi podwyżkami. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że jeszcze w 2019 roku za średnią krajową można było kupić blisko jeden metr kwadratowy, w 2022 roku już 0,88 metra kwadratowego. Po ubiegłorocznych podwyżkach stać nas na jeszcze mniej.

Ceny nieruchomości w Warszawie porównywalne do tych w USA czy Londynie

- Czteroosobowa rodzina ma prawo do mieszkania przynajmniej 60m2. Moim zdaniem, jeżeli mówimy o przeciętnym nawet wynagrodzeniu w Polsce dzisiaj, wszystkich kosztach związanych z życiem, takiej rodziny nie stać dzisiaj na kupno mieszkania w dużym mieście, jeżeli nie ma wsparcia i nie mówię tutaj o wsparciu państwa. Mówię tutaj raczej o wsparciu rodziny - zaznacza Marek Zuber, ekonomista z Akademii WSB. Ubiegłoroczne podwyżki, spowodowane w głównej mierze rządowym programem Bezpieczny Kredyt 2 procent, sprawiły, że wzrost cen mieszkań w Polsce, wyraźnie przegonił średnią w Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w Warszawie
Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w WarszawieTVN24

- Tak to jest, jak się uruchamia tego typu programy, jednocześnie nie wspiera się podaży. Przecież wiedzieliśmy, że w 2022 roku drastycznie, o 40 procent, spadła liczba nowo rozpoczętych budów w dużych miastach w Polsce. I jeżeli na to nakładamy potężny wzrost popytu, to mamy równie potężny wzrost ceny. I branża ostrzegała, że tak będzie - komentuje Zuber. - Póki takie programy będą, może to powodować takie sztuczne zamieszanie na rynku nieruchomości. Ceny nieruchomości w Polsce są już porównywalne - szczególnie stolica, Warszawa - do miast w Stanach Zjednoczonych, do Londynu - mówi Mirosław Król z Kancelarii Król i Partnerzy.

Na jaką inwestycję może sobie pozwolić mieszkaniec Krakowa z budżetem 500 tysięcy złotych?

Eurostat zgromadził dane z ostatniego kwartału 2023 roku. Porównując rok do roku, w 18 krajach Unii Europejskiej ceny wzrosły, a w ośmiu spadły, w tym w Niemczech aż o 7 procent. Największy wzrost (o 13 procent) odnotowano w Polsce. - Liczne programy i ta Polska chęć też posiadania własnej nieruchomości, i duży napływ osób do Polski po wybuchu wojny, w trakcie której jest Ukraina, powoduje, że dużo osób jednak tutaj przyjechało i ten potencjał i popyt na mieszkania jest ogromny - tłumaczy Król. Od 2010 roku w Polsce indeks cen mieszkań wzrósł o ponad 80 procent. Dla porównania średnia w Unii Europejskiej wynosi niecałe 48 procent.

Co może znaleźć na rynku osoba, która posiada 500 tysięcy złotych na zakup mieszkania w Krakowie? - Myślę, że mając 500 tysięcy, można myśleć o zakupie mieszkania w granicach 30 kilku metrów kwadratowych w lokalizacji, która jest oddalona od centrum, czyli mówimy tutaj na przykład o Rybitwach, rejon 10 km od centrum - odpowiada Maciej Dymek z Private House Brokers.

Niebawem ma ruszyć nowy program rządowy

Mieszkania drożeją. Analizując ostatnie cztery miesiące, cały czas mówimy o wzrostach cen. Dzisiaj za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim w Warszawie musimy zapłacić średnio blisko 17,5 tysiąca złotych, w Krakowie ponad 16 tysięcy, w Trójmieście - 15 tysięcy złotych.

- Pomimo wysokich cen na rynku zainteresowanie cały czas jest bardzo duże. Natomiast obserwujemy wśród klientów wstrzymanie decyzji o zakupach nieruchomości w związku z zapowiedzianym programem rządowym wsparcia dla kredytobiorców - zwraca uwagę Dymek.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Już w połowie roku ma zacząć działać nowy rządowy program Mieszkanie na start. W założeniu ma umożliwić zakup własnego mieszkania. W opinii ekspertów to powielanie błędów poprzedniego programu. - Mamy w Polsce kim budować, mamy pieniądze na to budowanie, tylko nie mamy gdzie. Dalej działamy na rzecz wzrostu popytu, no to skończy się znowu wzrostem cen, pewnie nie tak dużym, pewnie sporo osób już kupiło mieszkania z tych, którzy mieli kupić - mówi Zuber. - W tym roku, głównie przez zapowiedziany program wsparcia kredytobiorców, prognozujemy, że ceny nie zostaną na tym samym poziomie, spodziewamy się wzrostów, przy czym te wzrosty już nie będą aż tak agresywne, jak miało to miejsce w zeszłym roku, czyli mówimy o kilkuprocentowym wzroście - komentuje Dymek.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS