Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"

Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"
Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"Tomasz Pupiec | Fakty po południu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z karą finansową. Nie stawiała się na wezwania Najwyższej Izby Kontroli i teraz będzie musiała ponieść za to konsekwencje. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, do którego skargę na kary wniosła polityk. Witek była wzywana przez NIK w związku z kontrolą programu "Polskie Szwalnie".

Marszałek Elżbieta Witek od stycznia nie znalazła czasu, żeby pomóc wyjaśnić Najwyższej Izbie Kontroli sprawę rządowego programu "Polskie Szwalnie", na który przeznaczono ponad 250 milionów złotych.

- Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli jednoznacznie mówi o tym, że każdy ma obowiązek złożenia wyjaśnień w ramach toczącego się postępowania kontrolnego, jeżeli sprawa go dotyczy - przypomina Krzysztof Kwiatkowski, były szef Najwyższej Izby Kontroli, senator niezależny.

Kontrolerzy NIK marszałek Elżbietę Witek do stawienia się przed Izbą wzywali trzykrotnie i za każdą nieobecność została ukarana grzywną w wysokości ponad trzech tysięcy złotych.

Utrudnianie postępowania kontrolnego i naruszenie przepisów marszałek tłumaczyła osobistym przekonaniem. - Ja to odbieram jako próbę wymuszenia na mnie, zastraszenia marszałka Sejmu - mówiła w styczniu Witek.

Marszałek nie tylko do dzisiaj nie stawiła się na przesłuchanie, ale decyzję w sprawie nałożonych kar zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Sąd jednak skargę odrzucił i Witek będzie musiała zapłacić kary.

- Politykom PiS-u, tym najważniejszym, wydaje się, że ich to nie dotyczy. Dobrze, że mamy sądy w Polsce - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Nie pomogły też argumenty marszałek, że NIK nie może jej wezwać na świadka, bo marszałek nadzoruje NIK. Jednak Izba nie wezwała na przesłuchanie Elżbiety Witek jako marszałka Sejmu, a jako szeregową poseł.

- Nadzór Sejmu nad Najwyższą Izbą Kontroli nie może powodować, że posłowie, senatorowie, pani Marszałek, są kompletnie wyłączeni ze składania wyjaśnień - podkreśla Marek Borowski, były marszałek Sejmu, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mail do szefa KPRM

Wyjaśnienia, zdaniem kontrolerów NIK, wymaga sprawa rządowego programu "Polskie Szwalnie", w ramach którego - za ćwierć miliarda złotych - powstało 175 milionów maseczek ochronnych nienadających się do użytku.

W Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu postawiła halę produkcyjną, w której produkcja nigdy nie ruszyła. Jeden z kontrahentów do bezużytecznych maseczek z Chin doklejał metki, że zostały wyprodukowane w Polsce, a innym była firma wówczas zajmująca się produkcją folii.

W jednym z maili, które miały wyciec ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, marszałek Elżbieta Witek miała polecać konkretną firmę do programu "Polskie Szwalnie". Choć o rządowy kontrakt starało się osiemset firm z całej Polski, na krótką kontrahentów trafiła ta wskazana przez marszałek.

- To mały zakład krawiecki, gdzie pracowały głownie kobiety - panie krawcowe, dla których to było główne miejsce utrzymania - tak swoją interwencję tłumaczyła w styczniu tego roku Elżbieta Witek.

Być może argument o ratowaniu miejsc pracy kontrolerzy NIK-u uznali by za zasadny, gdyby marszałek znalazła czas, żeby się nim na przesłuchaniu podzielić.

- Jeżeli (Elżbieta Witek - przyp. red.) się nie stawiła - musi uregulować kary finansowe, które na nią nałożono. I musimy pamiętać: musi to uregulować z własnej kieszeni, bo działała jako Elżbieta Witek, a nie jako marszałek Sejmu - podkreśla były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS