Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprez
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Łódź świętuje 600-lecie. W całym mieście odbywa się wiele imprezPrzemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Właśnie minęło 600 lat, odkąd Łódź udowadnia, jak wciąż być na fali. Miasto obchodzi swoje okrągłe urodziny. Przez cały weekend trwa wielkie świętowanie. Redakcja TVN24 dołącza się serdecznie do wszystkich życzeń.

Dokładnie 29 lipca 1423 roku król Władysław Jagiełło zezwolił na założenie miasta. Akt lokacyjny nie dotrwał do naszych czasów, ale król 10 lat później wydał przywilej renowacyjny , który potwierdzał i rozszerzał wcześniejsze prawa. To najstarszy i najcenniejszy dokument w historii Łodzi. 

W XIX wieku Łódź stała metropolią kontrastów: zawrotnych fortun, wielkiego biznesu oraz fabrykantów pławiących się w przepychu i bogactwie. Z drugiej strony była domem dla rzeszy robotników - ubogich i wykorzystywanych. Ale zarówno jedni, jak i drudzy, nazwali ją Ziemią Obiecaną. 

To wtedy też Łódź stała się miastem 4 kultur. Potęgę przemysłu włókienniczego budowali Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Fabrykanckie rodziny Poznańskich, Scheiblerów, Heinzlów, Kunitzerów czy Biedermannów budowały kapitalistyczną Łódź. Miasto pęczniało w oczach, wchłaniało kolejne obszary, powstawały przedmieścia biedy i tworzyły się różnice klasowe. W przededniu I wojny światowej Łódź była jednym z najgęściej zaludnionych miast przemysłowych świata, ale to historia nie tylko pałaców czy fabryk. Znaleźć ją można również w kuchni. 

Złamał się konar dębu Fabrykant w Łodzi
Złamał się konar dębu Fabrykant w ŁodziTVN24

Łódź na nowo

Łódzkie jedzenie musiało być sycące i tego nie zmieniła historia. Dziś też trzeba mieć siłę, żeby świętować urodziny miasta. Przez cały weekend organizowane są koncerty, wydarzenia kulturalne, wyjątkowe atrakcje.

Wojny XX wieku wstrzymały rozwój miasta, zniszczyły jego wielokulturowe oblicze, a później upadł przemysł. Łódź mierzyła się z biedą i bezrobociem. Pomimo trudności, miasto było domem wielkich ludzi i czynów. Tam urodził się Artur Rubinstein, stąd pochodzi "Wiedźmin", w latach siedemdziesiątych łódzkie włókniarki doprowadziły do jednego z największych strajków w powojennej historii Polski.

Odradzające się miasto to centrum krajowej kinematografii - polskie HollyŁÓDŹ. Sama też bywała gwiazdą, nie tylko filmów, ale i teledysków. W Łodzi ulokował się przemysł kreatywny, na nowo startują pracownie artystyczne, rękodzieło i współczesne manufaktury. Po sześciuset latach Łódź wciąż łapie wiatr w żagle. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS