Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprezPrzemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Właśnie minęło 600 lat, odkąd Łódź udowadnia, jak wciąż być na fali. Miasto obchodzi swoje okrągłe urodziny. Przez cały weekend trwa wielkie świętowanie. Redakcja TVN24 dołącza się serdecznie do wszystkich życzeń.

Dokładnie 29 lipca 1423 roku król Władysław Jagiełło zezwolił na założenie miasta. Akt lokacyjny nie dotrwał do naszych czasów, ale król 10 lat później wydał przywilej renowacyjny , który potwierdzał i rozszerzał wcześniejsze prawa. To najstarszy i najcenniejszy dokument w historii Łodzi. 

W XIX wieku Łódź stała metropolią kontrastów: zawrotnych fortun, wielkiego biznesu oraz fabrykantów pławiących się w przepychu i bogactwie. Z drugiej strony była domem dla rzeszy robotników - ubogich i wykorzystywanych. Ale zarówno jedni, jak i drudzy, nazwali ją Ziemią Obiecaną. 

To wtedy też Łódź stała się miastem 4 kultur. Potęgę przemysłu włókienniczego budowali Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Fabrykanckie rodziny Poznańskich, Scheiblerów, Heinzlów, Kunitzerów czy Biedermannów budowały kapitalistyczną Łódź. Miasto pęczniało w oczach, wchłaniało kolejne obszary, powstawały przedmieścia biedy i tworzyły się różnice klasowe. W przededniu I wojny światowej Łódź była jednym z najgęściej zaludnionych miast przemysłowych świata, ale to historia nie tylko pałaców czy fabryk. Znaleźć ją można również w kuchni. 

Złamał się konar dębu Fabrykant w Łodzi
Złamał się konar dębu Fabrykant w ŁodziTVN24

Łódź na nowo

Łódzkie jedzenie musiało być sycące i tego nie zmieniła historia. Dziś też trzeba mieć siłę, żeby świętować urodziny miasta. Przez cały weekend organizowane są koncerty, wydarzenia kulturalne, wyjątkowe atrakcje.

Wojny XX wieku wstrzymały rozwój miasta, zniszczyły jego wielokulturowe oblicze, a później upadł przemysł. Łódź mierzyła się z biedą i bezrobociem. Pomimo trudności, miasto było domem wielkich ludzi i czynów. Tam urodził się Artur Rubinstein, stąd pochodzi "Wiedźmin", w latach siedemdziesiątych łódzkie włókniarki doprowadziły do jednego z największych strajków w powojennej historii Polski.

Odradzające się miasto to centrum krajowej kinematografii - polskie HollyŁÓDŹ. Sama też bywała gwiazdą, nie tylko filmów, ale i teledysków. W Łodzi ulokował się przemysł kreatywny, na nowo startują pracownie artystyczne, rękodzieło i współczesne manufaktury. Po sześciuset latach Łódź wciąż łapie wiatr w żagle. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS