Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprezPrzemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Właśnie minęło 600 lat, odkąd Łódź udowadnia, jak wciąż być na fali. Miasto obchodzi swoje okrągłe urodziny. Przez cały weekend trwa wielkie świętowanie. Redakcja TVN24 dołącza się serdecznie do wszystkich życzeń.

Dokładnie 29 lipca 1423 roku król Władysław Jagiełło zezwolił na założenie miasta. Akt lokacyjny nie dotrwał do naszych czasów, ale król 10 lat później wydał przywilej renowacyjny , który potwierdzał i rozszerzał wcześniejsze prawa. To najstarszy i najcenniejszy dokument w historii Łodzi. 

W XIX wieku Łódź stała metropolią kontrastów: zawrotnych fortun, wielkiego biznesu oraz fabrykantów pławiących się w przepychu i bogactwie. Z drugiej strony była domem dla rzeszy robotników - ubogich i wykorzystywanych. Ale zarówno jedni, jak i drudzy, nazwali ją Ziemią Obiecaną. 

To wtedy też Łódź stała się miastem 4 kultur. Potęgę przemysłu włókienniczego budowali Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Fabrykanckie rodziny Poznańskich, Scheiblerów, Heinzlów, Kunitzerów czy Biedermannów budowały kapitalistyczną Łódź. Miasto pęczniało w oczach, wchłaniało kolejne obszary, powstawały przedmieścia biedy i tworzyły się różnice klasowe. W przededniu I wojny światowej Łódź była jednym z najgęściej zaludnionych miast przemysłowych świata, ale to historia nie tylko pałaców czy fabryk. Znaleźć ją można również w kuchni. 

Złamał się konar dębu Fabrykant w Łodzi
Złamał się konar dębu Fabrykant w ŁodziTVN24

Łódź na nowo

Łódzkie jedzenie musiało być sycące i tego nie zmieniła historia. Dziś też trzeba mieć siłę, żeby świętować urodziny miasta. Przez cały weekend organizowane są koncerty, wydarzenia kulturalne, wyjątkowe atrakcje.

Wojny XX wieku wstrzymały rozwój miasta, zniszczyły jego wielokulturowe oblicze, a później upadł przemysł. Łódź mierzyła się z biedą i bezrobociem. Pomimo trudności, miasto było domem wielkich ludzi i czynów. Tam urodził się Artur Rubinstein, stąd pochodzi "Wiedźmin", w latach siedemdziesiątych łódzkie włókniarki doprowadziły do jednego z największych strajków w powojennej historii Polski.

Odradzające się miasto to centrum krajowej kinematografii - polskie HollyŁÓDŹ. Sama też bywała gwiazdą, nie tylko filmów, ale i teledysków. W Łodzi ulokował się przemysł kreatywny, na nowo startują pracownie artystyczne, rękodzieło i współczesne manufaktury. Po sześciuset latach Łódź wciąż łapie wiatr w żagle. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS